Forretning eller ansvar?

Ny bog om social ansvarlighed i små og mellemstore virksomheder

24.11.2008

CSR.dk

Socialt ansvar er et emne, som ikke kun vedrører store virksomheder, men som også bliver stadig mere relevant og påtrængende for små og mellemstore virksomheder (SMV?er). Og det ikke mindst af forretningsmæssige grunde. Social ansvarlighed bliver af flere og flere erhvervsledere betragtet som en forudsætning for, at deres virksomheder på længere sigt kan bevare, konsolidere og udbygge deres markedsposition og indfri forretningsmæssige mål.
Bogens centrale budskab er, at vi er nødt til at være opmærksomme på de særlige udfordringer, som SMV?er står over for i mødet med social ansvarlighed – med tanke på deres begrænsede ressourcer og de særlige betingelser, de hver især har for at tage et socialt ansvar. ?Forretning eller ansvar?? bidrager med viden om den hidtidige udvikling inden for danske SMV?ers arbejde med social ansvarlighed og med inspiration til fremtidige aktiviteter.

?Forretning eller ansvar?? henvender sig til SMV’erne selv, men også til politikere, forskere, samfundsdebattører og andre med interesse for emnet.

Om redaktionen
Mette Morsing ph.d., professor og leder af Center for Social Responsibility (CBS) siden 2001. Hendes fokus i både forskning og undervisning retter sig mod CSR, ledelse, corporate communication, identitet og organisation. Er desuden med i en række europæiske kommiteer og advisory boards inden for CSR.
Steen Vallentin lektor på Institut for Ledelse, Politik og Filosofi ved Copenhagen Business School. Han forsker og underviser i emner som virksomheders sociale ansvar, værdibaseret ledelse, stakeholder management og etiske investeringer.
Steen Hildebrandt professor i ledelses- og organisationsteori ved Institut for Organisation og Ledelse på Handelshøjskolen i Århus og vismand i det nationale Kompetenceråd. Han er forfatter og bidragyder til en lang række bøger og artikler, medlem af flere virksomhedsbestyrelser, rådgiver for private og offentlige virksomheder i ledelsesspørgsmål og en meget benyttet foredragsholder.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.05.2026SIRIUS advokater I/S

Sponseret

Kære Bestyrelse – Kender I jeres digitale værdikæde?

13.05.2026CSR.dk

Amsterdam forbyder kød- og benzinreklamer – er det fremtiden?

CSR.dk

Nyt projekt engagerer unge mænd i kampen mod grov tone og chikane

CSR.dk

STARK kortlægger grøn omstilling i byggeriet

Dansk Industri

Sponseret

Nyt forløb for kommunikatører: Klimakommunikation

CSR.dk

Uventet generationsforskel for rejser og bæredygtighed

Schneider Electric

Sponseret

EVENT: Kom med til AVEVA World 2026

CSR.dk

Nye markedsføringsregler fra september: Er din virksomhed klar?

CSR.dk

Styrelse gav Greenpeace medhold i stilhed: Danish Crown slipper for bøde

Daka Denmark A/S

Sponseret

ILUC og energiafgrøder: Danmark skal vælge klimakloge løsninger

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

02.06.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

02.06.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Webinar
Webinar: Hør om diplomuddannelsen i supply chain management

Deltag i dette 30 min. online infomøde og få indblik i vores nytænkte diplomuddannelse i supply chain management og de kompetencer, den giver til at skabe robuste forsyningskæder.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Online.

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til standarden: ISO 22301 – Business continuity Management

På kurset får du en introduktion til ISO 22301 og overblik over, hvordan standarden kan understøtte robustheden i din organisation.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Morgenmøde
Breakfast Club: Diversitet og inklusion – hvorfor, hvordan og hvad nu

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan diversitet og inklusion kan blive en styrke i din organisation.

Dato

03.06.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 2: EUDR Essentials

EUDR Essentials – learn the what and how of EUDR requirements with expert guidance.

Dato

03.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online