Geopolitik til trods: Virksomhedsledere tror på klima

Virksomhedsledere kan både se klimainvesteringer betale sig og de langsigtede risici forbundet med udvikling i vejr, forurening, biodiversitet osv. Det viser en række nyligt offentliggjorte rapporter.

Foto: 123rf.com

22.01.2025

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Der skete andet i verden d. 20. januar 2025 end indsættelsen af USA’s 47. præsident. F.eks. begyndte årets topmøde i World Economic Forum i Davos. 

Forbundet med Davos-mødet er offentliggørelsen af en række rapporter og undersøgelser. Heriblandt den årlige Global Risk Report, som siden 2006 har vurderet, hvilke risici ledere fra hele verden vurderer som de mest presserende på kort og langt sigt. De seneste år har toppen af den liste været fuld af klima-risici. Kort fortalt gælder det også i år. 

Konsulentvirksomheden PwC har udgivet sit globale CEO-survey siden 1998. I år har 4.700 CEOs fra 109 lande deltaget i undersøgelsen. I hovedrapporten har PwC anlagt et forandringsperspektiv og ser i dette to afgørende emner: AI og klimaforandringer.  

Som risiko opfattes klima - fejlagtigt - som længere væk

PwC-rapporten har også spurgt til forventede risici i det kommende år. Her ligger klima nummer syv på listen, mens fokus er på cyberrisici, makroøkonomisk volatilitet, inflation og adgang til arbejdskraft med de rette kompetencer. 

At bekymringen for klimarisici akut udkonkurreres af andre emner bekræftes af World Economic Forums risk report 2025. Som det fremgår af grafikken nedenfor, så er de deltagende ledere akut mere presset af andre samfundsmæssige forhold i de næste to år. Til gengæld er der en tydelig bevidsthed om, at på længere sigt er miljø-risici de mest alvorlige. Undtagelsen er ekstremt vejr, som trods væbnede konflikter, teknologier, der kan have skadelige effekter etc. er i top på både kort og langt sigt. 

Og her skal der lige lægges yderligere to rapporters konklusioner ind, nemlig World Economic Forums “Business on the Edge”, udarbejdet sammen med førende Earth system-forskere og The Cost of Inaction” udarbejdet af WEF's Alliance of CEO Climate Leaders. Begge rapporter har fokus på, hvad virksomhedsledere skal gøre og har tydelige konklusioner: 

  • Virksomheder, der ikke tilpasser sig fysiske klimarisici kan miste op til syv procent af deres årlige indtjening op til 2035. 
  • Investerer man i klimatilpasning, dekarbonisering og resilience kan man se op til 19 US dollar i undgåede tab, for hver dollar investeret. 

Kun på langt sigt har virksomhedsledere mentalt overskud til at se natur-risici som mest presserende. Det er en fejl, understreger flere rapporter.. Foto: World Economic Forum

Det begynder at betale sig

CEO Survey konkluderer bl.a., at en tredjedel af CEOs siger, at de har fået øgede indtægter ud af deres klimavenlige investeringer i f.eks. energieffektivitet, udvikling af ”grønnere produkter og services og implementering af teknologi til reduktion af udledninger”.  Og to tredjedele peger på enten reducerede eller stort set uforandrede omkostninger fra samme. 

En rapport udgivet af Industriens Fond i dag bakker i høj grad op om denne tendens. Analysen, der bygger på en spørgeskemaundersøgelse blandt 366 danske industrivirksomheder viser, at jo flere klimatiltag de gennemfører, jo bedre sammenhæng, der er mellem tiltagene, og jo længere tid virksomheden har været i gang, desto større konkurrencefordele er der at høste.  

Konkret oplever virksomhederne konkurrencefordelene i form af styrket innovationskraft, bedre forudsætninger for at imødekomme kundekrav og bedre adgang til nye markeder. De virksomheder, som er længst med grøn omstilling, er også begyndt at mærke en positiv effekt på omsætning og eksport. 

PwC-rapporten har bredere set fokus på arbejdet med at genopfinde sig selv. Det er valgt med udgangspunkt i, at 40 procent af lederne to år i træk vurderer, at uden en omfattende omstilling kan de ikke se deres virksomhed overleve de næste ti år. Her er hovedkonklusionen at fremtiden allerede er her, den er bare ulige fordelt. Så nogle CEOs bevæger sig i fuld fart mod at få del i fremtidens vækst og værdi ved at investere i AI, udnytte muligheder og imødekomme trusler fra klimaforandringer, samt genopfinde forretningsmodeller. Mange andre flytter sig dog kun langsomt og holdes tilbage af ledelsesmindsets og processer der giver træghed i form af svage beslutningprocesser og begrænset omfordeling af ressourcer. 

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

16.05.2026TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

The invisible digital landfill: Why data sustainability is becoming a business issue

16.05.2026CSR.dk

Velkommen til 2050: Industribyen hvor klimakrav er vendt til forretningsmuligheder

CSR.dk

Velkommen til 2050: Industribyen hvor klimakrav er vendt til forretningsmuligheder

CSR.dk

Vi sniger os lige over målstregen på 2030-klimamålet

CSR.dk

Forskning: Den sociale skævhed ved oversvømmelser er mål- og mærkbar

CSR.dk

SMV’er får hjælp til at udnytte AI til bæredygtige løsninger

CSR.dk

KLS PurePrint går foran på at forstå sin naturpåvirkning

CSR.dk

Carlsberg har nu aftaler med over 50 danske landmænd om regenerativ praksis

CBS Executive Fonden

Sponseret

Leading Strategic Transformations

CBS Executive Fonden

Sponseret

Strategic Business Partnering

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

20.05.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

20.05.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 til audit af trivsel og psykisk arbejdsmiljø (del 2)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

20.05.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

20.05.2026

Tid

08:30

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

20.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

20.05.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus