Flere danskere vil bandlyse mails efter arbejdstid

I en vestjysk virksomhed må man ikke sende mails efter arbejdstid. En tendens, som flere danskere efterspørger, når det kommer til virksomheders fokus på trivsel i arbejdslivet. Det viser en ny undersøgelse.

Flere danskere efterspørger, at virksomheder prioriterer et arbejdsmiljø, hvor fleksibilitet er muligt. Arkivfoto..

03.01.2022

CSR.dk

For mange ansatte i det danske erhvervsliv er arbejdsdagen ikke slut, før de sidste mails er sendt, eller når arbejdsopgaverne er løst – også selvom det er sent ud på aftenen.

Men den kultur vil flere danskere gerne gøre op med. Det viser en Megafon-måling, som TV 2 og Politiken har foretaget. Her svarer 49 procent af de adspurgte nemlig, at virksomheder burde mindske antallet af sendte mails efter arbejdstid.

Det skriver TV 2.

Læs også: I Portugal skal arbejdsgivere lade ansatte være i fred udenfor almindelig arbejdstid

Derudover svarer 63 procent i undersøgelsen, at de som regel alligevel tjekker mails, efter arbejdsdagen er slut. Og det er selvom, at 67 procent af de adspurgte svarer, at det i mindre grad eller slet ikke forventes af arbejdsgiveren.

I udlandet forsøger man også at ændre arbejdskulturen. Portugal har blandt andet valgt at indføre ny lovgivning, der gør det ulovligt for arbejdsgivere at kontakte sine medarbejdere uden for arbejdstid. Gøres det alligevel, kommer der bøder på bordet.

Herhjemme er flere virksomheder begyndt at gå i samme retning. Det er blandt andet tilfældet hos den vestjyske virksomhed Billig-arbejdstøj.dk. Her arbejder de 110 ansatte fra 8 til 16, man har fri, når man har fri, og overarbejde er en by i Rusland.

Retningslinjer skaber attraktive arbejdspladser
Ifølge Morten Ballisager, der ejer og er direktør hos Konsulenthuset ballisager, er det efterhånden en tendens hos danske virksomheder, at medarbejdernes velvære er i fokus.

”Vi er blevet mere opmærksomme på, at der er nogle elementer i vores arbejdsliv, der kan gøre os syge, og jeg ser, at virksomheder i højere grad prøver at gardere sig mod det”, siger han til TV 2 og påpeger derudover, at trivsel efterhånden er blevet et parameter, som virksomhederne kan konkurrere på.

Læs også: Nyt værktøj til proaktivt og systematisk arbejde med psykisk arbejdsmiljø

Konsulenthuset har selv udarbejdet en analyse omkring danskernes behov og præferencer, når det kommer til arbejdspladsen. Og den viser, at arbejdspladser, hvor fleksibilitet er i højsædet, er mere attraktive for de adspurgte.

En arbejdsdag med klare retningslinjer, en såkaldt work life balance, ligger på tredjepladsen hos danskerne. Ud fra det, vurderer han, at flere stadig efterspørger en hverdag, hvor der er respekt for fritiden.

- HCL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Denne artikel er del af et tema:

I fokus: Psykisk arbejdsmiljø

Allerede før corona oplevede mange danskere deres arbejdsliv som stressende. Efter corona stiller flere spørgsmålstegn ved, hvordan deres arbejdsliv og livskvalitet skal være. Hvad er de bedste redskaber til at skabe en arbejdsplads, der tiltrækker og fastholder medarbejdere  og samtidig kan give plads til dem der enten ikke vil eller kan arbejde på de gængse vilkår?

Relateret indhold

20.11.2025CSR.dk

DTU Skylab modtager Diversitetsprisen 2025

18.11.2025CSR.dk

Ny undersøgelse: Kvinder forbedrer kulturen i mandsdominerede fag

17.11.2025CSR.dk

Mangel på netværk og erfaring holder kvinderne ude af bestyrelserne

14.11.2025CSR.dk

Idrætten vil hjælpe virksomheder med at tage socialt ansvar

12.11.2025CSR.dk

På trods af øremærket barsel rammes kvinders karrierer fortsat hårdest

05.11.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Lokal keramiker forvandler ler til 32.000 kroners nødhjælp

04.11.2025CSR.dk

Tyve års samarbejde om alt fra madspild til katastrofehjælp

04.11.2025CSR.dk

Akademiske frontløbere tester nye veje til mere diversitet i STEM

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
ESG-kommunikation: Fra strategi til stærke fortællinger

Du lærer at se og forstå det kommunikative potentiale i ESG og samfundsansvar. Dine undervisere Mette Gert Boldt og Line Schmeltz sørger for, at du efter kurset kan arbejde mere strategisk og kreativt med ESG-fortællinger i din organisation.

Dato

19.11.2025

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

Bureau Veritas
Kursus
IATF 16949 Specialist

Med en kombination af teori, øvelser og praktiske eksempler giver IATF 16949 Specialist kurset dig en dybdegående forståelse for kravene i IATF 16949:2016 standarden inklusiv kravene i ISO 9001 standarden. Hovedfokus er dog på tillægskravene i IATF 16949 standarden.

Dato

24.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Byggeriets Samfundsansvar
Kursus
Få styr på ‘G’ i ESG

Der er et stigende behov for, at byggeriets virksomheder har styr på, hvordan de arbejder med økonomiske, etiske og ledelsesmæssige aspekter, der indgår i bæredygtighedsarbejdet under G’et i ESG. På dette seminar får du redskaber til at håndtere dine processer på en ansvarlig måde, herunder en dybere indsigt i principperne i Due Dilligence, også kaldet rettidig omhu for virksomhedsledelse. Seminaret udbydes i samarbejde med Bygherreforeningen.

Dato

24.11.2025

Tid

09:00

Sted

IDA Conference, Kalvebod Brygge 31-33, 1780 København V

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense