Fire ud af ti homoseksuelle skjuler deres seksualitet på jobbet

En undersøgelse viser, at mange tusinde homo- og biseksuelle skjuler seksualiteten over for kollegerne. Det skal arbejdsgivere tage alvorligt og gøre noget ved, mener både forskere og fagbevægelser.

Vi er ikke så tollerante, som vi bryster os med; fire ud af ti homoseksuelle har ikke lyst til at være åbne om deres seksualitet over for kollegerne. .

18.08.2016

CSR.dk

Vittigheder og skældsord på homoseksualitetens bekostning er skyld i, at fire ud af ti bøsser, lesbiske, biseksuelle og transpersoner slet ikke eller kun i nogen grad er åbne over for kollegerne om deres seksualitet. Det viser en ny undersøgelse gennemført af Epinion for LO, FTF og Akademikerne, skriver Ugebrevet A4.

Undersøgelsen bygger på svar fra 500 personer, der alle betegner sig selv som andet end heteroseksuelle. I alt har 40 procent svaret, at de slet ikke eller kun i lav grad er åbne om deres seksualitet eller kønsidentitet på arbejdspladsen.

Læs også: Disse faktorer har en effekt på danskernes arbejdslyst

Og det er et stort problem, slår Ask Hesby Krogh fast. Han er teamleder for køn og ligebehandling hos Institut for Menneskerettigheder og kræver, at de nye tal får nogen til ”at vågne op”:

”Det er skræmmende, at så mange føler, at de ikke kan være sig selv på jobbet og deltage på lige fod med andre i det kollegiale samvær. Det er også et vink med en vognstang til både arbejdsgiverne og fagbevægelsen om, at her skal gøres noget”, siger han.

Vi er ikke blevet bedre på ti år
Undersøgelsen spørger også ind til, hvorfor nogle ikke-heteroseksuelle lønmodtagere vælger at skjule deres seksualitet for kolleger og chefer.

Årsagen er for flest, at det ikke føles naturligt at dele den information på arbejdspladsen, samt at de er usikre på, hvordan reaktionerne vil være. 27 procent erklærer endvidere, at stemningen blandt kollegerne ikke er positiv over for homo-, biseksuelle og transkønnede.

Læs også: Trivsel på arbejdspladsen afhænger af kollegaerne

Tilbage i 2005 gennemførte Ugebrevet A4 en tilsvarende undersøgelse. Dengang svarede 37 procent af adspurgte homoseksuelle lønmodtagere, at deres seksualitet slet ikke eller kun i lav grad var kendt af kolleger og chef. Der er altså ikke sket noget i den positive retning på over ti år – tværtimod.

Læs også: 3F tager initiativ til tænketank om ligestilling og vækst

Epinions undersøgelse viser sidst, men ikke mindst, at kun syv procent af de homo-, bi- og transseksuelle, der vælger at være åbne om deres seksualitet på arbejdspladsen, fortryder det. 87 procent er glade for, at de er ”sprunget ud” over for kolleger og chefer.

-CHM

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

16.10.2026CSR.dk

Kan CSDDD ændre på, at tekstilarbejdere stadig ikke får en løn, de kan leve af?

16.10.2026Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

CSR.dk

Kan din arbejdsgiver kræve bevis for, at du har sovet godt?

CSR.dk

Forstå arbejdsmiljø gennem fortidens briller

Dansk Standard

Sponseret

Fra tabu til global standard: Ny standard skal hjælpe arbejdspladser med menstruation og overgangsalder

CSR.dk

Novo Nordisk og UNICEF sammen om børns overvægt

Læger uden Grænser

Sponseret

Et reddet liv giver et mere modstandsdygtigt samfund

Dansk Erhverv

Sponseret

Fik du set vores webinar? Sådan måler virksomheder effekten af sociale indsatser

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

30.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA) English

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Seminar
ISO 13485 Inspirationsseminar

ISO 13485 Inspirationsseminaret giver dig forståelse for indholdet og opbygningen af ISO 13485 standarden, som specificerer kravene til kvalitetsledelsessystemer i organisationer, som er involveret i et eller flere stadier af cyklussen for medicinsk udstyr.

Dato

02.11.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

02.11.2026

Tid

08:30

Sted

Online