Grøn strategi har givet pote for Matas

Siden 2017 har Matas fokuseret på at tilbyde de danskere forbrugere et bredere udvalg af økologiske og naturlige produkter. En god forretningsbeslutning, ifølge topchefen, der fremhæver de unge som et kundesegment, man har fået bedre fat i.

Foruden en udvidelse af det grønne produktsortiment, har Matas udviklet ny, plastikreducerende emballage til "Striber"-serien. .

24.02.2020

CSR.dk

For to år siden overtog Gregers Wedell-Wedellsborg stillingen som topchef i Matas, der på daværende tidspunkt var præget af lav vækst og hårde konkurrenceforhold. Det skriver Jyllandsposten.

Matas lancerede derfor en femårig strategi, som skulle fokusere på at indføre flere naturlige og økologiske produkter i sortimentet. Kæden lancerede derudover den økologiske serie ”Matas Natur” og opkøbte Helsebixen og Nilens Jord.

Læs også: Coop-initiativ skal arbejde for en grønnere fødevareindustri

Med to år inde i processen, mener Gregers Wedell-Wedellsborg, at den grønne del af forretningen vokser.

”Hvis man kigger på forbrugerne, så er gruppen med grøn mentalitet gået fra at være meget lille til at være temmelig signifikant. Man kan mærke, at det er noget, som betyder meget for rigtig mange kunder”, siger han til Jyllandsposten.

Han tilføjer, at Matas især har vundet indpas hos ét kundesegment.

”Vi har fået lavet forbrugerundersøgelser, der viser, at vi har styrket vores brands hos især de unge. Det skyldes bl.a. vores indsats på de sociale medier, hvor vi i høj grad fortæller om vores grønne produkter og tiltag med den grønne omstilling”, siger Gregers Wedell-Wedellsborg.

Læs også: Salg af Fairtrade-mærkede plejeprodukter er seksdoblet på 2,5 år

Siden turnaround-planen blev skudt i gang, er der nu 5.000 grønne varenumre i butikkerne, hvor 3.000 har økologisk indhold.

Derudover har Matas udviklet ny emballage til sin egen produktserie, ”Striber”, der ifølge topchefen, nu består af 30 procent mindre plastik.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

02.10.2026CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

02.10.2026Klimaskovfonden

Sponseret

Compass Group Danmark bidrager til ny skov som en del af deres transportpolitik

CSR.dk

Kan din arbejdsgiver kræve bevis for, at du har sovet godt?

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

Dansk Standard

Sponseret

Ny global standard gør madspild til en forretningsmulighed

CSR.dk

Virksomheder øger investeringer i klimatilpasning - sakker bagud på net-zero mål

Dansk Industri

Sponseret

Får I nok ud af de materialer, I allerede køber?

CSR.dk

Globalt er forbrugere mere bekymrede for klimaforandringer

CSR.dk

Virksomhedsledere vil fastholde EU’s grønne omstilling

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

08.10.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Webinar
Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

08.10.2026

Tid

08:45

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online