Franske afgifter på CO2

Franskmændene diskuterer et forslag om, at der allerede fra næste år skal indføres solide afgifter på CO2 – et forslag der kan sende milliarder af euro i den franske statskasse. Det skriver energi.dk

04.08.2009

CSR.dk

Forslaget kommer fra den tidligere socialistiske premierminister, Michel Rocard, og vil, hvis vedtaget, kunne indbringe den franske stat 8 mia. euro (næsten 60 mia. danske kroner) allerede næste år. Det skal ske via en afgift på 32 euro (knap 240 kr.) pr. ton CO2, en afgift der skal stige til 100 euro (godt 750 kr.) i 2030 og dermed for alvor lægge pres på fossile brændsler som kul, olie og gas. Den nye afgift, kaldet ”Contribution Climat Énergie” eller CCE, vil således ramme de franske forbrugere på benzin- og varmeregningerne. Benzinen ventes at stige omkring 60 øre pr. liter, mens den gennemsnitlige franskmand skal have 300 euro (ca. 2230 kr.) mere op af lommen for at betale for varmen, hvis afgiften føres ud i livet.
Knap så hårdt vil det gå ud over energisektoren. Frankrig er Europas største atomkraftland og får tre fjerdedele af sin elektricitet fra nationens mange kernekraftværker. Atomkraft udleder ingen CO2 og vil derfor ikke mærke de nye afgifter i nævneværdig grad og det resulterer i en sideløbende diskussion om, hvorvidt den indbyggede økologiske risiko ved atomkraft kan beskattes og bruges til at støtte vedvarende energi. Af samme årsag har Frankrig gennem adskillige år forsøgt at overtale EU til at tale om ”CO2-fri” energi i stedet for vedvarende, for på den måde at få atomkraft inddraget, hvilket EU dog hidtil har afvist.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

01.12.2025CSR.dk

Kinas udledninger er fladet ud: Måske for altid?

28.11.2025Schur International Holding a/s

Sponseret

Bæredygtige løsninger til plantedyrkning

27.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service investerer i nordisk klimaskov for at balancere CO₂-udledningen frem til 2030

26.11.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

85 % af HimmerLands medarbejdere er stolte af at arbejde et sted, der er svanemærket

26.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny inspirationsbutik i Aalborg

25.11.2025CSR.dk

Hvad COP30 viste: Fremskridt skabes uden for det globale fællesskab

24.11.2025CSR.dk

Forskere: Svækkede havstrømme bremser ikke den danske opvarmning

24.11.2025CSR.dk

Nyt australsk byggemateriale vil udfordre cementens plads i byggeriet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - December

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

01.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

02.12.2025

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Webinar: ISO 27001 roadmap

Dette webinar er til dig som skal til at opbygge et Informationssikkerheds ledelsessytem (ISMS) og til dig der gerne vil certificeres.

Dato

02.12.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

02.12.2025

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

02.12.2025

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Beierholm
Webinar
ESG to the point: Klimarisici og ESG i kreditvurderingen - sådan forbereder du din virksomhed

Virksomheder kan ikke længere se bort fra klimarisici og ESG-krav, når de planlægger fremtiden. Pengeinstitutter er fra 1. juli 2025 forpligtede til at inddrage ESG i deres kreditvurderinger – og det kan få direkte betydning for finansieringen.

Dato

02.12.2025

Tid

08:15

Sted

Teams