Flere virksomheder opgiver opkøb grundet manglende ESG-tiltag

ESG er nu blevet en kritisk faktor, når virksomheder overvejer, om de skal opkøbe andre selskaber. Det viser en undersøgelse fra Deloitte.

Flere såkaldte M&A-ledere dropper mulige opkøb, hvis den givne virksomhed ikke har fyldestgørende ESG-tiltag. Foto: 123rf.com.

05.06.2024

CSR.dk

Bæredygtighed ser nu også ud til at være en vigtig faktor, når virksomheder fusionerer og opkøber hinanden.

Ifølge en ny undersøgelse, som Deloitte har foretaget, svarer 70 procent af såkaldte M&A-ledere nemlig, at de har opgivet potentielle opkøb på grund af manglende ESG-tiltag. 

Og et flertal i rapporten melder, at de vil være mere villige til at betale mere for virksomheder, hvis de har stærke tiltag inden for miljø, socialt ansvar og governance.

Læs også: Danfoss vil uddanne danske leverandører i ESG

Det skriver ESG Today.

I rapporten har Deloitte spurgt 500 M&A-ledere, der arbejder i virksomheder med mindst 500 millioner dollars i omsætning, samt private equity-virksomheder med mindst 1 milliard dollars i aktiver under forvaltning på tværs af Nordamerika, Europa og Mellemøsten og Asien og stillehavsområdet.

Læs også: Cabi skal sikre fokus på S'et i ESG-projekt for SMV'er

Bæredygtighedsdata er efterhånden blev allemandseje, og det bevirker, at ESG i stigende grad bliver ser nærmere på, når M&A-ledere vurderer forskellige opkøb. 

For eksempel fortæller 99 procent af de adspurgte, at deres virksomheder måler den indvirkning, et opkøb ville have gennem ESG-målsætninger. 

Det er en stigning på 92 procent, hvis man sammenligner med en tidligere undersøgelse for to år siden.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.06.2026Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur Andelskasse går forrest i ny B Corp-certificering

15.06.2026CSR.dk

Standarder for det digitale produktpas er klar

CSR.dk

DTU spinout udvikler grønt skibsbrændstof med bl.a, Mærsk

CSR.dk

Din virksomhed kan nemt plante skov lokalt

CSR.dk

Dyrevelfærdsmærke udfases efter 34 år

UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Robert Habeck: "Jeg er træt af at undskylde for os og mig selv for at gøre det rigtige. For vi ved, hvad det rigtige er."

CSR.dk

Bæredygtighed og resiliens er samme logik og skal tænkes sådan

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Allan Lerberg Jørgensen, OECD: ”Globaliseringen er gået fra at være et vækstprojekt til et sikkerhedsprojekt”

CSR.dk

Norden vil sætte fart i omstilling med standarder

CSR.dk

Klimarådet: Sådan sikrer man opbakning til klimaindsatsen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

22.06.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 22. juni: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

22.06.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

23.06.2026

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Møde
Alliancemøde: Arbejdstagerrettigheder i energiprojekter

At this meeting, we will take a closer look at workers’ rights in the construction of green energy — and how you can work more systematically with due diligence, grievance mechanisms and remediation in this area.

Dato

23.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

Dansk Standard
Seminar
DS Bæredygtighedsdag 2026

På DS Bæredygtighedsdag 2026 sætter Dansk Standard sammen med en række relevante aktører fokus på social bæredygtighed på arbejdspladsen. Få inspiration til, hvad bæredygtig ledelse er, og hvordan jeres virksomhed kan skabe bedre trivsel for både ledere og medarbejdere, uden at miste fokus på drift og langsigtet udvikling.

Dato

25.06.2026

Tid

14:00

Sted

Dansk Standard i København og online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 1. juli: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

01.07.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom