Fem vindere, en million euro og lidt crowdfunding oven i

H&M Foundation delte d. 3. april for fjerde gang en million euro mellem årets fem bedste innovationsideer, der kan gøre mode mere bæredygtig. Og hvis andre vil være med er der nu en crowdfunding-løsning, hvor man kan hjælpe sin yndlingsidé på vej.

Foto: H&M Foundation.

04.04.2019

CSR.dk

Lab-made vegansk læder, brændenældefibre, et digital system der skal gøre produkter bæredygtige fra begyndelsen, børnetøj, der kan vokse med børnene og en biologisk nedbrydelig giftfri membran til funktionsovertøj – det er dette års fem vindere af Global Change Award.

Læs mere: Modebranchens cirkulære udfordring og løsninger

Global Change Award vindere 2019

Årets vindere  og fordelingen millionen er som beskrevet neden for. Klik på projektets navn for at se en kort video om projektet. 

€300.000‘The Loop Scoop’ af circular.fashion (Tyskland): Et digital system, der har til formål at skabe et lukket kredsløb for alle tekstiler fra design gennem forbrug og til produktet skal genbruges
€250.000‘Sane Membrane’ af dimpora (Schweiz): En biologisk nedbrydelig og mineralbaseret membran til funtionsovertøj som regntøj og sportstøj
€150.000‘Sustainable Sting’ af Green Nettle Textile (Kenya): Produktion af brændenælder til at skabe bæredygtige fibre og muligheder for bønder i Kenya i forhold til at forbedre deres levevilkår 
€150.000 ‘Clothes that Grow’ af Petit Pli (UK): Tøj der kan vokse med barnet, hvilket reducerer behovet for at købe nyt og dermed miljøpåvirkningen
€150.000 – ‘Lab Leather’ af Le Qara (Peru): Brug af mikroorganismer til at skabe vegansk, biologisk nedbrydeligt læder til modeindustrien

Ud over den økonomiske gevinst tildeles alle vinderne et etårigt accelerator-program udbudt af H&M Foundation i samarbejde med Accenture og KTH Royal Institute of Technology. Dette set-up har vist sig at kunne fremskynde innovationers udviklingstid med flere år.

”Vinderne af Global Change Award beviser, at det er muligt at forbedre modeindustriens miljøpåvirkning. De er en sand inspiration og fantastiske partnere for enhver modevirksomhed, som vil bidrage til at beskytte både vores planet og levevilkår”, siger Karl-Johan Persson, bestyrelsesmedlem i H&M Foundation og CEO i H&M Group. 

En kort beskrivelse af de enkelte projekter kan ses i boksen til højre. Yderligere beskrivelser i filen nederst i artiklen. 

Alle kan være med til at støtte
De fem vindere er udvalgt blandt 6.640 ansøgninger fra 182 lande. Flest ansøgninger kom fra Indien, Nigeria, Pakistan, USA, Ghana, Bangladesh, Kenya, Storbritannien, Indonesien og Sydafrika. Knap halvdelen (47 procent) af innovationerne ledes af kvinder. Ca. 34 procent er studerende og 41 procent af ansøgerne er mellem 25 og 34 år.

Blandt de flere tusinde ansøgninger til årets konkurrence angiver 45 procent, at ’funding’ er den største hindring for at kunne føre deres innovationer ud i livet. Og trods andelen i euro-millionen fra H&M Foundation er der stadig masser af plads til mere udviklingsstøtte.

Derfor har H&M Foundation i år indledt et samarbejde med crowdfunding-platformen Indiegogo, så alle projekterne kan rejse yderligere kapital ad den vej. Det giver desuden en mulighed for at forbrugere kan blive involveret i at drive udviklingen inden for bæredygtig mode frem.

Læs mere: Ny publikation: Innovation i klimatilpasningen

En af årets vindere, Ryan Yasin, der er grundlægger af det bæredygtige børnetøjsmærke Petit Pli, forklarer, præcis hvad yderligere funding kunne gøre for dem:

“Yderligere funding kan give os mulighed for at åbne op for at eksperimentere med genbrugte fibre, farver og mønstre, hvilket vi i øjeblikket ikke har mulighed for med vores størrelse. Det vil også kunne gøre det muligt for os at ansætte de yderligere ressourcer, som der er brug for til at skalere produktionen af Petit Pli op”, siger han.

-EHS

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.04.2026CSR.dk

Styrelse gav Greenpeace medhold i stilhed: Danish Crown slipper for bøde

08.04.2026Daka Denmark A/S

Sponseret

ILUC og energiafgrøder: Danmark skal vælge klimakloge løsninger

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

CSR.dk

Kjær & Sommerfeldt halverer CO2-udledning og sætter ny kurs for bæredygtighed i vinbranchen

CSR.dk

Salling Group betaler 10 millioner kroner i bøde for vildledende markedsføring af Nettos ØGO-mærke

CSR.dk

Fjerde år i træk: Änglamark opfattes som det mest bæredygtige brand

Schneider Electric

Sponseret

Industrien kører med digitale tvillinger – bare ikke i Danmark

CSR.dk

Kommunikation er at tage ansvar og forandre - målbart

CSR.dk

Alt forandrer sig. Gør ESG-kommunikation også?

Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: Hvad betyder Omnibus for din virksomhed?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Webinar - Alignment of Global Greenhouse Gas Standards

Attend this joint Nordic webinar by Danish Standards, Standard Norway, Swedish Institute for Standards, and Finnish Standards to learn more about the scope, purpose, and planned approach of the new ISO and GHG Protocol partnership.

Dato

13.04.2026

Tid

14:00

Sted

Online

Dansk Standard
Virksomhedsbesøg
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

14.04.2026

Sted

Nordhavn, København