GEUS-direktør: Vores behov for råstoffer bliver ikke dækket i en cirkulær økonomi

Moderne teknologi er nøglen til en grøn omstilling af vores samfund. Men selv hvis vi bliver bedre til at genanvende råstoffer, har vi brug for at udvinde nye materialer, hvis vi skal kunne implementere denne teknologi. Det vurderer Flemming Larsen, der er direktør i GEUS.

22.09.2022

CSR.dk

Det er en misforståelse, at vi vil kunne overgå til en cirkulær økonomi allerede i dag, hvis vi formåede at genanvende alle udvundne råstoffer.

Sådan skriver Flemming Larsen, adm. direktør i GEUS, en selvstændig og uafhængig forsknings- og rådgivningsinstitution indenfor geologi, i et debatindlæg i Altinget torsdag.

For der skal en langt større andel af råstoffer til, før vi kan gennemføre en grøn omstilling, der gør vores samfund bæredygtigt. Batteriproduktionen, som er alfa-omega i omstillingen til et elektrificeret samfund, kræver nemlig en stor mængde jordartsmetaller, blandt andet lithium og grafit.

”Det blev estimeret i en IEA-rapport fra sidste år, at vi i 2040 vil forbruge 25 gange mere grafit, end vi gjorde i 2020, og for litium er det op mod 42 gange. Men vi kan ikke cirkulere noget, vi ikke har,” uddyber Flemming Larsen.

Til gengæld bør vi holde drømmen om cirkulær økonomi i live til senere, når vi udvundet flere råstoffer og indlemmet dem i vores værdikæder, så længe vi forstår, at der altid vil være spild fra en produktion, og derfor vil vi altid have brug for at tilføje en vis mængde nye råmaterialer.

Læs også: Global undersøgelse viser markante ændringer i forsyningskæderne

Ifølge Flemming Larsen bør vi heller ikke være nervøse for at udplyndre planeten, da der endnu er en stor beholdning af jordartsmetaller som lithium og grafit.

I stedet bør Danmark politisk arbejde for, at de dyrebare metaller og råstoffer også bliver tilgængelige for Europa, som kun selv står for tre procent af produktionen.

”Litium og sjældne jordartsmetaller bliver snart vigtigere end olie og gas. Danmark må, som et lille land med en åben økonomi, sikre sig adgang til de globale værdikæder gennem et koordineret EU-samarbejde, når det for eksempel gælder litium og de sjældne jordartsmetaller,” pointerer Flemming Larsen.

- KCP

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.09.2026Dansk Standard

Sponseret

Miljøledelse i værdikæden: Fra konkurrencefordel til forudsætning

09.09.2026Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

CSR.dk

Rapport: Verdensmålene halter fire år før deadline, men milliarder af mennesker har fået et bedre liv

CSR.dk

Tommy Ahlers vil gøre op med kontrolkultur i Energinet

CSR.dk

Lidl hjælper lokale producenter med at få styr på klimaregnskab og klimamål

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Nyt digitalt kort skal bygge bro mellem civilsamfundets viden og virksomheders ansvar

CSR.dk

Bæredygtighedsarbejdet i forsyningskæden trodser politisk modvind

Etisk Handel Danmark

Sponseret

EU forbyder produkter fremstillet med tvangsarbejde fra 2027 - sådan forbereder du dig

CSR.dk

Ud med fossile råvarer i gulve, ind med sojaolie

CSR.dk

Emballage er en kernefaktor i højt dansk plastforbrug

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Kvalitetslederuddannelsen

Kompetencegivende uddannelse i kvalitetsledelse

Dato

15.09.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Risikoledelse i praksis - med afsæt i ISO 31000 – diplomkursus

På dette 2-dages diplomkursus får du en introduktion til ISO 31000 Risikoledelse – Vejledning samt andre relevante risikostandarder og et solidt fagligt grundlag for at arbejde systematisk og praksisnært med risikoledelse i din organisation.

Dato

15.09.2026

Sted

Nordhavn, København

Bureau Veritas
Kursus
Emballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

15.09.2026

Sted

Kibæk, Herning