Grønne organisationer advarer: Ny handelsaftale kan koste regnskov
Den længe ventede Mercosur-aftale er nu vedtaget. Kritikere frygter øget afskovning i Amazonas som følge af større import af oksekød og soja.
Foto: 123rf.com
EU har i dag vedtaget en frihandelsaftale med de sydamerikanske lande Argentina, Brasilien, Uruguay og Paraguay. Aftalen, kendt som Mercosur-aftalen, fjerner en række handelsbarrierer og baner vej for øget import af blandt andet oksekød og sojabønner til det europæiske marked.
Flere grønne organisationer advarer nu om, at aftalen risikerer at føre til mere afskovning i Sydamerika, særligt i Amazonas, hvor kvægproduktion og soja i forvejen er hoveddrivkræfter bag skovrydning. Ifølge estimater er 17 procent af Amazonas allerede forsvundet som følge af afskovning.
“Man søger at øge handlen, og dermed produktionen af blandt andet kød og soja. Vi ved alle sammen, hvor betydningsfuld Amazonas regnskov er for klimaet, og to af de største syndere i forhold til afskovningen er kvægproduktion og soja”, siger Jakob Kronik, co-generalsekretær i Verdens Skove, til DR.
Ingen nævneværdig kontrol
EU-Kommissionen har understreget, at kun afskovningsfri produkter vil blive tilladt på det europæiske marked fra slutningen af 2025. Det gælder blandt andet kød, soja, kaffe og træ.
Men flere miljøorganisationer og forskere tvivler på, at aftalen reelt vil forhindre yderligere afskovning. Kritikken går især på, at kontrollen er for nem at omgå, og at systemet i høj grad baserer sig på dokumentation fra lande med udbredt svindel i landbrugssektoren.
“Hidtil har virksomhederne selv skullet dokumentere, at deres produkter er afskovningsfrie. Nu skal vi i stedet stole på papirer fra lande, hvor der er årtiers dokumentation af svindel og korruption i sojaproduktionen”, siger Christian Fromberg, kampagneleder i Greenpeace for landbrug, skov og natur, til DR.
Også forskere advarer om, at det økonomiske pres for at udvide produktionen er så stort, at der er få incitamenter til at overholde reglerne. Ifølge professor Stine Krøijer fra Københavns Universitet sker der allerede i dag ”en form for hvidvaskning” af sojaproduktion fra områder med skovrydning.
- lhs
