Grøn energi trækker en anden slags turister til

I Aabenraa skal erhvervsturismen udvikles med fokus på grøn energi efter stor interesse for områdets energiinvesteringer.

20.12.2023

CSR.dk

Der investeres entusiastisk i store grønne energianlæg i Aabenraa Kommune, og det har en uventet effekt. Virksomheden bag det, der bliver Nordens hidtil største solcellepark, melder nemlig om stor interesse fra udenlandske kommuner, virksomheder, forskere og studerende for at besøge anlægget. 

Det skriver JydskeVestkysten. 

Aabenraa kommune tænker, at interessen er en mulighed for at skabe nye indtægter for turismeerhvervet i området. Så der er indgået aftale med Destination Sønderjylland, en organisation for turismesamarbejde i de syddanske kommuner. De skal i 2024 lave koncepter og materialer for virksomhedsbesøg og begynde på arbejdet med at indgå aftaler med deltagende virksomheder. 

Og det er ikke kun solcelleanlæg, der kan være interessante, området byder også på biogasanlæg, transformatorstation, klimatilpasningsløsninger og vil fremover fokusere på sektorkobling, så al energi i et område udnyttes maksimalt.

”Det er de første skridt, men på længere sigt kan det virkelig give et løft til for eksempel hoteller, restauranter og transportvirksomheder,” siger Aabenraas borgmester Jan Riber Jakobsen.

Det skal gøres nemt

Planen er, at der de kommende år skal oprettes en portal, hvor man kan booke ophold, virksomhedsbesøg, transport og workshops.  

 Målgruppen bliver delegationer på op til 30 personer. Større grupper vil det helt enkelt være svært at håndtere, fordi der ikke findes faciliteter til de helt store grupper. 

Selvom erhvervsturisme typiske ikke får samme opmærksomhed som privatturismen, udgør den omkring 25 procent af den samlede danske turismeomsætning. Erhvervsturisme byder desuden på fordele så som et højere forbrug pr døgn end private turister og ankomster uden for de private rejsendes højsæson. 

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.03.2026CSR.dk

Råstofmangel truer samfundsinvesteringer: Branchen kræver national handlingsplan nu

26.03.2026CSR.dk

Novo Holdings trodser uroligt marked og fastholder grøn kurs

CSR.dk

Råstofmangel truer samfundsinvesteringer: Branchen kræver national handlingsplan nu

CSR.dk

Meta får milliardbøde for svigt af børns online sikkerhed

CSR.dk

Sydfynsk energiselskab høster frugterne af kortere arbejdsuge

CSR.dk

Erhvervslivet kræver handling: Grøn energipolitik skal sikre dansk konkurrenceevne

CSR.dk

Europæiske storbyer kopierer dansk succesmodel for bæredygtighed i turisme

CSR.dk

Nyt handlingskatalog: Sådan kan Danmark skabe et reelt marked for cirkulær produktion

CSR.dk

16 destinationer fra hele verden besøger København for at lære om grøn omstilling af storbyen og turismen

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

A Two-Level Leap: CEWOOD’s Advance from Bronze to Gold

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 3: Due Diligence

– How action leads to change

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Kommunikation af samfundsansvar

Du lærer at bruge indsigter fra din virksomheds arbejde med samfundsansvar – fx ESG-indsatser – til strategisk kommunikation. Dine undervisere, Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen, sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

08.04.2026

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

PwC Danmark
Konference
Værdiskabende kommunikation om bæredygtighed

Løft jeres bæredygtighedskommunikation fra compliance til forretningsværdi.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Aarhus C

Byggeriets Samfundsansvar
Seminar
Det gode samarbejde i byggeri og anlæg

Med opbyggelsen af tillid i samarbejdet kan man komme langt. Derfor bliver flere og flere bygge- og anlægsprojekter realiseret gennem nye typer af samarbejdsformer. På denne seminardag sætter vi fokus på det gode samarbejde og på udvalgte samarbejdskonstellationer og måder at organisere samarbejder på. Få del i de vigtige erfaringer og præg debatten, når vi sammen diskuterer fremtidens samarbejdsformer i byggeriet. Seminaret afholdes sammen med Værdibyg og Bygherreforeningen.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

København