Fremtidens byer kan være fuldstændig fossilfrie

Verdens byer sluger energi og udleder massive mængder CO2. Men der kan være gode muligheder for at gøre verdens byer fuldstændig fossilfri, mener DTU-professor.

I år 2050 vil 70 procent af verdens befolkning bo i byer, vurderer FN. Arkivfoto..

14.09.2021

CSR.dk

Hele 55 procent af verdens befolkninger bor allerede i byer – et tal, der kun vil stige. FN forudser, at det kan komme helt op på 70 procent når vi runder år 2050. Derfor forurener byerne også en hel del. Faktisk kommer to tredjedele af verdens samlede CO2-udledninger fra byer, og derfor kræver det omfattende implementeringer, tiltag og eksekveringer, hvis man skal nedsætte forureningen. Det skriver Verdens Bedste Nyheder.

Det kan der imidlertid være gode muligheder for, hvis man spørger professor Henrik Madsen, som også er sektionsleder på Institut for Matematik og Computer Science på DTU, og leder af forskningsprojektet CITIES.

Læs også: Fragttrafik på el i byerne kan give markante CO2-reduktioner

”Vi har allerede teknologierne til, at vi relativt nemt og hurtigt kan gøre byerne stort set fossilfrie”, siger han.

CITIES står for ’Center for IT-Intelligent Energy Systems in Cities’ – et projekt, der undersøger, hvordan vi kan opnå fossilfri byer, som hverken bruger på fossile brændstoffer på fx el og transport. Projektet startede i 2014 og viser tilsyneladende, at Henrik Madsen har belæg for sin optimisme.

”I januar 2014 blev det påvist, at hele elforbruget i flere dage kunne dækkes udelukkende af vedvarende energi. Her dækkede vindenergien op til 120 procent af Danmarks elforbrug. Der er selvfølgelig stadig et stykke vej, før vi kan sikre vedvarende energi hele året rundt, men det er bestemt muligt”, siger Henrik Madsen til magasinet Dynamo.

Læs også: Brancheorganisation: Hold klimabelastende personbiler ude af Danmarks største byer

Også det internationale samarbejde The Coalition for Urban Transitions, vurderer, at man kan mindske byernes CO2-udledninger med 90 procent inden 2050 ved brug for allerede-eksisterende teknologier. Og Henrik Madsen har flere forslag til, hvordan man kan starte den grønne omstilling i byerne.

Det omhandler blandt andet at nedsætte prisen på grøn strøm, smartstyring af elforbrug, endnu større produktion af vind- og solenergi, øget fokus på transport, der ikke kører på fossile brændstoffer samt klimaeffektivisering af byens bygninger.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.04.2026Elis Danmark A/S

Sponseret

Fra engangsplast til en cirkulær løsning på Center Parcs Nordborg Resort

27.04.2026Comm2ig

Sponseret

Gemmer den cirkulære forretningsmodel på skjulte fordele, vi tidligere ikke har haft fokus på?

CSR.dk

Uventet generationsforskel for rejser og bæredygtighed

CSR.dk

Verdens mest anvendte miljøstandard er blevet opdateret

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Moving Every Stone: How Lessebo Paper Aligns Craft, Chemistry and Continuous Improvement

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

11.11.2025

Sted

Kongens Lyngby

JUC SERVICE ApS
Uddannelse
Certificering i Miljøret

Teoretisk og praktisk fundament for håndtering af miljøretlige sager.

Dato

27.04.2026

Tid

09:00

Sted

JUC, Vesterbrogade 4A, 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Circular Economy Starter Pack

Kickstart your company’s work on circular economy and unlock new opportunities

Dato

27.04.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Zoom

Comm2ig
Event
Mange taler om Cirkulær It. Men hvem leverer det faktisk?

På LOOP Forum viser vi, hvordan visioner bliver omsat til konkrete, målbare resultater. Du møder tre aktører med hver deres perspektiv: It-forhandleren, serviceleverandøren og den store virksomhedskunde.

Dato

28.04.2026

Tid

11:00

Sted

Lokomotivværkstedet, Kbh

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

29.04.2026

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 29. april: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

29.04.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom