Grundfos: Erhvervslivet skal tage ansvar for at sikre fremtidens vand

Virksomheder kan ikke længere tage adgang til vand for givet og må tænke mere langsigtet og ressourcebevidst, lyder det.

Foto: Brunata

29.01.2026

CSR.dk

Vand er ikke længere en selvfølge, men en knap ressource, som både samfundet og virksomheder er nødt til at forholde sig strategisk til. 

Sådan lyder det fra executive vice president og direktør for Grundfos’ industridivision, Inge Delobelle, der nu opfordrer især europæiske virksomheder til at gentænke deres vandforbrug i lyset af klimaforandringer, forurening og stigende konkurrence om vandressourcer.

Presset på Europas vandforsyning er nemlig voksende. Flere søer er ved at tørre ud, og enkelte steder er der allerede problemer med adgangen til rent drikkevand. Samtidig viser udviklingen, at den gennemsnitlige adgang til rent vand per indbygger globalt er faldet markant over de seneste årtier.

“Vand er ikke længere en selvfølge. Det er en meget, meget værdifuld ressource – måske endda den mest knappe ressource i verden lige nu, fordi den er begrænset”, siger Inge Delobelle til Børsen.

Grundfos’ udmelding falder i forlængelse af EU’s nye Water Resilience Strategy, der skal styrke forvaltningen af Europas vandressourcer. Men ifølge virksomheden er politiske initiativer ikke nok i sig selv. Erhvervslivet spiller en central rolle, fordi industrien står for en betydelig del af det samlede vandforbrug i Europa.

I Europa bruges op mod 45 procent af de samlede vandressourcer i industrielle processer. Alligevel bliver kun omkring 15 procent af industrivandet genbrugt i dag. Det er et niveau, der ikke er holdbart på længere sigt, mener Grundfos, som arbejder for, at vandgenbrug bliver standard frem for undtagelse.

“Det betyder, at industrien bliver nødt til at tage aktiv stilling til sit eget vandforbrug og genbrug. Vand skal være et strategisk fokuspunkt, hvis de vil sikre driften fremadrettet”, forklarer Inge Delobelle til Børsen.

- lhs

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

16.03.2026CSR.dk

De grønne ambitioner er ved at løbe fra løsningerne i dansk erhvervsliv

16.03.2026TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

ESG-jobs forsvinder ikke – de flytter ind i forretningen

Annonce

CSR.dk

Fra affald til klimaværktøj: Brugte nitrilhandsker kan fange CO2

CSR.dk

Ny undersøgelse: ESG-kommunikation er slet ikke død

CSR.dk

Global måling: Befolkninger ønsker bedre balance mellem vækst og bæredygtighed

CSR.dk

Planteingredienser skal produceres i større skala

CSR.dk

Dansk topchef: Klimadagsordenen skal frem i rampelyset

SustainImpact ApS

Sponseret

WEBINAR RECORDING: Should Medium Sized Businesses Prioritize Sustainability?

CSR.dk

Amerikansk erhvervsliv lancerer klimainitiativ med 100 millioner dollar i ryggen

CSR.dk

Carlsberg lancerer opdateret ESG-strategi og plan for klimaomstilling

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001 Intern Auditor

På ISO 27001 Intern Auditor bliver du ekspert i, hvordan du udfører interne audits med planlægning, udførelse og rapportering i henhold til kravelementerne i ISO 27001 standarden og Annex A kravskema samt den generiske auditstandard, ISO 19011.

Dato

18.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

18.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

19.03.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til retningslinjer for FN’s verdensmål

På dette 1-dags kursus lærer du, hvordan din organisation kan arbejde målrettet med FN’s verdensmål. Du lærer at forstå, hvordan verdensmålene kan omsættes til konkret handling, fra strategisk planlægning og bæredygtighedsstrategi til implementering og måling af resultater.

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Valified
Webinar
Webinar for konsulenter, rådgivere og konsulenthuse

Sådan bruger du ESG-benchmark som salgs- og analyseprodukt i din rådgivning

Dato

19.03.2026

Tid

09:00

JUC SERVICE ApS
Kursus
Bæredygtigt byggeri

Dette kursus giver en dybdegående introduktion til bæredygtighed byggeri med særligt fokus på krav og retningslinjer, der er relevante for offentlige bygherrer.

Dato

19.03.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V