Fra mayonnaise til hudcreme: Forskere opdager vandmændenes store potentiale

Forskere fra Syddansk Universitet har fundet en måde at bruge vandmænd som naturlig stabilisator i blandt andet mayonnaise og andre oliebaserede produkter. Vandmanden er på den måde muligvis en uudnyttet ressource, der i dag presser danske farvande.

Foto: 123rf.com

10.12.2025

CSR.dk

Et nyt studie fra Syddansk Universitet viser, at vandmænd kan bruges som multifunktionel stabilisator i fødevareproduktion. Ved at frysetørre og pulverisere hele vandmænd har forskere fra SDU Food Matter udviklet en metode, hvor ingrediensen kan stabilisere emulsioner, skabe skum og danne olie-geler.

Studiet er det første, der dokumenterer, at vandmænd kan bruges direkte, uden omfattende oprensning, som fødevareingrediens. Teknologien kan blive relevant i både fødevare- og kosmetikbranchen og peger på en alternativ udnyttelse af en havressource, der er i vækst og ofte betragtes som problematisk for økosystemerne.

” Vandmænd består af cirka 1 % biologisk materiale. Resten er vand. Så man kan sige, at de rent evolutionært er toptunede til at holde sammen på en væske. Det kan vi benytte os af i køkkenet”, forklarer Mie Thorborg Pedersen, postdoc på SDU, i en pressemeddelelse.

Et stadigt større problem for verdenshavene

I takt med at klimaforandringerne øger mængden af vandmænd i havet, ser forskerne et potentiale i at bruge dem som ingrediens i produkter, der traditionelt er baseret på æg eller andre animalske stabilisatorer. Det kunne være relevant i udviklingen af nye fødevarer med mindre klimaaftryk.

”Vandmænd er selvfølgelig også dyr og derfor kan man ikke kalde det plantebaseret. Men de kan udgøre et ret stort problem i vores farvande, hvor de kan presse de i forvejen pressede fiskebestande og økologiske balancer. Og man regner med, at der med klimaforandringerne kommer endnu flere vandmænd”, siger Mie Thorborg Pedersen i pressemeddelelsen.

Næste skridt bliver at teste ingrediensen i konkrete produkter og undersøge, hvordan den kan opskaleres industrielt. SDU har søgt patent på metoden.

- lhs

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

30.04.2026CSR.dk

Ny møbelbørs reducerer unødvendige nyindkøb markant

30.04.2026CBS Executive Fonden

Sponseret

Coaching, Kierkegaard og Personligt Lederskab

CSR.dk

2025 var et vendepunkt i global energihistorie

CSR.dk

Bedre arbejdsmiljø og økonomi med stabil temperatur i byginger

CBS Executive Fonden

Sponseret

Det Relationelle Lederskab og Virksomhedens Organisering

CSR.dk

Partnerskab: Mere brugt elektronik skal tilbage i kredsløb

CSR.dk

Status på natur som væsentligt emne for virksomhederne

CSR.dk

Verdens mest anvendte miljøstandard er blevet opdateret

CSR.dk

Coop: ”Sammen om din & min bæredygtige fremtid”.

CSR.dk

Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle