Green Lighthouse får guld-certificering

Green Lighthouse har opnået LEED guld-certificering, og er dermed den første offentlige bygning i Danmark, der er certificeret bæredygtig. Næste skridt er en certificering efter den nye danske certificeringsordning for bæredygtige kontorbyggerier, DGNB Denmark.

14.03.2012

CSR.dk

To år efter at Green Lighthouse på Københavns Universitet åbnede dørene, er bygningen blevet certificeret som bæredygtig bygning. Green Lighthouse har fået en Leed guld-certificering.

Leed-certificeringen er en amerikansk metode til at bedømme bygningers bæredygtighed. Certificeringen vedrører fem områder, hvorunder man definerer og bedømmer en bygnings bæredygtighed; grund og placering, vandforbrug, energiforbrug, materialer og indeklima. Green Lighthouse har opnået 68 point og har dermed fået guld-certificeringen.

"Når Green Lighthouse bliver Danmarks første certificerede bæredygtige bygning, er det et vigtigt signal om, at innovative samarbejder mellem offentlige institutioner og private virksomheder kan skabe unikke resultater på det grønne område. Og så vil guldmedaljen givet højne forståelsen og interessen for bæredygtighedscertificeringer i byggebranchen. Det er vigtigt, i og med at bygninger i Europa står for 40 % af den samlede CO2-udledning, så der er et enormt potentiale for forbedringer," siger Klima-, Energi- og Bygningsminister Martin Lidegaard i en pressemeddelelse.

Inspiration til dansk certificering
Partnerne bag Green Lighthouse, der består af repræsentanter fra Bygningsstyrelsen under Klima-, Energi- og Bygningsministeriet, Københavns Universitet, VELUX, VELFAC, CCO, COWI og Københavns Kommune, tænkte en mulig Leed-certificering ind allerede i projekteringen af Green Lighthouse. Dengang fandtes der ikke et dansk certificeringssystem til bæredygtige kontorbyggerier. Green Lighthouse blev bygget som demonstrationsbyggeri i forbindelse med klimakonferencen COP15 i København i 2009 med stærkt fokus på energiforbrug og vedvarende energi. Samtidig var der i partnerskabet fokus på monitorering af bygningens faktiske energiforbrug for derved at kunne optimere bygningen.

"Det er regeringens ambition, at Danmark er helt i front på det grønne område. Gode intentioner gør det dog ikke alene. Det vigtigste er de initiativer, som konkret omstiller samfundet. Green Lighthouse er sådan et konkret initiativ på alle parametre - og nu er det også certificeret for det," siger Klima-, Energi- og Bygningsminister Martin Lidegaard (R).

Næste skridt: DGNB Denmark
Green Lighthouse er også blevet udvalgt til at deltage i pilotprojektet om at opnå den nye danske DGNB Denmark-certificering, som bliver tildelt i midten af 2012. DGNB Denmark er karakteriseret ved, at alle bæredygtighedsaspekter medtages - også de sociale, de økonomiske og de klimamæssige.

Målet med at deltage i denne certificering er at opnå en optimal bygning - også når det kommer til bæredygtighed. Det er forventningen, at DGNB Denmark i højere grad end LEED favner bæredygtighedsbegrebet i forhold til danske forhold. Der vil efterfølgende være fokus på at sammenligne de to ordninger, deres processer og resultater, for at kunne vurdere, hvilken værdi de giver både ejer og lejer.

Kontorbygningen "Nordhuset", som er opført af Skanska blev den første private bygning med en Leed-certificering. Nordhuset, som ligger ved Kastrup, har en platin-certificering

-LA

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

17.11.2025Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Hold dig et skridt foran med vores TechTalks

17.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service bidrager til produktion af solenergi i nyt partnerskab

13.11.2025CSR.dk

Nyt studie: Danmark blandt de dårligste i verden til at genanvende plastik

11.11.2025Comm2ig

Sponseret

Millioner af computere står overfor at blive udfaset verden over. Men er det på det rigtige grundlag?

07.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh Private Label: Skræddersyede designløsninger med ansvarlig produktion i centrum

06.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny butik i Aalborg

03.11.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimaregnskabets fire modningsniveauer

03.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab med effekt på arbejdsglæde og datakvalitet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Byggeriets Samfundsansvar
Kursus
Masterclass 2: Konfliktforebyggelse og konstruktiv konflikthåndtering i byggebranchen – Aarhus

Hvordan kan jurister og advokater hjælpe med at forebygge konflikter i bygge- og anlægsbranchen? Og hvordan kan de konkret bidrage til de gode løsninger, når det er gået galt?

Dato

18.11.2025

Tid

09:00

Sted

C.F. Møller Architects, Europaplads 2, 11., 8000 Aarhus

Etisk Handel Danmark
Webinar
Onboarding i ESG i værdikæder – Sådan griber du det an (2025)

Webinar: Introduktion til bæredygtighedslovgivning og ansvarlig handel i globale værdikæder

Dato

18.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

18.11.2025

Tid

09:00

Sted

Comwell Hotel Aarhus

JUC SERVICE ApS
Kursus
Ledelsesansvar i finansielle virksomheder

Dette kursus behandler det erstatningsansvar, som gælder for medlemmer af direktion og bestyrelse i finansielle institutioner, der stilles skarpt på særlige risici og det søger at svare på, om ledelseshvervet er blevet mere risikofyldt, herunder betydningen af de med governance-loven indførte skærpelser.

Dato

18.11.2025

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

19.11.2025

Sted

Odense