Festival spredte budskabet om verdensmålene

Vallensbæk kommune indbød i slutningen af september til Bæredygtighedsfestival, hvor lokale organisationer og virksomheder fik lov til at vise deres tilslutning til FN’s verdensmål. Stor tilfredshed fra alle parter med eventen.

Stationstorvet i Vallensbæk var udsmykket efter alle kunstens regler, da Bæredygtighedsfestivalen blev afviklet. Foto: Sustainable Now.

17.12.2018

Anders Kampmann, CSR.dk

Festivalen blev organiseret af Vallensbæk Kommune i samarbejde med Sustainable Now, som er et nyt initiativ, der vil sætte FN’s Verdensmål på dagsordenen i danske kommuner.

FN's Verdensmål var omdrejningspunktet for stribevis af aktiviteter på de to dages festival. Foto: Sustainable Now.

På førstedagen kom omkring 1000 skoleelever forbi Stationstorvet i Vallensbæk, hvor de lærte om innovation, genbrug, fødevarer, byudvikling og baggrunden for Verdensmålene. Dag to, lørdag d. 30. september, bød på et lignende antal borgere fra lokalområdet, og selvom koldt vejr begrænsede tilslutningen lidt, så er der stor tilfredshed med arrangementet.

”Det var en stor succes i Vallensbæk. Vi fik aktiveret lokale skoler og borgere, vi havde faglige oplæg og lærerige aktiviteter, der skabte opmærksomhed og viden omkring bæredygtighed og verdensmålene. Og så fik vi nogle lokale virksomheder på banen, som kunne vise løsninger frem, der bidrog til historien om de bæredygtige perspektiver”, siger programleder i Sustainable Now, Anne Yding Lind.

Virksomheder kan styrke deres profil
Netop for virksomhederne i kommunen er hun ikke i tvivl om, at der har været fin fornuft i at deltage i festivalen, også ud fra et økonomisk synspunkt.

”Det har helt sikkert givet dem noget god eksponering og på den måde skabt værdi for alle parter. Specielt for virksomhederne har det været en god krog til formidling og en løftestang for deres historiefortælling, som de har kunnet bruge til at styrke deres profil og vise, at de gør noget ekstra. På den måde er et event som dette et effektivt greb til at formidle sine budskaber og nå ud til nye målgrupper”, siger Anne Yding Lind.

Verdensmålene er en vigtig dagsorden, som vi meget gerne vil støtte op om, og brandingmæssigt er det også en god historie

Kasper Hemmingshøj, Capgemini

Den opfattelse deler man hos miljøvirksomheden Biofos, som deltog i Bæredygtighedsfestivalen på bagkant en hackathon, selskabet selv var med til at arrangere. Her havde alle 9. klasser i kommunen arbejdet på ideer til bæredygtige løsninger på tre cases: design af en ny svømmehal, forbedret affaldssortering, og håndtering af vandressourcer ved kraftig nedbør.

”På den måde hang festivalen godt sammen med hackathonen og det overordnede budskab om bæredygtighed, som vi gerne vil være en del af. Her fik vi så en mulighed for at fortælle om vores virksomhed og at vi fx også producerer klimavenlig energi og rent vand. Det gik rigtig godt, og vi vil gerne stille op igen”, siger kommunikationschef i Biofos, Stig Dalum.

Netværk, SoMe og synergier
Det vil man også gerne i IT- og rådgivningsvirksomheden Capgemini, der ligeledes var med i hackathonen, og som bl.a. brugte festivalen som en del af opstartsprogrammet for sine young professionals i selskabets graduate-ordning. Og det med stor succes, fortæller HR-specialist Kasper Hemmingshøj.

Organisationer som Dansk Flygtningehjælp og UNDP var på plads i Vallensbæk for at fortælle om deres arbejde, ikke mindst med Verdensmålene. Foto: Sustainable Now.

”Festivalen var en perfekt mulighed for vores elever, som havde en meget positiv oplevelse på dagen, hvor de fik netværket og skabt nogle forbindelser. Derudover brugte vi vores deltagelse, som faktisk blev lidt større end planlagt, til en SoMe-indsats, der gav nogle gode synergier omkring gensidig opmærksomhed”, forklarer han og fortsætter:

”Verdensmålene er en vigtig dagsorden, som vi meget gerne vil støtte op om, og brandingmæssigt er det også en god historie, som vi kan bruge i vores relationer lokalt og også bredere. Så alt i alt er vi helt bestemt tilfredse med festivalen og vi vil gerne være med igen, måske også på et højere niveau med vores danske CEO eller lignende”, siger Kasper Hemmingshøj.

Læs også: SDG-rapportering: Vær ærlig, tag alt med og få indstillingen på plads

Sustainable Now planlægger den næste bæredygtighedsfestival til afholdelse i Sønderborg i april 2019. Vallensbæk Kommune har endnu ikke taget stilling til, om man også næste år vil afholde festivalen.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

07.11.2025CSR.dk

Amerikanske delstater truer med retssager mod techgiganter der følger EU-regler

24.10.20253H Law

Sponseret

Kan selv en grøn farve være vildledende?

10.10.20253H Law

Sponseret

Når mærker vildleder: EU strammer reglerne for grøn markedsføring

08.10.20253H Law

Sponseret

Nye regler om mærkningsordninger

29.09.20253H Law

Sponseret

Løsninger frem for begrænsninger – juridisk rådgivning

24.09.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Fire ud af fem forbrugere ser bæredygtighed som lige så vigtig som pris og bekvemmelighed

15.09.2025BSR

Sponseret

Partnering with Suppliers to Advance Human Rights Due Diligence

08.09.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

UNGA & Leaders Summit 2025

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
ESG-kommunikation: Fra strategi til stærke fortællinger

Du lærer at se og forstå det kommunikative potentiale i ESG og samfundsansvar. Dine undervisere Mette Gert Boldt og Line Schmeltz sørger for, at du efter kurset kan arbejde mere strategisk og kreativt med ESG-fortællinger i din organisation.

Dato

19.11.2025

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

Bureau Veritas
Kursus
IATF 16949 Specialist

Med en kombination af teori, øvelser og praktiske eksempler giver IATF 16949 Specialist kurset dig en dybdegående forståelse for kravene i IATF 16949:2016 standarden inklusiv kravene i ISO 9001 standarden. Hovedfokus er dog på tillægskravene i IATF 16949 standarden.

Dato

24.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Byggeriets Samfundsansvar
Kursus
Få styr på ‘G’ i ESG

Der er et stigende behov for, at byggeriets virksomheder har styr på, hvordan de arbejder med økonomiske, etiske og ledelsesmæssige aspekter, der indgår i bæredygtighedsarbejdet under G’et i ESG. På dette seminar får du redskaber til at håndtere dine processer på en ansvarlig måde, herunder en dybere indsigt i principperne i Due Dilligence, også kaldet rettidig omhu for virksomhedsledelse. Seminaret udbydes i samarbejde med Bygherreforeningen.

Dato

24.11.2025

Tid

09:00

Sted

IDA Conference, Kalvebod Brygge 31-33, 1780 København V

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense