Flere kvindelige købmænd går gennem skræddersyede løsninger

Flere kvinder skal være selvstændige købmænd. Det vil et nyt projekt drevet af en fond og en tænketank i tæt samarbejde med branchen sørge for.

Terje List, direktør, KFI Erhvervsdrivende Fond og Gine Maltha Kampmann, adm. direktør, Tænketanken EQUALIS. Foto: Tomas Bertelsen

03.09.2024

CSR.dk

Flere kvindelige ledere og butiksejere blandt landets selvstændige købmænd. Det er målet med et nyt projekt, som KFI Erhvervsdrivende fond (KFI) i dag søsætter i samarbejde med Tænketanken EQUALIS. 

Projektet, som er det første af sin art, skal afdække status quo på kønsbalancen på tværs af købmandsbranchen. I foråret 2025 munder det ud i et handlingskatalog med konkrete forslag til, hvordan landets købmandsforretninger kan blive bedre til at få øje på, udvikle og rekruttere flere kvindelige ledertalenter.

Han ser mange gode grunde til at gøre en indsats for at få flere kvinder ind på ledende poster. Flere undersøgelser viser, at en nogenlunde ligelig fordeling af mænd og kvinder på ledelsesniveau helt generelt skaber bedre trivsel blandt alle ansatte. Dertil kommer, at et målrettet fokus på at skabe bedre kønsbalance vil give landets selvstændige købmænd forretningsfordele, fordi det giver et større rekrutteringsgrundlag til butiksledelserne i en tid med mangel på arbejdskraft.

Målrettede løsninger der virker

”KFI ønsker at samle dagligvarebranchen om at finde de helt rigtige løsninger til at gøre branchen mere attraktiv for en bredere gruppe af ledere og selvstændige købmænd. Vores mål er, at vi i fremtiden kan bringe langt flere talenter i spil”, siger Terje List,  direktør i KFI.

Den vision deler Dagrofa og REMA1000, der indgår i projektsamarbejdet og bidrager med data, viden og personale i initiativet. 

”Først og fremmest vil vi være klogere på, hvorfor vores branche – ligesom rigtig mange andre brancher herhjemme – har udfordringer med kønsdiversiteten på ledelsesniveau. Den viden er nemlig afgørende for at kunne skabe de nødvendige forandringer”, siger Terje List. 

I Tænketanken EQUALIS er direktør Gine Maltha Kampmann begejstret for samarbejdet med KFI. 

”Vi glæder os over muligheden for at gå grundigt og ambitiøst til værks. Når vi får overblik over, hvorfor så forholdsvis få kvinder ender med at blive købmænd eller souschefer, kan løsningerne på udfordringerne nemlig skræddersyes. Og det er forudsætningen for at lykkes”, siger hun. 

”Vi vil på baggrund af vores analyser – og i samarbejde med repræsentanter fra branchen - give en række bud på helt konkrete greb, der er realistiske, nemme og effektive at arbejde med. Målet er, at vi identificerer de initiativer, der virker og skaber varig forandring i hele branchen”, siger Gine Maltha Kampmann.

- EHS

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

02.10.2026CSR.dk

Kan din arbejdsgiver kræve bevis for, at du har sovet godt?

28.09.2026CSR.dk

Forstå arbejdsmiljø gennem fortidens briller

CSR.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb for bl.a. at skubbe den grønne omstilling

CSR.dk

Tæppevirksomhed køber ind i lokalt vindmølleprojekt

Læger uden Grænser

Sponseret

Et reddet liv giver et mere modstandsdygtigt samfund

Dansk Erhverv

Sponseret

Fik du set vores webinar? Sådan måler virksomheder effekten af sociale indsatser

Dagrofa aps

Sponseret

1,5 tons overskudsvarer fra inspirationsmesse hjælper mennesker i svære livssituationer

CSR.dk

Tunge erhvervsorganisationer går med i Barselsalliancen

Comwell Hotels

Sponseret

Elever styrker faglighed og netværk på fælles Comwell-tur

CSR.dk

Rapport: Verdensmålene halter fire år før deadline, men milliarder af mennesker har fået et bedre liv

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

Dansk Industri
Webinar
Sådan skaber SMV'er værdi med grøn omstilling

Invitation til nordjyske virksomheder. Hvordan kommer man i gang med klimaregnskab og grøn omstilling, når hverdagen er travl?

Dato

20.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

21.10.2026

Sted

Odense