Flere virksomheder opgiver opkøb grundet manglende ESG-tiltag

ESG er nu blevet en kritisk faktor, når virksomheder overvejer, om de skal opkøbe andre selskaber. Det viser en undersøgelse fra Deloitte.

Flere såkaldte M&A-ledere dropper mulige opkøb, hvis den givne virksomhed ikke har fyldestgørende ESG-tiltag. Foto: 123rf.com.

05.06.2024

CSR.dk

Bæredygtighed ser nu også ud til at være en vigtig faktor, når virksomheder fusionerer og opkøber hinanden.

Ifølge en ny undersøgelse, som Deloitte har foretaget, svarer 70 procent af såkaldte M&A-ledere nemlig, at de har opgivet potentielle opkøb på grund af manglende ESG-tiltag. 

Og et flertal i rapporten melder, at de vil være mere villige til at betale mere for virksomheder, hvis de har stærke tiltag inden for miljø, socialt ansvar og governance.

Læs også: Danfoss vil uddanne danske leverandører i ESG

Det skriver ESG Today.

I rapporten har Deloitte spurgt 500 M&A-ledere, der arbejder i virksomheder med mindst 500 millioner dollars i omsætning, samt private equity-virksomheder med mindst 1 milliard dollars i aktiver under forvaltning på tværs af Nordamerika, Europa og Mellemøsten og Asien og stillehavsområdet.

Læs også: Cabi skal sikre fokus på S'et i ESG-projekt for SMV'er

Bæredygtighedsdata er efterhånden blev allemandseje, og det bevirker, at ESG i stigende grad bliver ser nærmere på, når M&A-ledere vurderer forskellige opkøb. 

For eksempel fortæller 99 procent af de adspurgte, at deres virksomheder måler den indvirkning, et opkøb ville have gennem ESG-målsætninger. 

Det er en stigning på 92 procent, hvis man sammenligner med en tidligere undersøgelse for to år siden.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

07.09.2026DTU

Sponseret

Skab værdi gennem strategisk forretningsudvikling

07.09.2026DTU

Sponseret

Udvikl fremtidens produktions- og forsyningskæder

CSR.dk

Verdens første anlæg for CO2-fangst til kontorbygninger tages i brug i Aarhus

CSR.dk

Kampagne: Økologien skal tilbage i indkøbskurven

DTU

Sponseret

Når AI bliver en del af beslutningsrummet

Dansk Industri

Sponseret

Når grøn omstilling bliver god forretning

CSR.dk

Er resilience det nye bæredygtighed? Ikke helt

Troldtekt A/S

Sponseret

Cradle to Cradle: Troldtekt får guld efter skærpet standard

Etisk Handel Danmark

Sponseret

HOFOR: "Bæredygtighed er en del af vores samfundsmandat"

CSR.dk

STARK: Nye EU-krav ændrer rollerne i byggebranchen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 V7 – Opgraderingsseminar

FSSC 22000 Version 7 introducerer en række ændringer og nye krav, som certificerede virksomheder skal forholde sig til i forbindelse med overgangen fra tidligere versioner.

Dato

08.09.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

08.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

08.09.2026

Sted

Online