Flere virksomheder opgiver opkøb grundet manglende ESG-tiltag

ESG er nu blevet en kritisk faktor, når virksomheder overvejer, om de skal opkøbe andre selskaber. Det viser en undersøgelse fra Deloitte.

Flere såkaldte M&A-ledere dropper mulige opkøb, hvis den givne virksomhed ikke har fyldestgørende ESG-tiltag. Foto: 123rf.com.

05.06.2024

CSR.dk

Bæredygtighed ser nu også ud til at være en vigtig faktor, når virksomheder fusionerer og opkøber hinanden.

Ifølge en ny undersøgelse, som Deloitte har foretaget, svarer 70 procent af såkaldte M&A-ledere nemlig, at de har opgivet potentielle opkøb på grund af manglende ESG-tiltag. 

Og et flertal i rapporten melder, at de vil være mere villige til at betale mere for virksomheder, hvis de har stærke tiltag inden for miljø, socialt ansvar og governance.

Læs også: Danfoss vil uddanne danske leverandører i ESG

Det skriver ESG Today.

I rapporten har Deloitte spurgt 500 M&A-ledere, der arbejder i virksomheder med mindst 500 millioner dollars i omsætning, samt private equity-virksomheder med mindst 1 milliard dollars i aktiver under forvaltning på tværs af Nordamerika, Europa og Mellemøsten og Asien og stillehavsområdet.

Læs også: Cabi skal sikre fokus på S'et i ESG-projekt for SMV'er

Bæredygtighedsdata er efterhånden blev allemandseje, og det bevirker, at ESG i stigende grad bliver ser nærmere på, når M&A-ledere vurderer forskellige opkøb. 

For eksempel fortæller 99 procent af de adspurgte, at deres virksomheder måler den indvirkning, et opkøb ville have gennem ESG-målsætninger. 

Det er en stigning på 92 procent, hvis man sammenligner med en tidligere undersøgelse for to år siden.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

15.09.2026CSR.dk

B Corp: Foodservicevirksomhed recertificeret efter skærpet standard

14.09.2026CSR.dk

Sådan kan SMV'er skabe værdi med ESG

CSR.dk

B Corp: Foodservicevirksomhed recertificeret efter skærpet standard

CSR.dk

Cirkulær elektronik skal holde værdierne i produktionen

CSR.dk

Storkøkken satser på ESG – fordi det giver forretningsfordele

DTU

Sponseret

Fra specialist til leder: Hvad kræver den nye rolle?

DTU

Sponseret

Skab værdi gennem strategisk forretningsudvikling

DTU

Sponseret

Udvikl fremtidens produktions- og forsyningskæder

DTU

Sponseret

Fra strategi til handling: Styrk dine kompetencer i projektledelse

DTU

Sponseret

Stærk ledelse er afgørende for succesfulde forandringer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

21.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

21.09.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle