Flere grønne tiltag er godt for Danmark

Danmark bør satse endnu mere på den grønne omstilling, mener formændene i 3F’s grønne tænketank.

05.01.2015

CSR.dk

Det er en lidt kedelig tendens, at der er ved at opstå en myte i den offentlige debat om, at en ambitiøs grøn indsats nærmest er skadelig, belaster danske virksomheder og koster arbejdspladser.

Læs også: Finansloven 2015: En milliard til grøn omstilling

Konsekvensen af myten er, at flere taler for, at Danmark ikke skal være i front på det grønne område, men køre på frihjul og krybe i læ.

Det skriver Anders Eldrup, forhenværende direktør i Dong og Per Christensen, forbundsformand i 3F, i et debatindlæg i Jyllands-Posten.

De to skribenter gør i debatindlægget op med myten og anbefaler, at Danmark satser endnu mere på grønne tiltag til gavn for klima, virksomheder, eksporten og jobskabelsen.  

”Vi skal naturligvis satse klogt og med øje for de erhvervsmæssige grønne styrkepositioner, som danske virksomheder har”, skriver de.

Anders Eldrup og Per Christensen deler formandsskabet i 3F’s grønne tænketank, der i løbet af året vil komme med konkrete forslag og anbefalinger til den grønne omstilling.   

Forslagene vil blandt andet falde inden for områderne bio- og cirkulær økonomi, energirenovering, vand, fjernvarme og vindmøller.

Læs også: Grøn omstilling kræver synlighed fra kommuner

”Der er masser af lovende erhvervs- og miljøområder, hvor danske virksomheder og dansk knowhow – i form af både forskning og innovation og dygtige medarbejdere – kan være med helt i front og både levere gode løsninger til danskerne og ekstra arbejdspladser på grund af eksportmulighederne”, skriver Eldrup og Christensen i Jyllands-Posten og kommer med følgende opsang:

”De, der sidder på hænderne, fryser måske ikke lige nu. Men de griber heller ikke mulighederne, former fremtiden og leverer både løsninger, indtjening og arbejdspladser til danskerne”.

- JKK 

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

13.03.2026CSR.dk

Mødesteder kikser kommunikation af egne grønne tiltag

12.03.2026CSR.dk

Salling Group betaler 10 millioner kroner i bøde for vildledende markedsføring af Nettos ØGO-mærke

Annonce

CSR.dk

Stigende interesse for grøn svendeprøve blandt tømrerlærlinge

CSR.dk

Sydfynsk energiselskab høster frugterne af kortere arbejdsuge

CSR.dk

Kommunikation er at tage ansvar og forandre - målbart

CSR.dk

Alt forandrer sig. Gør ESG-kommunikation også?

Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: Hvad betyder Omnibus for din virksomhed?

Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: The Perfect Storm

Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: De frivillige standarder

CSR.dk

Nyt oplevelsescenter ved Roskilde skal sætte fokus på klodens kriser

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Adfærdsdesign og ledelsessystemer

Fremtidens ledelsessystemer er baseret på filosofien: ”Hvis ikke det virker, så findes det ikke”; og adfærdsdesign og nudging er værktøjer, der bringer dit ledelsessystem ind i fremtiden og skaber værdi for dem, der skal bruge det.

Dato

26.03.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Miljøledelse: Brush-Up på standarden ISO 14001:2026

Få en gennemgang af ISO 14001 miljøledelsesstandarden med fokus på opdateringen i 2026 – kurset er perfekt for dig der har forhåndskendskab til standarden og har arbejdet med miljøledelse i praksis og som gerne vil have denne viden genopfrisket.

Dato

26.03.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar March 27, 2026: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

27.03.2026

Tid

14:00

Sted

Zoom

JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom