Gennemsigtighed redder virksomhed igennem loyalitetskrise

Et ambitiøst løfte om at benytte 100 procent genanvendt havplast i sin emballage fejlede for det australske skønhedsmærke Kevin Murphy. Åben og ærlig kommunikation fik dem tilbage på sporet.

22.06.2021

CSR.dk

Det australske skønhedsmærke Kevin Murphy har for nyligt været i stærk modvind, efter at have kommunikeret for ambitiøse løfter ud omkring brugen af genanvendt havplast i deres emballage.

Det skriver sustainablebrands.com

”Emballage fremstillet af 100 procent plastik opsamlet fra havet”. Sådan lød løftet fra virksomheden.

Men allerede inden produkterne kom på markedet, stod det klart, at løftet ikke holdt vand. Der findes simpelthen ikke tilstrækkelig mængder i en kvalitet, der kan genanvendes, i det plast der opsamles fra havet i dag. Desværre havde Kevin Murphy-teamet allerede solgt produkter, der blev annonceret med dette løfte, da det blev tydeligt, at det var uopnåeligt.

Virksomheden reagerede prompte med at kommunikere ærligt om fejlen, og den hurtige reaktion har utvivlsomt mindsket skaderne i forhold til virksomhedens integritet.

Læs også: Danish Crown: "Kampagnen er rimelig robust"

Ifølge Patrick Todd, der er forfatter til artiklen på sustainablebrands.com, skal virksomheder støttes, når tingene ikke går som planlagt og roses, når de er åbne omkring deres fejltrin. Han mener desuden at: 

  • Plastforureningskrisen for stor til at udskælde de virksomheder, der utilsigtet kommunikerer fejlagtigt omkring brugen af genanvendt plastik. Selv små mængder genanvendt plastik i et produkt eller en emballage har sin berettigelse.
  • Alle former for genanvendt post-consumer plastik (PCR) er vigtig, da det reducerer forurening, samtidig med at behovet for jomfruelig plastik mindskes. Og mens havplastik er meget synlig og har en overbevisende historie at fortælle, bør mærker være lige så stolte af at bruge den affaldsplast, der opsamles på landjorden.
  • Tydelig data omkring f.eks. indsamlingsområde fremmer gennemsigtighed og troværdighed i en marketingsammenhæng, og det er en tilgang som de virksomheder, der benytter genanvendt plastik, bør benytte.

Se filmen hvor Kevin Murphy fortæller om fejlen og læs udmeldingen fra CEO Laurent Misischi.

- MTN

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

12.11.2025MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Hjælp de grønne retter på vej – en dialogguide til mødesælgere

11.11.20253H Law

Sponseret

Store bøder og en aktiv Forbrugerombudsmand: Er compliance med markedsføringen virkelig så vigtig?

03.11.20253H Law

Sponseret

Den Grønne Lovguide: Grøn kommunikation i beauty/personal care

08.10.2025MäRK

Sponseret

Fra logik til magi - Virksomhedernes bæredygtighedsfortællinger skal flytte ud af hjernen og ind i hjertet

24.09.20253H Law

Sponseret

3H Law Miniserie: Bæredygtighed i din branche - Fødevarebranchen

24.09.2025CSR.dk

Ny kampagne vil opfordre os til at købe… Ingenting

23.09.2025CSR.dk

Bureau lukker hjemmesider efter påtale: Solgte mærker uden substans til virksomheder

22.09.20253H Law

Sponseret

Grønne buzzwords under lup: Gennemgang af udbredte begreber og hvorfor de kan være problematiske.

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

12.11.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

17.11.2025

Sted

CodeNode, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Etisk Handel Danmark
Webinar
Onboarding i ESG i værdikæder – Sådan griber du det an (2025)

Webinar: Introduktion til bæredygtighedslovgivning og ansvarlig handel i globale værdikæder

Dato

18.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online