Globalt survey: Flertallet vil øge investeringer i ESG

Politisk modstand og greenwashing-fokus får ikke investorer og administrerende direktører til at skrue ned for ESG-indsatsen. Tværtimod.

Foto: 123rf.com

15.11.2023

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Et stort flertal af investorer og virksomhedsledere planlægger at øge deres investeringer i ESG over de næste fem år. Hele 90 procent af investorerne forventer at det vil give dem et øget afkast, og virksomhedslederne regner med at de vil få bedre adgang til kapital og bedre omdømme ud af den øgede indsats på ESG. 

Det er hovedkonklusionen i et nyt survey gennemført af Bloomberg Intelligence og udgivet som organisationens første ESG Market Navigator. Surveyet har svar fra 250 topledere og 250 senior-investorer fra Nordamerika, Europa og Asien. 

Læs også: Pensionskasser svarer på kritik af investeringer i kul og olie

En hovedkonklusion i rapporten er, at på trods af det øgede ’backlash’ på ESG, så mener tre fjerdedele af toplederne, at fordelene opvejer den øgede risiko for at blive set efter i sømmene. Mere end halvdelen af investorerne fortalte, at den politisk modstand mod ESG i særligt USA snarere har fået dem til at øge deres eget ESG-fokus.

Da international forfatter, rådgiver og taler Andrew Winston var i København i sidste måned, kom han til samme konklusion: 

”Hele det ’backlash’, man ser, er politisk teater. Det er skabt for at distrahere, men det kan ikke ændre retningen, hvor f.eks. nye grønne teknologier brager frem,” sagde han, da han talte ved et event arrangeret af Deloitte. 

Det bakkes op af survey-svarene, hvor 90 procent af investorer og 67 procent af toplederne svarer ja til, at ESG er blevet mainstream. 

Virksomheders fordele ved ESG

Hele 77 procent af toplederne i undersøgelsen regner med at øge ESG-budgettet inden for de næste to år, og 84 procent nævnte at ESG-fokus hjælper dem til at gøre deres virksomhedsstrategi mere robust, mens 81 procent var bekymrede for at miste markedsandele, hvis de kom bagud på ESG. 

Et nærmere kig på sammenhængen mellem ESG og strategien i virksomheder viste, at hele 84 procent af toplederne mente, at de har ESG og klima med I deres planer for virksomheden og eventuelle opkøbsaktiviteter. På den anden side var det kun 57 procent, som regnede med at de ville nå deres net zero targets, mens kun 33 procent forventede at andre virksomheder vil lykkes med den opgave. 

ESG-begejstrede penge

Tre fjerdedele af virksomhedslederne er til gengæld overbevist om, at en ESG-strategi forbedrer deres adgang til kapital. Og investorernes svar i surveyet kunne tyde på, at det er rigtigt. 

For over 85 procent af investorerne forventer at øge deres investeringer i ESG og klima over de næste to år. De vil også øge deres ESG research-budgetter, ligesom de fortæller at de er blevet mere aktive i deres engagement med virksomheder, hvor 60 procent siger at de udfordrer virksomheder på deres ESG-strategi. 

Årsagerne bag er ikke drevet af en indre aktivist bag de lyseblå skjorter, men snarere at 90 procent regner med bedre afkast fra ESG-investeringer, en mere robust investeringsportefølje og bedre beslutninger når ESG-analyse inddrages i processen. 

Backlash er ikke kun i USA

Mens man kunne forfalde til at tro, at ESG-backlash er noget, der hører til i det stærkt polariserede USA, kan Europa ikke længere sige sig fri for at være ramt. 

Læs også: Global tendens: Flere og flere virksomheder og stater sagsøges i klimaets navn

F.eks. forsøgte 44 højrefløjspolitikere i Europa-Parlamentet at blokere vedtagelsen af de nye, europæiske standarder for bæredygtighedsrapportering lige før den endelige afstemning. I sidste ende blev standarderne vedtaget med 359 stemmer for og 261 imod. 

Hovedparten af modstanden I EU-Parlamentet kommer fra EPP-gruppen (European People’s Party), som også arbejder imod direktivet om obligatorisk due diligence, der stadig er på vej igennem EU’s lovgivningsprocesser. 

Flere nationale eksempler på udvanding af og modstand mod politiske tiltag på klima- og miljøområdet kan ses her: Resistance to green policies around Europe    

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

26.08.2026Daka Denmark A/S

Sponseret

Daka opnår D-mærket og styrker digital ansvarlighed i en kritisk forsyningskæde

24.08.2026CSR.dk

Økologer vil have mere handling fra politisk hold

CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

CSR.dk

Økologer vil have mere handling fra politisk hold

Erhvervsakademi Aarhus

Sponseret

Kan skolen bestemme over madpakken?

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell Hotels gennemfører rokade blandt hoteldirektører

CSR.dk

Den er god nok: Handling giver forvandling

CSR.dk

Klimasikring på turbo skal give tryghed til danskerne - og virksomhederne

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Virksomheder skal navigere i et EU med nye prioriteter

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sustainable Summer Festival: Digital festival giver fagfolk ny viden i sommertempo

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Event
Event: Styrk konkurrenceevnen - få styr på frivillig rapportering efter VSME-standarden

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan I ensretter jeres bæredygtighedsrapportering og skaber plads til innovation, investeringer og nye samarbejder.

Dato

27.08.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 27. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

27.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Revision af standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001

Deltag og få en status på revisionen standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001. Få indblik i ændringerne, de kommende krav, timeline og koblingen til de øvrige standarder inden for arbejdsmiljø.

Dato

27.08.2026

Tid

14:00

Sted

Online, webinar