Finanstilsynet minder om at markedsføring skal være ærlig

Der sættes ind på at sørge for at ord og handling hænger sammen for bæredygtige investeringer.

22.03.2022

CSR.dk

I sidste uge fortalte Børsen, hvordan kapitalforvalteren Bankinvest kaldte to af deres investeringsprodukter for bæredygtige, selvom de bl.a. bestod af aktier i store virksomheder i den fossile branche. I denne uge har samme avis sat finanssektorens vagthund, Finanstilsynet, i stævne, for at høre, hvad de gør ved den slags.

Vicekontorchef Theodor Christensen fra Finanstilsynet forklarer først og fremmest, at tilsynet ikke kan kommentere på den konkrete sag. Men den generelle situation kan Finanstilsynet godt vejlede om. Og det kan gøres ret kort: Man skal være meget forsigtig med, hvad man lover sine kunder.  

Pas nu på!
Theodor Christensen er leder af et team på fire personer, som udfører tilsynsopgaven i forhold til markedsføring af bæredygtige finansielle produkter. Det har de gjort siden det EU-regelsæt som kaldet disclosure-forordningen trådte i kraft sidste år. En forordning som er knyttet til EU's taksonomi for bæredygtig finans. 

Læs også: EU-krav strammer op på grønne påstande i finanssektoren

“Disclosure-forordningen siger meget klart, at der skal være en sammenhæng mellem markedsføringen, og hvad der ligger underneden. Og når man arbejder med bæredygtighed, er det en væsentlig oplysning for mange investorer, hvorvidt der er investeringer i fossile virksomheder,” siger Theodor Christensen. 

“Uden at gå ind i den konkrete sag vil jeg sige, at hvis man skriver til kunderne, at der ikke er fossil energi, og der så er fossil energi, så falder man uden for reglerne. Det må man ikke, for så er der ikke overensstemmelse mellem, hvordan du markedsfører dig, og hvad der er i produktet," fortsætter han. 

Derudover er det svært at blive meget specifik i oplysningerne om, hvad Finanstilsynet vil kigge på, når de fører tilsyn. Man ved dog, at der vil være knyttet sanktionsmuligheder til den opgave Finanstilsynet skal løse. Men reglernes detaljer er ikke helt færdigaftalt i EU. 

Derfor kan Theodor Christensen kun mane til forsigtighed, når kapitalforvalterne kommer med løfter og forudsigelser til kunderne, så ingen bliver overraskede over, hvad de har købt. 

- EHS

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

25.05.2026CSR.dk

Danskerne stoler stadig ikke på virksomheders grønne markedsføring

22.05.2026SIRIUS advokater I/S

Sponseret

Kære Bestyrelse – Kender I jeres digitale værdikæde?

CSR.dk

Blinde og kørestolsbrugere fravælges allerede før jobsamtalen

CSR.dk

JYSK har brug for mere bæredygtighed fra leverandører fra Asien

Schneider Electric

Sponseret

Når energiinfrastrukturen på hospitaler ikke overvåges tæt nok, bliver både energispild og tekniske fejl sværere at opdage.

Dansk Industri

Sponseret

Nyt forløb for kommunikatører: Klimakommunikation

CSR.dk

Uventet generationsforskel for rejser og bæredygtighed

Schneider Electric

Sponseret

EVENT: Kom med til AVEVA World 2026

CSR.dk

Nye markedsføringsregler fra september: Er din virksomhed klar?

CSR.dk

Styrelse gav Greenpeace medhold i stilhed: Danish Crown slipper for bøde

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Systematiseret risikoledelse efter DS/ISO 31000

Et væsentligt krav i ISO ledelsessystemstandarderne er, at man som certificeret virksomhed skal etablere en systematisk tilgang til at arbejde med risici i ledelsessystemet – også kaldet Risk Thinking.

Dato

10.06.2026

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

10.06.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Sådan forstår, opnår og forbedrer du din EcoVadis-vurdering

EcoVadis er i dag en af de mest anvendte platforme til vurdering af virksomheders bæredygtighedsindsats og anvendes bredt på tværs af brancher verden over.

Dato

10.06.2026

Tid

10:00

Etisk Handel Danmark
Kursus
Briefing: Navigating biodiversity in global supply chains

Navigating biodiversity in global supply chains – but how?

Dato

10.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

11.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

11.06.2026

Sted

Online