Forretning eller ansvar?

Ny bog om social ansvarlighed i små og mellemstore virksomheder

24.11.2008

CSR.dk

Socialt ansvar er et emne, som ikke kun vedrører store virksomheder, men som også bliver stadig mere relevant og påtrængende for små og mellemstore virksomheder (SMV?er). Og det ikke mindst af forretningsmæssige grunde. Social ansvarlighed bliver af flere og flere erhvervsledere betragtet som en forudsætning for, at deres virksomheder på længere sigt kan bevare, konsolidere og udbygge deres markedsposition og indfri forretningsmæssige mål.
Bogens centrale budskab er, at vi er nødt til at være opmærksomme på de særlige udfordringer, som SMV?er står over for i mødet med social ansvarlighed – med tanke på deres begrænsede ressourcer og de særlige betingelser, de hver især har for at tage et socialt ansvar. ?Forretning eller ansvar?? bidrager med viden om den hidtidige udvikling inden for danske SMV?ers arbejde med social ansvarlighed og med inspiration til fremtidige aktiviteter.

?Forretning eller ansvar?? henvender sig til SMV’erne selv, men også til politikere, forskere, samfundsdebattører og andre med interesse for emnet.

Om redaktionen
Mette Morsing ph.d., professor og leder af Center for Social Responsibility (CBS) siden 2001. Hendes fokus i både forskning og undervisning retter sig mod CSR, ledelse, corporate communication, identitet og organisation. Er desuden med i en række europæiske kommiteer og advisory boards inden for CSR.
Steen Vallentin lektor på Institut for Ledelse, Politik og Filosofi ved Copenhagen Business School. Han forsker og underviser i emner som virksomheders sociale ansvar, værdibaseret ledelse, stakeholder management og etiske investeringer.
Steen Hildebrandt professor i ledelses- og organisationsteori ved Institut for Organisation og Ledelse på Handelshøjskolen i Århus og vismand i det nationale Kompetenceråd. Han er forfatter og bidragyder til en lang række bøger og artikler, medlem af flere virksomhedsbestyrelser, rådgiver for private og offentlige virksomheder i ledelsesspørgsmål og en meget benyttet foredragsholder.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.05.2026SIRIUS advokater I/S

Sponseret

Kære Bestyrelse – Kender I jeres digitale værdikæde?

13.05.2026CSR.dk

Amsterdam forbyder kød- og benzinreklamer – er det fremtiden?

CSR.dk

Nu skal der gode tal på værdien af mere og bedre biodiversitet i Danmark

CSR.dk

Når tech, AI og data skaber sund gennemsigtighed i forsyningskæden

Dansk Industri

Sponseret

Nyt forløb for kommunikatører: Klimakommunikation

CSR.dk

Uventet generationsforskel for rejser og bæredygtighed

Schneider Electric

Sponseret

EVENT: Kom med til AVEVA World 2026

CSR.dk

Nye markedsføringsregler fra september: Er din virksomhed klar?

CSR.dk

Styrelse gav Greenpeace medhold i stilhed: Danish Crown slipper for bøde

Daka Denmark A/S

Sponseret

ILUC og energiafgrøder: Danmark skal vælge klimakloge løsninger

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

01.06.2026

Sted

Kgs Lyngby

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

01.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Industri
Workshop
GRATIS WORKSHOP: VSME i praksis - dokumentér jeres klimaaftryk

Mød op hos Bæredygtig Herning og lær at arbejde struktureret med virksomhedens klimadata og dokumentér jeres klimaaftryk med VSME'en og Klimaklar.

Dato

01.06.2026

Tid

13:00

Sted

Bæredygtig Herning, Gl Skolevej 1, 7400 Herning

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

02.06.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

02.06.2026

Sted

Odense