Globale risici eller nye markedsmuligheder?

Ulighed og intelligent cybersikkerhed er nogle af de højest placerede risici i verden ifølge World Economic Forum. Men de globale risici kan vendes til nye forretningsmuligheder, der oven i købet har bæredygtigt afsæt, vurderer ny rapport.

Global Opportunity Report indeholder blandt andet en rangering af nye markedsmuligheder som 5.500 ledere fra hele verden finder forretningspotentiale i - og som samtidig bygger på FN's 17 bæredygtighedsmål. .

24.01.2017

CSR.dk

Mens WEF’s rapport bygger på mere end 750 eksperters arbejde, tager dens forretningsforankrede og optimistiske pendant udgangspunkt i cirka 5.500 ledere verden over, deres syn på verdens tilstand og ikke mindst hvordan man kan bruge de vurderede risici til at skabe nye forretningsmuligheder med afsæt i FN’s 17 bæredygtighedsmål.

Læs også: Kunstakademi og Sustainia vil omdanne FN’s verdensmål til eksportmuligheder

”Vi kan konstatere, at mulighederne aldrig har været større. Den nye Global Opportunity Report viser, at World Economic Forums Global Risks Report er utilstrækkelig som pejlemærke for virksomhedsledere og politikere, de mangler mulighederne, hvis de vil handle på verden”, siger Erik Rasmussen, direktør og stifter af Sustainia.

Lederne bag årets Global Opportunity Report peger blandt andet på, at teknologi, såsom blockchain og kunstig intelligens, kan være med til at skabe mere sikkerhed og lighed verden over. Hele 38 procent af lederne tilkendegiver, at de sandsynligvis vil benytte intelligent cybersikkerhed, som ellers er placeret højt på WEF’s risikoliste.

Læs også: Dansk ratificering af Hong Kong-konvention lige om hjørnet

Et andet af WEF’s risikoområder er ustabile regioner i verden, herunder de millioner af mennesker på flugt. Også her ser lederne forretningsmuligheder, nemlig digital uddannelse til børn, der befinder sig i konfliktområder.

”Det er en god nyhed, at virksomhedsledere er klar til at levere læring til børn, når skolesystemet er i knæ. Der er nemlig brug for innovativ digital læring, hvis vi skal ændre på, at konflikt frarøver et massivt antal børn en så basal rettighed som skolegang”, siger projektdirektør hos Sustainia, Marianne Haahr.

Læs den fulde rapport her.

-CHM

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.04.2026CSR.dk

Coop: ”Sammen om din & min bæredygtige fremtid”.

21.04.2026CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Copenhagen Pride

CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

CEMAsys

Sponseret

CEMAsys is Now a CDP Gold Partner

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til dig, der vil have succes som kvalitetsleder

CSR.dk

Haltende elnet presser virksomheder til at bruge sort energi

CSR.dk

EU-lande presser på for særskat på energiselskabers superprofit

CSR.dk

Dansk Industri skærer i diversitetsløfte. Eksperter frygter dagsordenen udvandes

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Mød den nye Privacy standard ISO 27701

Nu kommer ISO 27701 som en selvstændig standard en certificering I et ledelsessystem for privatlivsbeskyttelse, og dermed et certifikat der dokumenterer at I har styr på de processer der sikrer at bl.a. GDPR overholdes.

Dato

24.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Klimamål i praksis: balancen mellem ambitioner og realisme

Mange virksomheder satte ambitiøse klimamål for 2030 og 2050, men står i dag over for at skulle genbesøge dem, fordi de måske ikke var tilstrækkeligt forankret i realiteten. At sætte klimamål handler om mere end at definere et ambitionsniveau. Det kræver en klar afvejning mellem ambition og det, der realistisk kan opnås. Kom med til webinar den 24. april kl. 11.05, hvor Co-founder & ESG Director Line Amtorp dykker ned i, hvordan virksomheder arbejder med at genbesøge deres klimamål, og hvordan man fremadrettet kan arbejde struktureret med at sætte mål, der både er ambitiøse og realistiske fra start.

Dato

24.04.2026

Tid

13:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

27.04.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

27.04.2026

Sted

København

JUC SERVICE ApS
Uddannelse
Certificering i Miljøret

Teoretisk og praktisk fundament for håndtering af miljøretlige sager.

Dato

27.04.2026

Tid

09:00

Sted

JUC, Vesterbrogade 4A, 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Circular Economy Starter Pack

Kickstart your company’s work on circular economy and unlock new opportunities

Dato

27.04.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Zoom