Fødevaremastodont retter blikket mod plantebaserede fødevarer

Plantebaserede fødevarer er kommet for at blive. Og nu kommer Nestlé også på banen med alternative versioner af æg og rejer – produkter, der skal give konkurrenterne kamp til stregen.

Et af de seneste skud på Nestlés stamme af plantebaserede produkter: Ærteprotein med smag af rejer. . Arkivfoto..

08.10.2021

CSR.dk

Den danske landbrugssektor er forsat i fuld gang med at gøre gården, kødet og produktionen mere klimavenlig. Imens ser de plantebaserede fødevarer kun ud til at blive mere populære.

Senest har Nestlé meldt sig ind i kampen, med en lancering af veganske æg og rejer. Æggene hedder Garden Gourment vEGGie, og indeholder sojaprotein og omega-3, mens rejerne – Vrimp - er en forlængelse af lanceringen af selskabets tun-erstatning sidste år.

Læs også: Der er titusindvis af arbejdspladser i plantebaserede fødevarer

Selv mener koncernen, at der er god grund til at fokusere på de alternative fødevarer:

”Det er ikke kun begrænset til én bestemt aldersgruppe eller en bestemt demografisk gruppe. Det er virkelig ved at blive mainstream”, siger Mark Schneider, administrerende direktør hos Nestlé til en pressekonference ifølge Reuters.

Det ser da også ud til, at koncernen har ret. Ifølge Reuters bestod Nestlés salg af plantebaserede fødevarer 1,4 milliarder kroner ud af en samlet omsætning på 580 milliarder kroner sidste år. Og det er selvom forretningen lang fra er den første spiller på det plantebaserede marked.

Læs også: Bæredygtige landbrug danner grundlag for 40 nye grønne anbefalinger

I 2019 lancerede Nestlé en vegansk burger – tre år efter amerikanske Beyond Meat og Impossible Food.

”Vi er de første til at sige, at vi ikke har opfundet den plantebaserede burger, eller den plantebaserede kylling. Men jeg er stolt over at kunne sige, at vores vil slå alle rundt omkring i verden når det kommer til smag, konsistens og særligt ernæring”, siger Mark Schneider til Reuters.

- HCL

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.02.2026CSR.dk

Industrivirksomheder har sat kurs mod cirkulær økonomi – med forhindringer

18.02.2026CSR.dk

Nykredit misser 2025-mål for kønsdiversitet og møder kritik fra CBS-professor

17.02.2026CSR.dk

Tryg leverer markant CO2-reduktion i 2025

17.02.2026Valified

Sponseret

Fra ESG-rapport til strategisk styring

17.02.2026Schneider Electric

Sponseret

EVENT: Kom med til ASKx Conference 2026 Scandinavia

16.02.2026CSR.dk

Turistafgifter spreder sig på tværs af Europa for at bekæmpe overturisme

13.02.2026CSR.dk

Vestas dropper klimaneutralitet i 2030 og halverer ambitionen

12.02.2026CSR.dk

Stigende CO2-udledninger hos Mærsk og Novo sår tvivl om 2030-mål

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
RISMA SYSTEMS A/S
Webinar
Forstå Kammeradvokatens DPIA af Copilot

Webinar med Advokat Emil Galletta Rene fra ComplyCloud

Dato

19.02.2026

Tid

11:00

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

20.02.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

20.02.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

23.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

24.02.2026

Sted

Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Værdikæder i forandring - Hvordan ruster vi os til ESG-risici i værdikæden?

Hvordan fremtidssikrer danske virksomheder deres værdikæder i en verden præget af geopolitiske spændinger, nye reguleringer og ESG-krav fra bl.a. finansielle aktører og kunder? På dette formiddagsarrangement sætter vi fokus på, hvordan mellemstore og store virksomheder kan omsætte bæredygtighed til konkret forretningsstrategi – på tværs af leverandører, markeder og finansielle samarbejdspartnere.

Dato

24.02.2026

Tid

08:00

Sted

Teatergaden 1, 8000 Aarhus, Danmark.