Fem virksomheder viser vejen til en klimavenlig fødevareindustri

Et fælles mål om at gå i en grønnere retning, har fået fem danske fødevarevirksomheder til at samarbejde om at nedbringe brugen af fossile brændsler. Det giver besparelser både økonomisk og i CO2-regnskabet.

Fødevarebranchens mulige elektrificering har stort potentiale, viser nyt studie. .

14.09.2020

CSR.dk

Det nye projekt ”Elektrificering af Fødevareindustrien” er drevet af et partnerskab mellem DI, Landbrug & Fødevarer, Dansk Energi, DTU og rådgivningsvirksomheden Viegand Maagøe A/S med økonomisk støtte fra Industriens Fond.

De fem deltagende virksomheder har fået foretaget grundige beregninger af deres potentiale for at skifte fossile brændsler ud med grøn strøm. Studierne viser, at det kan føre til markante reduktioner af CO2-udledninger. Hermed viser projektet vejen til klimaaftalens mål om grøn elektrificering af industrien.

Læs også: Coop-initiativ skal arbejde for en grønnere fødevareindustri

Et dugfriskt litteraturstudie fra DTU viser desuden, at der ud over de fem cases er et stort potentiale for elektrificering af danske industrivirksomheder. Teknisk set kan 97 procent af alle processer og energianvendelser i fødevareindustrien konverteres til el. Skulle det lykkes, ville det have stor betydning, da fødevareindustrien tegner sig for 30 procent af den danske industris samlede energiforbrug. Ved at erstatte fossile brændsler med grøn strøm kan virksomhederne i fødevareindustrien skære op til to procent af Danmarks årlige CO2-udledning.

De foreløbige resultater tegner godt
Et halvt års grundige analyser blev præsenteret på en konference 8. september i Industriens Hus.

”Analyserne er godt nyt for den danske fødevarebranche og for målet om at reducere CO2-udledningen med 70 procent i 2030,” siger branchedirektør i DI Fødevarer Leif Nielsen, som er formand for projektets styregruppe.
Fødevareindustrien tegner sig for 30 procent af industriens samlede energiforbrug i Danmark. Heraf stammer over halvdelen fra olie, gas og kul. Og ved at erstatte fossile brændsler med grøn strøm vil virksomhederne kunne skære op til to procent af Danmarks samlede CO2-udledning.

Målet er over to år at analysere produktionen i 20 danske fødevarevirksomheder. Og ligesom CP Kelco, TripleNine, KMC, Lactosan og Arla Foods Ingredients alle har mod på at bevæge sig ned ad elektrificeringens grønne spor, er forhåbningen, at analyserne på sigt kan tjene til inspiration for en stor gruppe danske produktionsvirksomheder.

Læs også: Total grøn energiomstilling vil koste 890 billioner – men det kan betale sig

Minister ser frem til konklusioner
Blandt deltagerne på konferencen 8. september var fødevareminister Mogens Jensen. Og han har særlig grund til at spidse ører. I sommerens klimaaftale afsatte regeringen med et bredt politisk flertal 2,5 milliarder kroner til grøn omstilling af industrien ud fra præmissen om, at grøn strøm skal erstatte fossile brændsler i alle sektorer.

“Jeg ser frem til at blive klogere på industriens egne forslag til løsninger inden for elektrificering. Det er noget, regeringen har valgt at satse på, fordi vi mener, der er et stort potentiale, ikke mindst i fødevareindustrien,” siger fødevareminister Mogens Jensen.

- MT

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.08.2026CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

18.08.2026Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Når ESG flytter ud i forretningen må ESG-folk følge med

CSR.dk

Kommunerne skruer op for klimaindsatsen – men kan ikke løfte omstillingen alene

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Dansk Retursystem

Sponseret

Danskerne sætter ny pantrekord: 247 millioner dåser og flasker på én måned

CSR.dk

Forbud mod at destruere usolgte varer gælder nu for tøj og sko

CSR.dk

Elnettet er i knæ – hvad kan virksomheder selv gøre?

CSR.dk

Verdens overforbrug har opbygget 20 års naturgæld

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

26.08.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Event
Event: Styrk konkurrenceevnen - få styr på frivillig rapportering efter VSME-standarden

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan I ensretter jeres bæredygtighedsrapportering og skaber plads til innovation, investeringer og nye samarbejder.

Dato

27.08.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J