Geopolitisk usikkerhed er for alvor rykket ind på direktionsgangene

Usikkerheden vokser, men danske topledere ser muligheder på trods af globale risici.

Foto: 123rf.com.

29.12.2025

CSR.dk

Geopolitisk usikkerhed er den største udfordring for danske topledere det kommende år. Det viser en ny undersøgelse fra Lederne.

Næsten fire ud af ti af de adspurgte topledere peger således på geopolitik som den primære risiko for deres virksomhed. Et tal, som dermed overhaler manglen på kvalificerede medarbejdere, der de seneste år ellers har toppet danske lederes bekymringsbarometer.

Tallene er et udtryk for, at danske virksomheder står overfor globale udfordringer, der påvirker alt fra leverandørkæder til eksportmarkeder og råvarepriser. Udfordringer, som kan ændre spillereglerne fra den ene dag til den anden.

“Geopolitisk usikkerhed er ikke længere noget, der udspiller sig langt fra danske virksomheder. Den er rykket helt ind i ledelsesrummet og påvirker daglige beslutninger om alt fra leverandører til markeder og investeringer uanset størrelsen på virksomheden", siger Bodil Nordestgaard Ismiris, adm. direktør i Lederne.

Arbejdsmarkedet og vækstmuligheder på kanten af forandring

På trods af de geopolitiske udfordringer, ser knap syv ud af ti af toplederne i undersøgelsen stadig optimistisk på det kommende år. Vækstmulighederne er til stede, særligt i form af nye produkter og tjenester. Den grønne omstilling og digitalisering anses også som vigtige drivkræfter for fremtidens vækst.

“Det er netop evnen til at se muligheder i umulige situationer, der kendetegner en dygtig topleder.  Det er evnen til at tilpasse sig, tænke nyt og handle rettidigt, der gør, at mange virksomheder stadig ser muligheder, også i et mere uroligt globalt landskab", siger Bodil Nordestgaard Ismiris.

Et vigtigt skridt i forståelsen af ledernes virkelighed

I en verden, hvor udfordringerne ændrer sig hurtigt, er det afgørende at holde sig ajour med de behov og bekymringer, der præger topledernes hverdag. Derfor har Lederne lanceret Toplederpanelet, som løbende giver indblik i de vigtigste emner for landets topledere.

“Med Toplederpanelet får vi et direkte, datadrevet billede af den virkelighed, danske topledere står i. Det er afgørende viden, hvis vi skal forstå, hvordan globale spændinger omsættes til strategiske valg i danske virksomheder, og hvordan de navigerer fremad" siger Bodil Nordestgaard Ismiris.

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

12.02.2026CSR.dk

Stigende CO2-udledninger hos Mærsk og Novo sår tvivl om 2030-mål

11.02.2026CSR.dk

Schweiz overhaler Danmark som verdensmester i økologi

09.02.2026CSR.dk

Mærsk dropper ESG-bonusser til ledere

09.02.2026CSR.dk

Økologiske varer bliver våben i supermarkedernes kamp om kunder

06.02.2026CSR.dk

Ny rapport: Klare prioriteringer giver plads til flere hensyn i arealomlægningen af Danmark

06.02.2026CSR.dk

Næstved vil gøre grønne valg synlige i butikker og spisesteder

06.02.2026CSR.dk

Dagrofa satser stort på bæredygtighedsprogram

05.02.2026Vugge til Vugge ApS

Sponseret

ESPR will not reward late movers

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og bæredygtighed

Sæt retningen for arbejdet med bæredygtighed, engager organisationen og få viden om hvordan du arbejder henimod mere bæredygtighed og grøn omstilling i din organisation. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.02.2026

Tid

09:00

Sted

Sønderhøj 30, 8260 Viby J

RISMA SYSTEMS A/S
Webinar
Forstå Kammeradvokatens DPIA af Copilot

Webinar med Advokat Emil Galletta Rene fra ComplyCloud

Dato

19.02.2026

Tid

11:00

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

20.02.2026

Sted

Online