Grøn omstilling giver rift om klimarådgivere

Landets konsulentvirksomheder oplever rekordvækst i takt med erhvervslivets fokus på værdikædens grønne muligheder.

Initiativer som Science Based Targets viser, at de grønne initiativer også strækker sig udover erhvervslivets egne aktiviteter. Arkivfoto..

31.12.2021

CSR.dk

At have overblik over sine aktiviteters klimaaftryk har aldrig været i så meget fokus som nu. Og det kan mærkes hos de virksomheder, der rådgiver om bæredygtighed.

Kæmpe vækst og heftigt jagt efter ny arbejdskraft er noget af det, konsulentvirksomhederne ser i dag – en udvikling, der kun forventes at tage fart i fremtiden.

Det skriver Finans.

Læs også: Pandora vil være CO2-neutral i hele værdikæden inden 2040

Hos konsulentvirksomheden Viegand Maagøe er man gået fra 27 til omkring 70 medarbejdere på seks år og hos Nordic Sustainability kan man også mærke fremgangen, der på fire år er gået fra 2 til 15 medarbejdere.

Det er især rådgivning om kortlægning af klimabelastningen og en strategi for at få det nedsat, som virksomhederne efterspørger.

”Kunderne er meget optaget af klima og hvad deres aftryk er. Vi laver nærmest udelukkende den slags som en del af en strategi, for vi tror på, at man ikke bare skal lave data for at kunne rapportere om den. Man skal lave dem for at kunne se, hvor problemerne er henne og hvordan man skal reagere på dem. Vi vil gerne bygge handling oven på data”, siger Esben Lanthén ledende partner hos Nordic Sustainability til Finans.

Læs også: Er science-based targets virkelig kun for de store?

Flere virksomheder opsøger desuden initiativer som Science Based Targets, hvor klimabelastningen anskues gennem hele værdikæden og i de aktiviteter, der ligger uden for virksomheden selv – fx leverandører - og målsætninger godkendes, hvis de er i overensstemmelse med Parisaftalens mål.

Dog viste en undersøgelse, som Finans foretog i 2020, at mindre end hver fjerde af Danmarks 100 største virksomheder har opsat målsætninger for den slags klimabelastning.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

15.06.2026CSR.dk

Standarder for det digitale produktpas er klar

10.06.2026CSR.dk

Partnerskab skal give flere sunde og grønne frokoster i København

CSR.dk

Medarbejderne på Sunset Boulevards hovedkontor har nu haft fri i et år

CSR.dk

Standarder for det digitale produktpas er klar

UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Robert Habeck: "Jeg er træt af at undskylde for os og mig selv for at gøre det rigtige. For vi ved, hvad det rigtige er."

CSR.dk

Bæredygtighed og resiliens er samme logik og skal tænkes sådan

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Allan Lerberg Jørgensen, OECD: ”Globaliseringen er gået fra at være et vækstprojekt til et sikkerhedsprojekt”

CSR.dk

Norden vil sætte fart i omstilling med standarder

CSR.dk

Klimarådet: Sådan sikrer man opbakning til klimaindsatsen

UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Nyvalgt bestyrelse skal styrke ansvarlige virksomheder i en usikker tid

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Net-Zero in Practice: Challenges, Solutions, and Lessons Learned

This workshop brings together climate specialists from large Danish companies to exchange experiences and discuss practical pathways towards achieving net-zero emissions by 2050 at the latest.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

TDC NET, Teglholmsgade 1 København C 0900 København Denmark.

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Nyborg

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

22.06.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

22.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online