Flere virksomheder opgiver opkøb grundet manglende ESG-tiltag

ESG er nu blevet en kritisk faktor, når virksomheder overvejer, om de skal opkøbe andre selskaber. Det viser en undersøgelse fra Deloitte.

Flere såkaldte M&A-ledere dropper mulige opkøb, hvis den givne virksomhed ikke har fyldestgørende ESG-tiltag. Foto: 123rf.com.

05.06.2024

CSR.dk

Bæredygtighed ser nu også ud til at være en vigtig faktor, når virksomheder fusionerer og opkøber hinanden.

Ifølge en ny undersøgelse, som Deloitte har foretaget, svarer 70 procent af såkaldte M&A-ledere nemlig, at de har opgivet potentielle opkøb på grund af manglende ESG-tiltag. 

Og et flertal i rapporten melder, at de vil være mere villige til at betale mere for virksomheder, hvis de har stærke tiltag inden for miljø, socialt ansvar og governance.

Læs også: Danfoss vil uddanne danske leverandører i ESG

Det skriver ESG Today.

I rapporten har Deloitte spurgt 500 M&A-ledere, der arbejder i virksomheder med mindst 500 millioner dollars i omsætning, samt private equity-virksomheder med mindst 1 milliard dollars i aktiver under forvaltning på tværs af Nordamerika, Europa og Mellemøsten og Asien og stillehavsområdet.

Læs også: Cabi skal sikre fokus på S'et i ESG-projekt for SMV'er

Bæredygtighedsdata er efterhånden blev allemandseje, og det bevirker, at ESG i stigende grad bliver ser nærmere på, når M&A-ledere vurderer forskellige opkøb. 

For eksempel fortæller 99 procent af de adspurgte, at deres virksomheder måler den indvirkning, et opkøb ville have gennem ESG-målsætninger. 

Det er en stigning på 92 procent, hvis man sammenligner med en tidligere undersøgelse for to år siden.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.09.2026Dansk Industri

Sponseret

Får I nok ud af de materialer, I allerede køber?

25.09.2026CSR.dk

Globalt er forbrugere mere bekymrede for klimaforandringer

CSR.dk

Virksomhedsledere vil fastholde EU’s grønne omstilling

CSR.dk

Novo Nordisk og UNICEF sammen om børns overvægt

DTU

Sponseret

Hvordan skaber man kundeværdi i en teknisk B2B-virkelighed?

CSR.dk

Grøn omstilling handler lige så meget om ledelse som teknologi

Dansk Standard

Sponseret

Dansk Standard leder europæisk arbejde inden for kernekraft

CSR.dk

B Corp: Foodservicevirksomhed recertificeret efter skærpet standard

CSR.dk

Sådan kan SMV'er skabe værdi med ESG

CSR.dk

Tommy Ahlers vil gøre op med kontrolkultur i Energinet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

29.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Industri
Workshop
Gratis workshop: Kom i gang med dit klimaregnskab

Vil I i gang med klimaregnskabet, men er i tvivl om, hvor I skal begynde? På denne workshop bliver I klædt på til at bruge Klimakompasset og omsætte jeres klimadata til konkrete handlinger i virksomheden.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Velsig Lombjergevej 1, 5750 Ringe

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Certificeringer, rapportering og dokumentation

Lær at dokumentere og rapportere på dine bæredygtige tiltag, fx ESG-rapportering, ordninger og certificeringer, så det følger EU-taksonomi, EU-lovgivning og CSRD. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Webinar
Webinar: Hør om diplomuddannelsen i supply chain management

Deltag i dette 30 min. online infomøde og få indblik i vores nytænkte diplomuddannelse i supply chain management og de kompetencer, den giver til at skabe robuste forsyningskæder.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Online (Microsoft Teams)

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus