Flere danskere vil bandlyse mails efter arbejdstid

I en vestjysk virksomhed må man ikke sende mails efter arbejdstid. En tendens, som flere danskere efterspørger, når det kommer til virksomheders fokus på trivsel i arbejdslivet. Det viser en ny undersøgelse.

Flere danskere efterspørger, at virksomheder prioriterer et arbejdsmiljø, hvor fleksibilitet er muligt. Arkivfoto..

03.01.2022

CSR.dk

For mange ansatte i det danske erhvervsliv er arbejdsdagen ikke slut, før de sidste mails er sendt, eller når arbejdsopgaverne er løst – også selvom det er sent ud på aftenen.

Men den kultur vil flere danskere gerne gøre op med. Det viser en Megafon-måling, som TV 2 og Politiken har foretaget. Her svarer 49 procent af de adspurgte nemlig, at virksomheder burde mindske antallet af sendte mails efter arbejdstid.

Det skriver TV 2.

Læs også: I Portugal skal arbejdsgivere lade ansatte være i fred udenfor almindelig arbejdstid

Derudover svarer 63 procent i undersøgelsen, at de som regel alligevel tjekker mails, efter arbejdsdagen er slut. Og det er selvom, at 67 procent af de adspurgte svarer, at det i mindre grad eller slet ikke forventes af arbejdsgiveren.

I udlandet forsøger man også at ændre arbejdskulturen. Portugal har blandt andet valgt at indføre ny lovgivning, der gør det ulovligt for arbejdsgivere at kontakte sine medarbejdere uden for arbejdstid. Gøres det alligevel, kommer der bøder på bordet.

Herhjemme er flere virksomheder begyndt at gå i samme retning. Det er blandt andet tilfældet hos den vestjyske virksomhed Billig-arbejdstøj.dk. Her arbejder de 110 ansatte fra 8 til 16, man har fri, når man har fri, og overarbejde er en by i Rusland.

Retningslinjer skaber attraktive arbejdspladser
Ifølge Morten Ballisager, der ejer og er direktør hos Konsulenthuset ballisager, er det efterhånden en tendens hos danske virksomheder, at medarbejdernes velvære er i fokus.

”Vi er blevet mere opmærksomme på, at der er nogle elementer i vores arbejdsliv, der kan gøre os syge, og jeg ser, at virksomheder i højere grad prøver at gardere sig mod det”, siger han til TV 2 og påpeger derudover, at trivsel efterhånden er blevet et parameter, som virksomhederne kan konkurrere på.

Læs også: Nyt værktøj til proaktivt og systematisk arbejde med psykisk arbejdsmiljø

Konsulenthuset har selv udarbejdet en analyse omkring danskernes behov og præferencer, når det kommer til arbejdspladsen. Og den viser, at arbejdspladser, hvor fleksibilitet er i højsædet, er mere attraktive for de adspurgte.

En arbejdsdag med klare retningslinjer, en såkaldt work life balance, ligger på tredjepladsen hos danskerne. Ud fra det, vurderer han, at flere stadig efterspørger en hverdag, hvor der er respekt for fritiden.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Denne artikel er del af et tema:

I fokus: Psykisk arbejdsmiljø

Allerede før corona oplevede mange danskere deres arbejdsliv som stressende. Efter corona stiller flere spørgsmålstegn ved, hvordan deres arbejdsliv og livskvalitet skal være. Hvad er de bedste redskaber til at skabe en arbejdsplads, der tiltrækker og fastholder medarbejdere  og samtidig kan give plads til dem der enten ikke vil eller kan arbejde på de gængse vilkår?

Relateret indhold

10.04.2026Schneider Electric

Sponseret

Datacenter Designdag 2026

08.04.2026CSR.dk

Ny analyse: Penge i skattely overstiger den fattigste halvdel af verdens formue

CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

CSR.dk

Næste-generation tekstiler kan redefinere forsyningskæden

Brdr. Dahl A/S

Sponseret

Kvinderne sætter kurs mod VVS-branche

BESTSELLER

Sponseret

BESTSELLER pays out DKK 80 million in sustainability bonus for colleagues

CSR.dk

Meta får milliardbøde for svigt af børns online sikkerhed

Toms Gruppen A/S

Sponseret

Regenerativt landbrug i Sui River-området afsluttet med succes

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel bakker op om solsikkekampagne: Der skal være plads til forskellighed i industrien

Læger uden Grænser

Sponseret

Fra førstehjælp til folkesundhed

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

14.04.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

14.04.2026

Sted

Kosmopol, København K

Dansk Standard
Virksomhedsbesøg
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

14.04.2026

Sted

Nordhavn, København

Dansk Erhverv
Morgenmøde
Morgenmøde biodiversitet - Afhængigheder og muligheder

Biodiversitetskrisen er også en forretningsrisiko. Kom og få indblik i IPBES’ seneste rapport ”Business and Biodiversity assessment” og hør fra den danske IPBES-repræsentant, hvad det betyder for erhvervslivet. Du bliver også inspireret af tre virksomheder, der fortæller, hvordan de arbejder med biodiversitet i praksis.

Dato

14.04.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Erhverv, Børsgade 4, Tietgenhus, 1215 København

Etisk Handel Danmark
Webinar
Onboarding i ESG i værdikæder – Sådan griber du det an

Introduktion til bæredygtighedslovgivning og ansvarlig handel i globale værdikæder

Dato

14.04.2026

Tid

10:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Leverandørsamarbejde som løftestang for dit klimaregnskab

Mange virksomheder arbejder med klimaregnskab, men mangler indsigt i værdikædens udledninger og de tilhørende reduktionspotentialer. Leverandørsamarbejde er en central del af løsningen. I dette webinar sætter vi fokus på, hvordan samarbejdet med leverandører og anvendelsen af leverandørdata kan skabe større transparens i værdikæden og danne grundlag for at identificere og realisere reduktioner. Den 14. april vil Partner Kristian Danielsen sammen med Hans-Jørgen Fangel og Laila Møller Christensen fra 2-Connect dele erfaringer fra praksis og give indblik i, hvordan virksomheder arbejder med leverandørdata og samarbejder om at omsætte indsigt til konkrete reduktionstiltag. Du får konkrete perspektiver på, hvordan leverandørsamarbejde kan styrke datagrundlaget og understøtte arbejdet med reduktioner i klimaregnskabet.

Dato

14.04.2026

Tid

11:05

Sted

Teams