Gartneri vinder på bæredygtighedsfokus

Gartneriet Knud Jepsen a/s er kåret som ”Green Entrepreneur of the Year” inden for potteplanter ved en global event organiseret af branchemediet Hortibiz i Holland.

15.06.2015

CSR.dk

Gennem de seneste år har Knud Jepsen a/s investeret i produktudvikling, energiforbedringer og minimering af miljøpåvirkningen af produkterne som dyrkes på gartneriet i Hinnerup ved Århus. Derudover har Knud Jepsen a/s iværksat en brandingstrategi, hvor de markedsfører sig direkte til forbrugeren med deres brand Queen®.

Samlet i en fokuseret strategi, er det disse tiltag der har ført til kåringen som “Green Entrepreneur of the Year”, udvalgt af seks internationale jurymedlemmer i konkurrence med to andre gartnerier fra henholdsvis Holland og Guatemala.

Knud Jepsen modtog prisen ved en ceremoni i Holland d. 11. juni i selskab med repræsentanter for omkring 200 kollegaer og konkurrenter.

Læs også: Danmark vinder international grøn pris

Knud Jepsen a/s vinder dog også på andre måder. Det strategiske fokus på branding og bæredygtighed gør også, at de skiller sig ud fra konkurrenterne og gør det muligt at konkurrere på andet end pris, og deres strategi er præget af valg sat i forhold til ’people, planet and profit’ – den originale tredelte bundlinie. Det fremgår af juryens rapport, som er tilgængelig på www.hortibiz.com

- EHS

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

01.10.2026Give Steel A/S

Sponseret

Torben Larsen nomineret til Årets Leder 2026

30.09.2026CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

CSR.dk

Virksomheder øger investeringer i klimatilpasning - sakker bagud på net-zero mål

CSR.dk

Forstå arbejdsmiljø gennem fortidens briller

Dansk Industri

Sponseret

Får I nok ud af de materialer, I allerede køber?

CSR.dk

Globalt er forbrugere mere bekymrede for klimaforandringer

CSR.dk

Virksomhedsledere vil fastholde EU’s grønne omstilling

CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

DTU

Sponseret

Hvordan skaber man kundeværdi i en teknisk B2B-virkelighed?

CSR.dk

Grøn omstilling handler lige så meget om ledelse som teknologi

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

05.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

05.10.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

05.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Miljømærkning Danmark
Konference
Klædt på til fremtiden med miljømærker

Kom til heldagskonference om bæredygtighed, miljømærker og grøn omstilling, og få nye perspektiver fra virksomheder, eksperter og beslutningstagere på tværs af brancher.

Dato

05.10.2026

Tid

09:30

Sted

Odense Mødecenter, Buchwaldsgade 48, 5000 Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Netværksarrangement for fødevaresektoren: Bæredygtighed som konkurrencekraft

Dette netværks arrangement er særligt relevant for dig, der arbejder med bæredygtighed, eksport, salg, marketing, kommunikation eller forretningsudvikling - og som ønsker konkrete perspektiver på, hvordan disse områder kan spille bedre sammen og styrke virksomhedens position på internationale markeder.

Dato

05.10.2026

Tid

10:00

Sted

Vesterbrogade 1L, 4th 1620 København Danmark