Fødevaremastodont retter blikket mod plantebaserede fødevarer

Plantebaserede fødevarer er kommet for at blive. Og nu kommer Nestlé også på banen med alternative versioner af æg og rejer – produkter, der skal give konkurrenterne kamp til stregen.

Et af de seneste skud på Nestlés stamme af plantebaserede produkter: Ærteprotein med smag af rejer. . Arkivfoto..

08.10.2021

CSR.dk

Den danske landbrugssektor er forsat i fuld gang med at gøre gården, kødet og produktionen mere klimavenlig. Imens ser de plantebaserede fødevarer kun ud til at blive mere populære.

Senest har Nestlé meldt sig ind i kampen, med en lancering af veganske æg og rejer. Æggene hedder Garden Gourment vEGGie, og indeholder sojaprotein og omega-3, mens rejerne – Vrimp - er en forlængelse af lanceringen af selskabets tun-erstatning sidste år.

Læs også: Der er titusindvis af arbejdspladser i plantebaserede fødevarer

Selv mener koncernen, at der er god grund til at fokusere på de alternative fødevarer:

”Det er ikke kun begrænset til én bestemt aldersgruppe eller en bestemt demografisk gruppe. Det er virkelig ved at blive mainstream”, siger Mark Schneider, administrerende direktør hos Nestlé til en pressekonference ifølge Reuters.

Det ser da også ud til, at koncernen har ret. Ifølge Reuters bestod Nestlés salg af plantebaserede fødevarer 1,4 milliarder kroner ud af en samlet omsætning på 580 milliarder kroner sidste år. Og det er selvom forretningen lang fra er den første spiller på det plantebaserede marked.

Læs også: Bæredygtige landbrug danner grundlag for 40 nye grønne anbefalinger

I 2019 lancerede Nestlé en vegansk burger – tre år efter amerikanske Beyond Meat og Impossible Food.

”Vi er de første til at sige, at vi ikke har opfundet den plantebaserede burger, eller den plantebaserede kylling. Men jeg er stolt over at kunne sige, at vores vil slå alle rundt omkring i verden når det kommer til smag, konsistens og særligt ernæring”, siger Mark Schneider til Reuters.

- HCL

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.04.2026CEMAsys

Sponseret

CEMAsys is Now a CDP Gold Partner

08.04.2026TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sådan kan AI hjælpe med at løse ESG-opgaver

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

CSR.dk

Kjær & Sommerfeldt halverer CO2-udledning og sætter ny kurs for bæredygtighed i vinbranchen

CSR.dk

EU-lande presser på for særskat på energiselskabers superprofit

CSR.dk

Dansk Industri skærer i diversitetsløfte. Eksperter frygter dagsordenen udvandes

Valified

Sponseret

Peter Mogensen: Banker får nu mulighed for at opdage risici tidligere

CSR.dk

Danske erhvervsgiganter ruller diversitetskrav i bonusordninger tilbage

SustainImpact ApS

Sponseret

Her skal bankkunder bidrage positivt til verden

CSR.dk

H&M introducerer videnskabeligt baserede mål for natur og biodiversitet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Webinar - Alignment of Global Greenhouse Gas Standards

Attend this joint Nordic webinar by Danish Standards, Standard Norway, Swedish Institute for Standards, and Finnish Standards to learn more about the scope, purpose, and planned approach of the new ISO and GHG Protocol partnership.

Dato

13.04.2026

Tid

14:00

Sted

Online

Dansk Standard
Virksomhedsbesøg
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

14.04.2026

Sted

Nordhavn, København