Geopolitisk usikkerhed er for alvor rykket ind på direktionsgangene

Usikkerheden vokser, men danske topledere ser muligheder på trods af globale risici.

Foto: 123rf.com.

29.12.2025

CSR.dk

Geopolitisk usikkerhed er den største udfordring for danske topledere det kommende år. Det viser en ny undersøgelse fra Lederne.

Næsten fire ud af ti af de adspurgte topledere peger således på geopolitik som den primære risiko for deres virksomhed. Et tal, som dermed overhaler manglen på kvalificerede medarbejdere, der de seneste år ellers har toppet danske lederes bekymringsbarometer.

Tallene er et udtryk for, at danske virksomheder står overfor globale udfordringer, der påvirker alt fra leverandørkæder til eksportmarkeder og råvarepriser. Udfordringer, som kan ændre spillereglerne fra den ene dag til den anden.

“Geopolitisk usikkerhed er ikke længere noget, der udspiller sig langt fra danske virksomheder. Den er rykket helt ind i ledelsesrummet og påvirker daglige beslutninger om alt fra leverandører til markeder og investeringer uanset størrelsen på virksomheden", siger Bodil Nordestgaard Ismiris, adm. direktør i Lederne.

Arbejdsmarkedet og vækstmuligheder på kanten af forandring

På trods af de geopolitiske udfordringer, ser knap syv ud af ti af toplederne i undersøgelsen stadig optimistisk på det kommende år. Vækstmulighederne er til stede, særligt i form af nye produkter og tjenester. Den grønne omstilling og digitalisering anses også som vigtige drivkræfter for fremtidens vækst.

“Det er netop evnen til at se muligheder i umulige situationer, der kendetegner en dygtig topleder.  Det er evnen til at tilpasse sig, tænke nyt og handle rettidigt, der gør, at mange virksomheder stadig ser muligheder, også i et mere uroligt globalt landskab", siger Bodil Nordestgaard Ismiris.

Et vigtigt skridt i forståelsen af ledernes virkelighed

I en verden, hvor udfordringerne ændrer sig hurtigt, er det afgørende at holde sig ajour med de behov og bekymringer, der præger topledernes hverdag. Derfor har Lederne lanceret Toplederpanelet, som løbende giver indblik i de vigtigste emner for landets topledere.

“Med Toplederpanelet får vi et direkte, datadrevet billede af den virkelighed, danske topledere står i. Det er afgørende viden, hvis vi skal forstå, hvordan globale spændinger omsættes til strategiske valg i danske virksomheder, og hvordan de navigerer fremad" siger Bodil Nordestgaard Ismiris.

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

02.10.2026CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

02.10.2026Klimaskovfonden

Sponseret

Compass Group Danmark bidrager til ny skov som en del af deres transportpolitik

CSR.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb for bl.a. at skubbe den grønne omstilling

CSR.dk

Tæppevirksomhed køber ind i lokalt vindmølleprojekt

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

Dansk Standard

Sponseret

Ny global standard gør madspild til en forretningsmulighed

CSR.dk

Virksomheder øger investeringer i klimatilpasning - sakker bagud på net-zero mål

Dansk Industri

Sponseret

Får I nok ud af de materialer, I allerede køber?

CSR.dk

Globalt er forbrugere mere bekymrede for klimaforandringer

CSR.dk

Virksomhedsledere vil fastholde EU’s grønne omstilling

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

Dansk Industri
Webinar
Sådan skaber SMV'er værdi med grøn omstilling

Invitation til nordjyske virksomheder. Hvordan kommer man i gang med klimaregnskab og grøn omstilling, når hverdagen er travl?

Dato

20.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

21.10.2026

Sted

Odense