Flere fælles frokostmåltider skal øge trivsel

Antallet af ensomme danskere er steget eksplosivt de senere år. Nu går aktører i detailhandlen sammen med Kokkelandsholdet i et partnerskab, der skal øge danskernes trivsel. Initiativet hedder Frokostbordet og forventes lanceret i første kvartal 2025.

Foto: Frokost Bordet

16.10.2024

CSR.dk

Nyt stærkt partnerskab

Fødevareproducenter og Coop samt Folkebevægelsen mod Ensomhed går nu sammen med Kokkelandsholdet om at inspirere danskerne til oftere at nyde frokostretter med familie og venner, så mobiltelefoner fortrænges til fordel for den fysiske samtale over måltidet. Navnlig i weekender er potentialet stort for flere fælles frokostmåltider. David Vincent Nielsen, forperson for Folkebevægelsen mod Ensomhed, udtaler:

”En halv million danskere føler sig svært ensomme, så jeg håber nu, at mange fødevareproducenter følger bl.a. Coop og Hanegal ved at koble sig på dette initiativ, så vi med Kokkelandsholdet kan sætte projektet i gang. I Folkebevægelsen vil vi bidrage mest muligt til partnerskabet, bl.a. med de erfaringer vi har fra ’Danmark spiser sammen’, der viser, at samvær ved måltider bidrager til glæde i tilværelsen.”

Initiativet planlægges efter et årshjul, hvor frokostbudskabet boostes adskillige gange udenfor jul og påske. Hos Coop udtaler marketingchef Annette Bramsen:

”Vi er vi stolte af - som eneste retailkoncern - at være udvalgt partner i kampagnen "Frokostbordet", der skal bidrage væsentligt til at genoplive den danske frokosttradition, hvor venner og familie nyder måltidet sammen i weekender - og ikke kun til jul og påske.Vi glæder os til at inspirere danskerne til gode og smagfulde frokoststunder med familien, gode venner og vores børn.”

Partnerskabet vil med en massiv mediekampagne og events rundt i landet synliggøre frokostopskrifter, hvor bl.a. kokke fra Kokkelandsholdet vil formidle spændende lækre retter, der nemt kan laves hjemme i eget køkken. Hos Kokkelandsholdet ser man meget frem til samarbejdet. Her udtaler direktør Morten Juul Andersen:

”Hos Kokkelandsholdet glæder vi os til med Coop og progressive fødevareleverandører at genoplive den danske fælles frokostoplevelse. I dette partnerskab ser vi et stort potentiale for at fremme fællesskaber og bekæmpe ensomhed.”

Hanegal er en af de fødevareproducenter, der har valgt at indgå i partnerskabet. Her udtaler CEO Jesper Ottzen:

”Menneskers trivsel ligger Hanegal meget på sinde. Derfor indgår vi helhjertet i dette partnerskab om at glæde danskerne med lette og spændende frokostopskrifter, som gør det nemt at samle familie og venner omkring måltidet.”

Ideen til projekt Frokostbordet er udviklet af Lars Møller, der er direktør for Helicopter Communication og samtidig tilknyttet Havas Group, som er et af verdens største reklame- og mediebureauer. Lars Møller udtaler:

”Det er glædeligt, at initiativet nærmer sig kickoff. For sammen med vores partnere kan vi med dette projekt genoplive og forny den danske frokosttradition og dermed gøre en reel indsats for at mindske ensomhed i Danmark”.

- EHS

Vestforbrænding

Sponseret

Vi går i dybden med CO2

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Denne artikel er del af et tema:

Tema: Frokost og catering med omtanke

Der serveres og indtages ganske meget mad i danske virksomheder og organisationer. Hvordan kan det gøres med bæredygtighed i fokus? 

Relateret indhold

30.06.2025Sex & Samfund

Sponseret

Mødredødelighed i verden: Både fremskridt og alarmerende tendenser

18.06.2025CSR.dk

Nyt værktøj til sundere psykosocialt arbejdsmiljø

16.06.2025Give Steel A/S

Sponseret

Svejsetraileren har besøgt kvindefængslet i Jyderup

12.06.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Nyt nordisk program skal styrke virksomheders arbejde mod diskrimination

12.06.2025BSR

Sponseret

Four Tips for Authentic Business Leadership During Pride 2025

10.06.2025CSR.dk

Dårligt arbejdsmiljø koster Danmark milliarder hvert år

26.05.2025Sex & Samfund

Sponseret

FN's Kvindekommission: Fremme af ligestilling og seksuelle rettigheder som et spørgsmål om retfærdighed

23.05.2025Dansk Erhverv

Sponseret

Ny vejledning: Sådan bør danske virksomheder forholde sig til Trumps kamp mod DEI

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

01.07.2025

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Sustainable Career Moves - Tag næste skridt på din bæredygtige karrierevej

Drømmer du om en karriere med mere mening og bæredygtig impact?  Er du på udkig efter nye muligheder inden for ESG, CSR eller bæredygtig forretningsudvikling – enten i dit nuværende job eller i en ny rolle?

Dato

01.07.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 2. juli: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

02.07.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom

DTU
Webinar
Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with a Master in Sustainable Leadership.

Dato

03.07.2025

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
ESG Summer School - Live Webinar - Learn to speak ESG

Want to work with ESG and sustainable business? Even experienced professionals can get lost in the terminology. Gain a clear overview and insight into the key terms and abbreviations, so you can understand and discuss how companies can create value for both society and the bottom line.

Dato

03.07.2025

Tid

14:00

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
ESG Sommerskole - Live Webinar - Lær at tale ESG

Ønsker du at arbejde med ESG og bæredygtig business? Selv erfarne fagfolk roder rundt i begreberne. Få overblik og indblik i de centrale nøgleord og bogstavsforkortelser. Så du kan forstå og tale med om, hvordan virksomheder kan skabe værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

04.07.2025

Tid

09:00

Sted

Zoom