Geopolitik til trods: Virksomhedsledere tror på klima

Virksomhedsledere kan både se klimainvesteringer betale sig og de langsigtede risici forbundet med udvikling i vejr, forurening, biodiversitet osv. Det viser en række nyligt offentliggjorte rapporter.

Foto: 123rf.com

22.01.2025

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Der skete andet i verden d. 20. januar 2025 end indsættelsen af USA’s 47. præsident. F.eks. begyndte årets topmøde i World Economic Forum i Davos. 

Forbundet med Davos-mødet er offentliggørelsen af en række rapporter og undersøgelser. Heriblandt den årlige Global Risk Report, som siden 2006 har vurderet, hvilke risici ledere fra hele verden vurderer som de mest presserende på kort og langt sigt. De seneste år har toppen af den liste været fuld af klima-risici. Kort fortalt gælder det også i år. 

Konsulentvirksomheden PwC har udgivet sit globale CEO-survey siden 1998. I år har 4.700 CEOs fra 109 lande deltaget i undersøgelsen. I hovedrapporten har PwC anlagt et forandringsperspektiv og ser i dette to afgørende emner: AI og klimaforandringer.  

Som risiko opfattes klima - fejlagtigt - som længere væk

PwC-rapporten har også spurgt til forventede risici i det kommende år. Her ligger klima nummer syv på listen, mens fokus er på cyberrisici, makroøkonomisk volatilitet, inflation og adgang til arbejdskraft med de rette kompetencer. 

At bekymringen for klimarisici akut udkonkurreres af andre emner bekræftes af World Economic Forums risk report 2025. Som det fremgår af grafikken nedenfor, så er de deltagende ledere akut mere presset af andre samfundsmæssige forhold i de næste to år. Til gengæld er der en tydelig bevidsthed om, at på længere sigt er miljø-risici de mest alvorlige. Undtagelsen er ekstremt vejr, som trods væbnede konflikter, teknologier, der kan have skadelige effekter etc. er i top på både kort og langt sigt. 

Og her skal der lige lægges yderligere to rapporters konklusioner ind, nemlig World Economic Forums “Business on the Edge”, udarbejdet sammen med førende Earth system-forskere og The Cost of Inaction” udarbejdet af WEF's Alliance of CEO Climate Leaders. Begge rapporter har fokus på, hvad virksomhedsledere skal gøre og har tydelige konklusioner: 

  • Virksomheder, der ikke tilpasser sig fysiske klimarisici kan miste op til syv procent af deres årlige indtjening op til 2035. 
  • Investerer man i klimatilpasning, dekarbonisering og resilience kan man se op til 19 US dollar i undgåede tab, for hver dollar investeret. 

Kun på langt sigt har virksomhedsledere mentalt overskud til at se natur-risici som mest presserende. Det er en fejl, understreger flere rapporter.. Foto: World Economic Forum

Det begynder at betale sig

CEO Survey konkluderer bl.a., at en tredjedel af CEOs siger, at de har fået øgede indtægter ud af deres klimavenlige investeringer i f.eks. energieffektivitet, udvikling af ”grønnere produkter og services og implementering af teknologi til reduktion af udledninger”.  Og to tredjedele peger på enten reducerede eller stort set uforandrede omkostninger fra samme. 

En rapport udgivet af Industriens Fond i dag bakker i høj grad op om denne tendens. Analysen, der bygger på en spørgeskemaundersøgelse blandt 366 danske industrivirksomheder viser, at jo flere klimatiltag de gennemfører, jo bedre sammenhæng, der er mellem tiltagene, og jo længere tid virksomheden har været i gang, desto større konkurrencefordele er der at høste.  

Konkret oplever virksomhederne konkurrencefordelene i form af styrket innovationskraft, bedre forudsætninger for at imødekomme kundekrav og bedre adgang til nye markeder. De virksomheder, som er længst med grøn omstilling, er også begyndt at mærke en positiv effekt på omsætning og eksport. 

PwC-rapporten har bredere set fokus på arbejdet med at genopfinde sig selv. Det er valgt med udgangspunkt i, at 40 procent af lederne to år i træk vurderer, at uden en omfattende omstilling kan de ikke se deres virksomhed overleve de næste ti år. Her er hovedkonklusionen at fremtiden allerede er her, den er bare ulige fordelt. Så nogle CEOs bevæger sig i fuld fart mod at få del i fremtidens vækst og værdi ved at investere i AI, udnytte muligheder og imødekomme trusler fra klimaforandringer, samt genopfinde forretningsmodeller. Mange andre flytter sig dog kun langsomt og holdes tilbage af ledelsesmindsets og processer der giver træghed i form af svage beslutningprocesser og begrænset omfordeling af ressourcer. 

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

14.08.2026CSR.dk

Klimasikring på turbo skal give tryghed til danskerne - og virksomhederne

13.08.2026Etisk Handel Danmark

Sponseret

Virksomheder skal navigere i et EU med nye prioriteter

CSR.dk

Klimasikring på turbo skal give tryghed til danskerne - og virksomhederne

CSR.dk

Flere gevinster ved en stresspolitik på arbejdspladsen

Dansk Erhverv

Sponseret

Erhvervsstyrelsen foreslår yderligere forenklinger til bæredygtighedsrapportering

CSR.dk

Danmark misser eksportpotentialet i nye plantebaserede fødevarer

CSR.dk

Kan VM i fodbold blive bæredygtigt?

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Five EU Policy Developments Product Manufacturers Need to Have on Their Radar in 2026

CSR.dk

Aftale om elnettet får ros, men det er ikke nok at prioritere

Dansk Industri

Sponseret

Ny analyse: Produktionsdanmark rykker frem på den grønne omstilling – men der er stadig uudnyttet potentiale

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I ESG i Store Virksomheder

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder inden for kommerciel bæredygtighed.

Dato

13.08.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Fra strategi til handling - ESG Masterclass (2,5-dage) - August 2026

Er din organisation klar til at tage de næste skridt mod større bæredygtighed? Med stigende krav fra kunder, medarbejdere og lovgivning bliver det stadig vigtigere at integrere bæredygtighed i hjertet af forretningen. På dette kursus lærer du, hvordan du kan skabe en konkret og målrettet bæredygtighedsstrategi, der omsætter ambitioner til handling.

Dato

19.08.2026

Tid

09:00

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

20.08.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J