Flyselskab dropper kampagne efter dom om greenwashing

En reklamekampagne fra Austrian Airlines er blevet trukket tilbage, efter at de østrigske myndigheder har vurderet, at den indeholdte greenwashing.

Austrian Airlines mener ikke, at reklamen er greenwashing, da kunderne køber biletter, der klimakompenserer flyrejsen. Arkivfoto..

05.09.2022

CSR.dk

Det østrigske flyselskab Austrian Airlines har for nylig være nødsaget til at trække en reklamekampagne tilbage, da den østrigske pendant til den danske Forbrugerombudsmand har afgjort, at reklamen indeholder greenwashing,

Det skriver mediet Check-In.

Kampagnen reklamerede for flyvninger mellem byerne Wien og Venedig, der skulle være CO2-neutrale gennem 100 procent bæredygtigt flybrændstof.

Men det er ifølge de østrigske myndigheder forkert, da de internationale regler på området foreskriver, at flyselskaber højst må bruge 50 procent grønt brændstof ved kommercielle flyvninger.

Læs også: Omfattende sag om greenwashing varsler nye tider

Austrian Airlines fortæller selv ifølge Check-In, at kampagnen gav de rejsende mulighed for at bidrage til en investering i bæredygtigt brændstof, fordi prisen for flybilletten svarer til det beløb, der er nødvendigt for at klimakompensere for konventionelt brændstof.

”I en tid hvor bæredygtighed og beskyttelse af miljøet får særlig opmærksomhed fra befolkningen, er det ekstra vigtigt, at man kommunikerer gennemsigtigt, tydeligt og følsomt om emnet. Det kan være misvisende at tale om CO2-neutrale flyvninger, da dette endnu ikke er muligt, anbefales det, at reklamerne får et mere følsomt design og frem for alt en mere præcis formulering”, skriver ombudsmanden ifølge Check-In i afgørelsen.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

19.10.2026CSR.dk

Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43

18.09.2026CSR.dk

Møde- og eventkunder stiller krav om bæredygtighed, men dokumentationen halter

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

CSR.dk

Stigende økonomisk ulighed i Danmark er et virksomhedsproblem

CSR.dk

Kampagne: Økologien skal tilbage i indkøbskurven

CSR.dk

Realdania vil give danskerne nye boligdrømme

CSR.dk

”2027 Outlook” kortlægger, hvor bæredygtighed er på vej hen

CSR.dk

Brancheforening opfordrer til gennemsigtighed og en mere fair konkurrence

CSR.dk

Når den grønne omstilling rammer baghaven

CSR.dk

Sprogbrug ændrer sig, indsatsen fortsætter

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Cabi
Webinar
Når stress rammer arbejdspladsen

Stress er et komplekst fænomen. Det opstår sjældent kun ét sted, men i samspil mellem arbejdsliv, privatliv og den enkeltes livssituation. På dette webinar får du viden om udviklingen i stress, hvor belastningen kan komme fra, og hvad arbejdspladsen kan gøre for at gribe tidligt ind og balancere imellem omsorg, drift og fælles ansvar.

Dato

28.10.2026

Tid

13:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 2: CSRD og ledelsessystemet

Hvordan du bruger dit ledelsessystem til at overholde CSRD.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

29.10.2026

Sted

Online