Esbjerg Havn rykker tættere på CO₂-neutralitet: Svitzer vælger biobrændstof

Esbjerg Havn har taget endnu et skridt imod at blive CO₂-neutral. Det maritime servicefirma Svitzer har skiftet til biobrændstoffer fra februar måned i Esbjerg. Skiftet understøtter havnens ambition om at være CO₂-neutral inden 2030. Ved at anvende HVO bidrager Svitzer til en grønnere fremtid for skibsfarten i Esbjerg og resten af verden.

For at bidrage til dekarbonisering af skibsfarten og Esbjerg Havns ambitioner om at være CO2 neutral inden 2030, er Svitzers slæbebåde operationer på Esbjerg Havn, Danmark, skiftet til biobrændstoffer fra den 1. februar 2025. Foto: Esbjerg Havn

19.02.2025

CSR.dk

For at bidrage til dekarbonisering af skibsfarten og Esbjerg Havns ambitioner om at være CO2 neutral inden 2030, har Svitzers slæbebåde operationer på Esbjerg Havn, Danmark, skiftet til biobrændstoffer fra den 1. februar 2025. 

Det betyder, at fra februar vil Svitzers slæbebåde sejle på HVO, Hydreret Vegetabilsk Olie. Kunder, der benytter sig Svitzers slæbebådsservice til og fra havnen, vil blive pålagt EcoBAF, hvilket står for Ecofriendly Bunker Adjustment Factor. 

Mathias Jonasson, Managing Director, Svitzer Skandinavien: 
“Hos Svitzer er vi forpligtet til at dekarbonisere vores operationer, som skal være CO₂-neutrale inden 2024. Vi kan kun nå vores ambition ved at samarbejde med ligesindede partnere og kunder. Jeg er både stolt og begejstret over, at Esbjerg Havn og Grimaldi Group deler vores engagement i at skabe mere grønne operationer til gavn for lokalsamfundet og naturen i Esbjerg og på Vestkysten i Jylland”. 

Dennis Pedersen, CEO, Esbjerg Havn: 
”Esbjerg Havn har tilsluttet sig ”Getting to Zero Coalition” og har dermed forpligtet sig til at blive CO₂ neutrale inden 2030 – altså om blot fem år. Vi er nået langt, men vi er afhængige af, at vores kunder skifter til grønne biobrændstoffer for at kunne indfri denne ambition. Vi anerkender, at overgangen til biobrændstoffer medfører ekstra omkostninger for vores kunder, der bruger havnens faciliteter. Men det er et nødvendigt skridt i den grønne omstilling, og derfor er jeg meget begejstret for, at både Grimaldi Group og Svitzer forstår dette og nu vil bruge grønnere brændstoffer”. 

Læs også: Nu skal milliard-investering tjenes hjem: Gemini-alliancen træder i kraft

Paul Kyprianou, External Relations Manager, Grimaldi Group: 
“Grimaldi Group deler målsætningen om nul-emissioner og har foretaget betydelige investering for at nå dette mål. Det inkluderer blandt andet bestillingen af næsten 40 skibe indenfor de seneste syv år, hvilket har halveret CO₂-udledningen sammenlignet med tidligere produktioner. Vi ser EcoBAF som en vigtig del i dekarboniseringen i skibsfarten, hvor vores koncern spiller en central rolle som en af de ledende aktører indenfor industrien”.

/ PiB

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.04.2026Elis Danmark A/S

Sponseret

Fra engangsplast til en cirkulær løsning på Center Parcs Nordborg Resort

27.04.2026Comm2ig

Sponseret

Gemmer den cirkulære forretningsmodel på skjulte fordele, vi tidligere ikke har haft fokus på?

CSR.dk

Nu skal vi snakke om overgangsalder på arbejdspladsen

CSR.dk

2025 var et vendepunkt i global energihistorie

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Moving Every Stone: How Lessebo Paper Aligns Craft, Chemistry and Continuous Improvement

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle