Flere fælles frokostmåltider skal øge trivsel

Antallet af ensomme danskere er steget eksplosivt de senere år. Nu går aktører i detailhandlen sammen med Kokkelandsholdet i et partnerskab, der skal øge danskernes trivsel. Initiativet hedder Frokostbordet og forventes lanceret i første kvartal 2025.

Foto: Frokost Bordet

16.10.2024

CSR.dk

Nyt stærkt partnerskab

Fødevareproducenter og Coop samt Folkebevægelsen mod Ensomhed går nu sammen med Kokkelandsholdet om at inspirere danskerne til oftere at nyde frokostretter med familie og venner, så mobiltelefoner fortrænges til fordel for den fysiske samtale over måltidet. Navnlig i weekender er potentialet stort for flere fælles frokostmåltider. David Vincent Nielsen, forperson for Folkebevægelsen mod Ensomhed, udtaler:

”En halv million danskere føler sig svært ensomme, så jeg håber nu, at mange fødevareproducenter følger bl.a. Coop og Hanegal ved at koble sig på dette initiativ, så vi med Kokkelandsholdet kan sætte projektet i gang. I Folkebevægelsen vil vi bidrage mest muligt til partnerskabet, bl.a. med de erfaringer vi har fra ’Danmark spiser sammen’, der viser, at samvær ved måltider bidrager til glæde i tilværelsen.”

Initiativet planlægges efter et årshjul, hvor frokostbudskabet boostes adskillige gange udenfor jul og påske. Hos Coop udtaler marketingchef Annette Bramsen:

”Vi er vi stolte af - som eneste retailkoncern - at være udvalgt partner i kampagnen "Frokostbordet", der skal bidrage væsentligt til at genoplive den danske frokosttradition, hvor venner og familie nyder måltidet sammen i weekender - og ikke kun til jul og påske.Vi glæder os til at inspirere danskerne til gode og smagfulde frokoststunder med familien, gode venner og vores børn.”

Partnerskabet vil med en massiv mediekampagne og events rundt i landet synliggøre frokostopskrifter, hvor bl.a. kokke fra Kokkelandsholdet vil formidle spændende lækre retter, der nemt kan laves hjemme i eget køkken. Hos Kokkelandsholdet ser man meget frem til samarbejdet. Her udtaler direktør Morten Juul Andersen:

”Hos Kokkelandsholdet glæder vi os til med Coop og progressive fødevareleverandører at genoplive den danske fælles frokostoplevelse. I dette partnerskab ser vi et stort potentiale for at fremme fællesskaber og bekæmpe ensomhed.”

Hanegal er en af de fødevareproducenter, der har valgt at indgå i partnerskabet. Her udtaler CEO Jesper Ottzen:

”Menneskers trivsel ligger Hanegal meget på sinde. Derfor indgår vi helhjertet i dette partnerskab om at glæde danskerne med lette og spændende frokostopskrifter, som gør det nemt at samle familie og venner omkring måltidet.”

Ideen til projekt Frokostbordet er udviklet af Lars Møller, der er direktør for Helicopter Communication og samtidig tilknyttet Havas Group, som er et af verdens største reklame- og mediebureauer. Lars Møller udtaler:

”Det er glædeligt, at initiativet nærmer sig kickoff. For sammen med vores partnere kan vi med dette projekt genoplive og forny den danske frokosttradition og dermed gøre en reel indsats for at mindske ensomhed i Danmark”.

- EHS

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Denne artikel er del af et tema:

Tema: Frokost og catering med omtanke

Der serveres og indtages ganske meget mad i danske virksomheder og organisationer. Hvordan kan det gøres med bæredygtighed i fokus? 

Relateret indhold

18.11.2025CSR.dk

Ny undersøgelse: Kvinder forbedrer kulturen i mandsdominerede fag

17.11.2025CSR.dk

Mangel på netværk og erfaring holder kvinderne ude af bestyrelserne

14.11.2025CSR.dk

Idrætten vil hjælpe virksomheder med at tage socialt ansvar

12.11.2025CSR.dk

På trods af øremærket barsel rammes kvinders karrierer fortsat hårdest

05.11.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Lokal keramiker forvandler ler til 32.000 kroners nødhjælp

04.11.2025CSR.dk

Tyve års samarbejde om alt fra madspild til katastrofehjælp

04.11.2025CSR.dk

Akademiske frontløbere tester nye veje til mere diversitet i STEM

03.11.2025Etisk Handel Danmark

Sponseret

Vores globale aftryk handler også om mennesker

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
ESG-kommunikation: Fra strategi til stærke fortællinger

Du lærer at se og forstå det kommunikative potentiale i ESG og samfundsansvar. Dine undervisere Mette Gert Boldt og Line Schmeltz sørger for, at du efter kurset kan arbejde mere strategisk og kreativt med ESG-fortællinger i din organisation.

Dato

19.11.2025

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Kom godt i gang med ESG og arbejdet med bæredygtighed i praksis - Århus

Dette arrangement har til formål at hjælpe små og mellemstore virksomheder, der gerne vil i gang med at lave en ESG-opgørelse eller allerede har taget de første skridt mod bæredygtighed, men har behov for konkrete værktøjer, viden og sparring for at komme videre i praksis.

Dato

19.11.2025

Tid

12:00

Sted

Rytoften 3, 8210 Aarhus, Danmark

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27002:2022 Foundation - Certificeret af PECB

Vores ISO/IEC 27002 Foundation giver dig det nødvendige overblik over de nye sikkerhedsforanstaltninger til beskyttelse af informationer. Kurset afvikles som fysisk klasseundervisning og giver adgang til at tage online-eksamen og opnå den tilhørende ISO/IEC 27002 Foundation certificering hos PECB.

Dato

20.11.2025

Sted

København Ø

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2025 Lead Auditor Refresher

Opdater din viden om ISO 9001:2015

Dato

20.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

20.11.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia