Flyselskab dropper kampagne efter dom om greenwashing

En reklamekampagne fra Austrian Airlines er blevet trukket tilbage, efter at de østrigske myndigheder har vurderet, at den indeholdte greenwashing.

Austrian Airlines mener ikke, at reklamen er greenwashing, da kunderne køber biletter, der klimakompenserer flyrejsen. Arkivfoto..

05.09.2022

CSR.dk

Det østrigske flyselskab Austrian Airlines har for nylig være nødsaget til at trække en reklamekampagne tilbage, da den østrigske pendant til den danske Forbrugerombudsmand har afgjort, at reklamen indeholder greenwashing,

Det skriver mediet Check-In.

Kampagnen reklamerede for flyvninger mellem byerne Wien og Venedig, der skulle være CO2-neutrale gennem 100 procent bæredygtigt flybrændstof.

Men det er ifølge de østrigske myndigheder forkert, da de internationale regler på området foreskriver, at flyselskaber højst må bruge 50 procent grønt brændstof ved kommercielle flyvninger.

Læs også: Omfattende sag om greenwashing varsler nye tider

Austrian Airlines fortæller selv ifølge Check-In, at kampagnen gav de rejsende mulighed for at bidrage til en investering i bæredygtigt brændstof, fordi prisen for flybilletten svarer til det beløb, der er nødvendigt for at klimakompensere for konventionelt brændstof.

”I en tid hvor bæredygtighed og beskyttelse af miljøet får særlig opmærksomhed fra befolkningen, er det ekstra vigtigt, at man kommunikerer gennemsigtigt, tydeligt og følsomt om emnet. Det kan være misvisende at tale om CO2-neutrale flyvninger, da dette endnu ikke er muligt, anbefales det, at reklamerne får et mere følsomt design og frem for alt en mere præcis formulering”, skriver ombudsmanden ifølge Check-In i afgørelsen.

- HCL

Rambøll A/S

Sponseret

Bliv klogere på CER

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

17.09.2025CSR.dk

Fra benægtelse til forvirring: Moderne klimaskeptikere vil så tvivl frem for at benægte

17.09.2025CSR.dk

ØGO-sag udløser politianmeldelse: ’Grov overtrædelse af loven’

17.09.2025CSR.dk

ØGO-sag udløser politianmeldelse: ’Grov overtrædelse af loven’

16.09.2025MäRK

Sponseret

Vi får den verden, vi fortæller om

15.09.2025CSR.dk

Cirkulær økonomi vinder frem i klimakommunikationen

15.09.20253H Law

Sponseret

3H Law Miniserie: Bæredygtighed i din branche - Detailbranchen

10.09.2025CSR.dk

Slut med ekstra midler til greenwashing trods stort behov

09.09.2025Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Green Claims Under Scrutiny: How to Communicate with Evidence

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dakofa
Seminar
Hybrid-Seminar: Hvordan kan den fremme den cirkulære omstilling i byggebranchen?

Den nye byggevareforordning trådte i kraft den 7. januar 2025 og vil få fuld anvendelse frem mod 8. januar 2026. Forordningen fastlægger harmoniserede EU-regler for byggevarer. Hensigten er, at den skal fremme byggevarers frie bevægelighed på markedet, reducere den administrative byrde (gennem digitale løsninger) og sikre, at byggevarer er i overensstemmelse med principperne for cirkulær økonomi og nye byggeteknologier.

Dato

17.09.2025

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 Inspirationsseminar

I løbet af ISO 14001 Inspirationsseminaret får du forståelse for ISO 14001 standarden og bliver i stand til at vurdere den miljømæssige bæredygtighed i din virksomheds miljøledelsessystem i forhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

18.09.2025

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Uddannelse
Kvalitetsleder

Kompetencegivende kvalitetslederuddannelse

Dato

18.09.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Seminar
ISO 14001 Inspirationsseminar

I løbet af ISO 14001 Inspirationsseminaret får du forståelse for ISO 14001 standarden og bliver i stand til at vurdere den miljømæssige bæredygtighed i din virksomheds miljøledelsessystem i forhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

18.09.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

MäRK
Morgenmøde
AT DRIVE FORRETNING ER IKKE EN RET – MEN ET ANSVAR

Vi lever i en tid, hvor compliance ikke er nok. Hvor ansvar ikke kan reduceres til regneark, dokumentation og business as usual. Verden har brug for virksomheder, der handler med etisk dømmekraft og menneskelig integritet. Som ikke kun spørger “Hvad må vi?”, men “Hvad er rigtigt – ikke bare her og nu, men også for kommende generationer?”

Dato

18.09.2025

Tid

08:30

Sted

Merkur Andelskasse, Vesterbrogade 40, 1. sal, 1620 København

Dakofa
Kursus
En god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning

Et nødvendigt gør-det-selv kursus for såvel udbydere som tilbudsgivere. På dette kursus sætter vi nemlig fokus på rammerne for og kommunernes værktøjer til at sikre en god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning i en tid, hvor udbud og kontrakter er et væsentligt link mellem udbydere og entreprenører. Grundet overvældende interesse er dette en gentagelse af kurset fra marts 2025.

Dato

18.09.2025

Tid

10:00