Globale risici eller nye markedsmuligheder?

Ulighed og intelligent cybersikkerhed er nogle af de højest placerede risici i verden ifølge World Economic Forum. Men de globale risici kan vendes til nye forretningsmuligheder, der oven i købet har bæredygtigt afsæt, vurderer ny rapport.

Global Opportunity Report indeholder blandt andet en rangering af nye markedsmuligheder som 5.500 ledere fra hele verden finder forretningspotentiale i - og som samtidig bygger på FN's 17 bæredygtighedsmål. .

24.01.2017

CSR.dk

Mens WEF’s rapport bygger på mere end 750 eksperters arbejde, tager dens forretningsforankrede og optimistiske pendant udgangspunkt i cirka 5.500 ledere verden over, deres syn på verdens tilstand og ikke mindst hvordan man kan bruge de vurderede risici til at skabe nye forretningsmuligheder med afsæt i FN’s 17 bæredygtighedsmål.

Læs også: Kunstakademi og Sustainia vil omdanne FN’s verdensmål til eksportmuligheder

”Vi kan konstatere, at mulighederne aldrig har været større. Den nye Global Opportunity Report viser, at World Economic Forums Global Risks Report er utilstrækkelig som pejlemærke for virksomhedsledere og politikere, de mangler mulighederne, hvis de vil handle på verden”, siger Erik Rasmussen, direktør og stifter af Sustainia.

Lederne bag årets Global Opportunity Report peger blandt andet på, at teknologi, såsom blockchain og kunstig intelligens, kan være med til at skabe mere sikkerhed og lighed verden over. Hele 38 procent af lederne tilkendegiver, at de sandsynligvis vil benytte intelligent cybersikkerhed, som ellers er placeret højt på WEF’s risikoliste.

Læs også: Dansk ratificering af Hong Kong-konvention lige om hjørnet

Et andet af WEF’s risikoområder er ustabile regioner i verden, herunder de millioner af mennesker på flugt. Også her ser lederne forretningsmuligheder, nemlig digital uddannelse til børn, der befinder sig i konfliktområder.

”Det er en god nyhed, at virksomhedsledere er klar til at levere læring til børn, når skolesystemet er i knæ. Der er nemlig brug for innovativ digital læring, hvis vi skal ændre på, at konflikt frarøver et massivt antal børn en så basal rettighed som skolegang”, siger projektdirektør hos Sustainia, Marianne Haahr.

Læs den fulde rapport her.

-CHM

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

28.10.2026CSR.dk

Mere natur betaler sig: Beskyttet natur kan give Danmark milliardgevinst

28.10.2026CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

CSR.dk

Mere natur betaler sig: Beskyttet natur kan give Danmark milliardgevinst

CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

CSR.dk

Fra holdning til handling: Ny metode kan hjælpe med at mobilisere kunder og medlemmer

CSR.dk

Ny international standard for verdensmålene med Danmark i front

CSR.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb for bl.a. at skubbe den grønne omstilling

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

Klimaskovfonden

Sponseret

Compass Group Danmark bidrager til ny skov som en del af deres transportpolitik

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA) English

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Seminar
ISO 13485 Inspirationsseminar

ISO 13485 Inspirationsseminaret giver dig forståelse for indholdet og opbygningen af ISO 13485 standarden, som specificerer kravene til kvalitetsledelsessystemer i organisationer, som er involveret i et eller flere stadier af cyklussen for medicinsk udstyr.

Dato

02.11.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

02.11.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

02.11.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus