Greenpeace har nu også politianmeldt Danish Crown

Tvivl om forældelse hos en eksisterende klage hos Fødevarestyrelsens gør at NGO'en går rettens vej.

10.03.2023

CSR.dk

I en pressemeddelelse fortæller Greenpeace, at de har politianmeldt Danish Crown for at vildlede forbrugerne med deres kampagne ""Klimakontrolleret gris", som NGO'en mener overtræder markedføringslovens bestemmelser om vildledning. Anmeldelsen følger et søgsmål fra Dansk Vegetarisk Forening i samarbejde med Klimabevægelsen og Den Grønne Studenterbevægelse, som også sagsøger Danish Crown for 2020-kampagnen, som brugte udtrykkene ”Klimakontrolleret gris” ”Dansk gris er mere klimavenlig, end du tror” i markedsføringen.

Anklagens indhold er ikke nyt og er tidligere beskrevet på CSR.dk.

Læs også: Her er argumenterne i Danmarks første klimaretssag

Tilbage i juni 2021 klagede Greenpeace over Danish Crowns kampagne til Forbrugerombudsmanden, men alle klager over kampagnen er på grund af en særlovgivning omkring fødevarer sidenhen overflyttet til Fødevarestyrelsen. Siden er der blevet stillet apørgsmålstegn ved om klagen vil blive forældet, fordi styrelsen ikke kan garantere, at sagen bliver behandlet inden for forældelsesfristen på to år - altså inden juni 2023.

Derfor har Greenpeace 3. marts sendt en anmeldelse af slagteriet til Østjyllands Politi - et år og ni måneder efter, at Greenpeace sendte klagen til Fødevarestyrelsen.

"Vi har mistet al tillid til Fødevarestyrelsen [...] og nu ser vi ingen anden udvej end at selv at anmelde Danish Crown til politiet", siger Kristine Clement, kampagneleder for landbrug, skov og natur hos Greenpeace i meddelelsen.

Samtidig klager Greenpeace også til Folketingets Ombudsmand over Fødevarestyrelsen for at handle i strid med god forvaltningsskik.

Hos Danish Crown er man overrasket.

"Politianmeldelsen kommer selvsagt bag på os, da Greenpeace tidligere har klaget til forbrugerombudsmanden og denne sag derfor allerede er under behandling af myndighederne. Der er tale om gammel vin på nye flasker", skriver Jens Hansen, pressechef hos Danish Crown i en skriftlig kommentar til Landbrugsavisen. 

Danish Crown valgte i 2021at indstille kampagnen.

- EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

13.03.2026CSR.dk

Mødesteder kikser kommunikation af egne grønne tiltag

12.03.2026CSR.dk

Salling Group betaler 10 millioner kroner i bøde for vildledende markedsføring af Nettos ØGO-mærke

Annonce

CSR.dk

Gourmetrestaurant vil transformere fødevarekulturen i Syddjurs

CSR.dk

Europæiske storbyer kopierer dansk succesmodel for bæredygtighed i turisme

CSR.dk

Kommunikation er at tage ansvar og forandre - målbart

CSR.dk

Alt forandrer sig. Gør ESG-kommunikation også?

Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: Hvad betyder Omnibus for din virksomhed?

Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: The Perfect Storm

Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: De frivillige standarder

CSR.dk

Nyt oplevelsescenter ved Roskilde skal sætte fokus på klodens kriser

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Adfærdsdesign og ledelsessystemer

Fremtidens ledelsessystemer er baseret på filosofien: ”Hvis ikke det virker, så findes det ikke”; og adfærdsdesign og nudging er værktøjer, der bringer dit ledelsessystem ind i fremtiden og skaber værdi for dem, der skal bruge det.

Dato

26.03.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Miljøledelse: Brush-Up på standarden ISO 14001:2026

Få en gennemgang af ISO 14001 miljøledelsesstandarden med fokus på opdateringen i 2026 – kurset er perfekt for dig der har forhåndskendskab til standarden og har arbejdet med miljøledelse i praksis og som gerne vil have denne viden genopfrisket.

Dato

26.03.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København

JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 3: Due Diligence

– How action leads to change

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København