Flere virksomheder giver fuld løn ved barns sygdom

Stigende krav fra medarbejdere og succeser hos frontløbere som GF Forsikring driver udviklingen mod bedre vilkår ved barns sygdom. Gevinsterne kan komme hele arbejdspladser til gode og gå langt udover øget fleksibilitet for forældrer.

Foto: 123rf.com

29.04.2025

CSR.dk

Behovet for bedre muligheder for at passe syge børn uden økonomiske konsekvenser vinder frem i både befolkning og på arbejdspladser. 

Et nyt borgerforslag, der kræver fuld løn under barns sygdom i flere dage end blot den første, har på få dage rundet 50.000 støtter. Og på flere danske arbejdspladser er udviklingen allerede i gang.

Hos GF Forsikring i Odense kan de 500 ansatte siden marts i år tage ubegrænset fri med fuld løn for at passe deres syge børn. Ordningen er en del af selskabets livsfasepolitik, som også støtter medarbejdere i situationer som alvorlig sygdom hos pårørende eller livskriser.

"Vi tror på, at den fleksibilitet, vi udviser, giver det dobbelte igen hos vores medarbejdere i form af engagement, arbejdsglæde og et mere bæredygtigt arbejdsliv, hvor man ikke brænder ud, fordi man skal have alle ender til at mødes," siger Pernille Eshøj, direktør for mennesker og kultur i GF Forsikring, til Ritzau.

Norlys og Aalborg Kongres og Kultur Center har tidligere indført lignende ordninger.

Fleksibilitet betaler sig 

Det er endnu for tidligt at vurdere effekten af den nye ret hos GF Forsikring. Hidtidige erfaringer og undersøgelser peger dog på flere mulige positive effekter. 

Overfor Ritzau vurderer Pernille Eshøj, at fleksibiliteten kan mindske antallet af forældre, der melder sig syge for at passe børn:

 "Vi forventer selvfølgelig, at forældre vil holde lidt flere barns sygedage. Men til gengæld tror jeg, at forældrene selv vil have færre sygedage, fordi det at have fuldstændig fri til at holde barns sygedage gør, at man ikke føler sig presset til at melde sig selv syg som forældre for at kunne passe sit syge barn."

En undersøgelse fra Norstat blandt over 1500 forældre viser, at 21 procent inden for det seneste år har meldt sig selv syg uden at være det for at kunne passe deres syge barn. Blandt forældre til børn under tre år er tallet hele 32 procent.

Undersøgelsen viser også, at to ud af tre forældre til små børn mener, at bedre muligheder for at holde fri med løn vil gøre hverdagen lettere. 

- lhs

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

16.10.2026CSR.dk

Kan CSDDD ændre på, at tekstilarbejdere stadig ikke får en løn, de kan leve af?

16.10.2026Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

CSR.dk

Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

CSR.dk

Kan din arbejdsgiver kræve bevis for, at du har sovet godt?

CSR.dk

Forstå arbejdsmiljø gennem fortidens briller

Dansk Standard

Sponseret

Fra tabu til global standard: Ny standard skal hjælpe arbejdspladser med menstruation og overgangsalder

CSR.dk

Novo Nordisk og UNICEF sammen om børns overvægt

Læger uden Grænser

Sponseret

Et reddet liv giver et mere modstandsdygtigt samfund

Dansk Erhverv

Sponseret

Fik du set vores webinar? Sådan måler virksomheder effekten af sociale indsatser

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 2: CSRD og ledelsessystemet

Hvordan du bruger dit ledelsessystem til at overholde CSRD.

Dato

29.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

29.10.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

29.10.2026

Sted

Fredericia