Fremtidens bæredygtige højhus er af træ

Flere og flere byer rundt om i verden er ved at få øjnene op for højhusbyggerier i træ, som på flere områder er et meget klimavenligt materiale. Herhjemme er vi bagud, men en ny projektgruppe kan måske give udviklingen et skub.

Træhøjhuset HSB 2023 i Stockholm vil med 34 etager blive verdens højeste af sin slags - hvis det altså ikke bliver overhalet indenom inden da. Illustration: C.F. Møller.

01.02.2016

Anders Kampmann, CSR.dk

Højhuse er generelt ikke noget, der for alvor præger billedet i særlig mange danske byer, og da slet ikke højhuse opført i træ. Men nu skal en ny, bred projektgruppe i løbet af 2016 kortlægge fordele, ulemper og løsninger i forhold til at bruge træ som materiale til at bygge i højden med. Det skriver Dagens Byggeri.

Læs også: Lene Espersen: Vi halter bagefter med det bæredygtige byggeri

Mange steder i udlandet har man nemlig fået øje på de mange klimamæssige fordele, der er forbundet med at bruge et grundlæggende naturligt byggemateriale som træ. Det forklarer Finn Larsen, senioringeniør i Rambøll, en af erhvervspartnerne i projektet, i en pressemeddelelse.

”Træ er primært smart af to årsager. Det er bæredygtigt, fordi det binder CO2, og så er det lettere end andre byggematerialer. De to ting tilsammen gør det ekstremt interessant for et moderne samfund at bruge træ til at bygge i højden”, siger han.

Den lave vægt giver ikke alene flere byggetekniske muligheder i forhold til at bygge oven på eksisterende bygninger, men også fordele i transportfasen, fordi der kan medtages større mængder ad gangen.

Flere træhøjhuse på vej – i udlandet
En af de hjemlige virksomheder, der er ved at tage trætankerne til sig, er arkitektfirmaet C.F. Møller, hvis svenske afdeling er blevet en del af en tværfaglig forskergruppe, der skal udvikle praktisk gennemførlige løsninger til træhøjhuse over 20 etager. Under navnet ’Tall Timber Buildings – Concept studies’ skal gruppen blandt andet undersøge livscyklus-perspektivet i en træbygning, og forventningerne til resultaterne er gode.

”Vi tror på, at massive trækonstruktioner giver byplanlæggere, arkitekter og designere store muligheder for at udvikle nyskabende og bæredygtig arkitektur”, siger arkitekt og studioleder i Stockholm, Ola Jonsson, der repræsenterer C.F. Møller i projektet.

Hans tegnestue barsler med det, der med 34 etager vil blive verdens højeste træhus, HSB 2023 i Stockholm, og som navnet antyder skal stå færdigt i 2023. Huset vil godt nok få en stabiliserende kerne i beton, men derudover vil alt andet være i massivt træ, hvilket ikke alene er miljøvenligt, men også skal skabe et behageligt og sundt indeklima.

Verdens højeste træhus er pt. også beliggende i Skandinavien, nærmere bestemt i Bergen, hvor er 14 etager og 51 meter højt lejlighedsbyggeri blev indviet i december sidste år. Et vigtigt aspekt i denne sammenhæng er, at konstruktionen er opført med træ fra bæredygtigt skovbrug, i dette tilfælde certificeret af ordningen PEFC (Programme for Endorsement of Forest Certification).

Den norske verdensrekord er dog på lånt tid. Den canadiske storby Vancouver er således ved at opføre et 18-etagers træhøjhus med studieboliger i tilknytning til byens universitet. Bygningen skal efter planen stå færdig i september 2017. Og i London har et et arkitektfirma fremlagt en forslag om en decideret træskyskraber på omkring 300 meter. Realiseringen af det projektet er dog indtil videre usikker.

Håber erfaringer kan bruges i Danmark
For Rambølls vedkommende arbejder man med træhøjhuse flere steder i Skandinavien, og her er det ifølge Finn Larsen selskabets håb, at ”… udnytte de erfaringer, som vi har opsamlet i udlandet, til også at få sat skub i en bredere anvendelse af træ i byggeriet i Danmark.”

Læs også: FSC bedst til certificering af træ

Den danske projektgruppe er et såkaldt InnoBYG-spireprojekt med støtte fra Forsknings- og Innovationsstyrelsen. Udover Rambøll består gruppen af Teknologisk Institut, DTU, DBI, NCC, Lejerbo, EASV, Dansk Træforening, DI BYG, Træ- og Møbelindustrien, Træinformation, Dansk Byggeri, Frøslev Træ, CBI Danmark, Flexwood, Annebergs Limtræ, Boen Danmark, Burnblock og Promat.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

09.06.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Middelfart Erhverv inviterede til digital Klimakamp

06.06.2025Brdr. Dahl A/S

Sponseret

Brødrene Dahl sætter CO2-tal på 70.000 varer

05.06.2025CSR.dk

Regningen stiger: Klimaskader har allerede kostet samfundet milliarder

04.06.2025CSR.dk

Klimarådet i nyt notat om klimafremskrivningen: Regeringen skal følge implementeringen tæt

03.06.2025CSR.dk

Nyt partnerskab vil bygge grønne mikronet og øge elektrificeringen

03.06.2025NRGreen ApS

Sponseret

NRGreen bygger 11 MW solcellepark med 5 MW batteri i Sorø

02.06.2025CSR.dk

Frode Laursen skruer op for den grønne omstillingsfart

01.06.2025Vestforbrænding

Sponseret

Vi går i dybden med CO2

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
SustainImpact ApS
Kursus
Business Cases 2.0 - Aarhus

SustainImpact tilbyder Business Case 2.0 kursus gennem vores langvarige samarbejdspartner Faarup & Partners. Traditionelt har man besluttet om projekter ud fra et snævert fokus på økonomi og tid. Fremadrettet er der brug for i langt højere grad at indtænke værdi i et bredere perspektiv, så man sikrer, at de bedste løsninger bliver valgt. Vi kalder denne tilgang for Business Cases 2.0.

Dato

03.06.2025

Tid

09:00

Sted

Aarhus

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Alt du skal vide om ISO 27001

Lær om krav og fordele ved en ISO 27001 certificering. Er der krav til, at din virksomhed skal have en ISO 27001 certificering, eller er du blot nysgerrig på at vide mere om standarden? Deltag i vores webinar den 4. juni og få indsigt i, hvordan certificeringen kan hjælpe din virksomhed med informationssikkerhed og compliance. Falk Lange, som er Head of Information Security Management System hos TDC Erhverv, er med på webinaret og vil fortælle om deres erfaringer med ISO 27001 og NIS2.

Dato

04.06.2025

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

11.06.2025

Sted

Odense

DTU
Event
Executive MBA Breakfast Club

Discover how you can elevate your leadership career and bring significant value to your company with an Executive MBA from DTU.

Dato

11.06.2025

Tid

08:30

Sted

DTU bygning 421 Kollegiebakken 2800 Kgs. Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

11.06.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Aros Business Academy
Kursus
Fra CSRD til VSME – Skab overblik og struktur i din rapportering

Tag på kursus i EU’s nye rapporteringsdirektiv om bæredygtighed! Og kom godt i gang med CSRD-arbejdet allerede nu.

Dato

11.06.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København