Fra mayonnaise til hudcreme: Forskere opdager vandmændenes store potentiale

Forskere fra Syddansk Universitet har fundet en måde at bruge vandmænd som naturlig stabilisator i blandt andet mayonnaise og andre oliebaserede produkter. Vandmanden er på den måde muligvis en uudnyttet ressource, der i dag presser danske farvande.

Foto: 123rf.com

10.12.2025

CSR.dk

Et nyt studie fra Syddansk Universitet viser, at vandmænd kan bruges som multifunktionel stabilisator i fødevareproduktion. Ved at frysetørre og pulverisere hele vandmænd har forskere fra SDU Food Matter udviklet en metode, hvor ingrediensen kan stabilisere emulsioner, skabe skum og danne olie-geler.

Studiet er det første, der dokumenterer, at vandmænd kan bruges direkte, uden omfattende oprensning, som fødevareingrediens. Teknologien kan blive relevant i både fødevare- og kosmetikbranchen og peger på en alternativ udnyttelse af en havressource, der er i vækst og ofte betragtes som problematisk for økosystemerne.

” Vandmænd består af cirka 1 % biologisk materiale. Resten er vand. Så man kan sige, at de rent evolutionært er toptunede til at holde sammen på en væske. Det kan vi benytte os af i køkkenet”, forklarer Mie Thorborg Pedersen, postdoc på SDU, i en pressemeddelelse.

Et stadigt større problem for verdenshavene

I takt med at klimaforandringerne øger mængden af vandmænd i havet, ser forskerne et potentiale i at bruge dem som ingrediens i produkter, der traditionelt er baseret på æg eller andre animalske stabilisatorer. Det kunne være relevant i udviklingen af nye fødevarer med mindre klimaaftryk.

”Vandmænd er selvfølgelig også dyr og derfor kan man ikke kalde det plantebaseret. Men de kan udgøre et ret stort problem i vores farvande, hvor de kan presse de i forvejen pressede fiskebestande og økologiske balancer. Og man regner med, at der med klimaforandringerne kommer endnu flere vandmænd”, siger Mie Thorborg Pedersen i pressemeddelelsen.

Næste skridt bliver at teste ingrediensen i konkrete produkter og undersøge, hvordan den kan opskaleres industrielt. SDU har søgt patent på metoden.

- lhs

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

07.10.2026CSR.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb for bl.a. at skubbe den grønne omstilling

02.10.2026CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

CSR.dk

Ny rapport: Fødevare- og landbrugssektoren er den primære årsag til naturkrisen

CSR.dk

Klimarådet anbefaler højere afgifter på flyrejser

Give Steel A/S

Sponseret

Torben Larsen nomineret til Årets Leder 2026

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

Dansk Standard

Sponseret

Ny global standard gør madspild til en forretningsmulighed

CSR.dk

Virksomheder øger investeringer i klimatilpasning - sakker bagud på net-zero mål

Dansk Industri

Sponseret

Får I nok ud af de materialer, I allerede køber?

CSR.dk

Globalt er forbrugere mere bekymrede for klimaforandringer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

Dansk Industri
Webinar
Sådan skaber SMV'er værdi med grøn omstilling

Invitation til nordjyske virksomheder. Hvordan kommer man i gang med klimaregnskab og grøn omstilling, når hverdagen er travl?

Dato

20.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

21.10.2026

Sted

Odense