Entreprenører tilslutter sig anerkendt klimainitiativ

Bravida og entreprenørvirksomheden Pihl har begge netop tilsluttet sig SBTi og dermed forpligtet sig til at fastsætte kort- og langsigtede mål for reduktioner af virksomhedens udledninger af drivhusgasser på linje med SBTi.

Pihl sigter efter at blive CO2-neutral inden 2030. Det skal SBTi være med til at realisere. Arkivfoto..

03.04.2023

CSR.dk

Endnu to virksomheder er nu blevet godkendt til at være en del af det anerkendte klimaprogram, Science Based Targets-initiativet – nemlig Bravida og Pihl. Det skriver Dagens Byggeri.

Hos Bravida fortæller Åsa Neving, CFO, at tilslutningen i høj grad skal afspejle det ansvar man føler for at nedbringe sin CO2-udledning. 

”Det er vigtigt, at vi som Nordens førende service- og installationsvirksomhed tager ansvar for at mindske vores klimabelastning og vise, at vi mener det seriøst. At vi nu tilslutter os SBTi er et vigtigt skridt fremad for os i vores bæredygtighedsarbejde,” lyder det i en pressemeddelelse.

Læs også: Tui får reduktionsmål godkendt af SBTi

Også hos entreprenørkoncernen Pihl ser man SBTi som den mest pålidelige standard, som virksomheder kan sætte klimamål efter. Koncernen har selv en ambition om at nedbringe værdikædens aftryk med 7 procent årligt frem mod 2050 – også kaldet scope 3.

SBTi er et globalt samarbejde, der gør det muligt for virksomheder at opstille ambitiøse mål for reduktioner af virksomhedens udledninger af drivhusgasser i overensstemmelse med den nyeste klimaforskning og Parisaftalens målsætning om at begrænse den globale opvarmning til 1,5°C.

Initiativet er et samarbejde mellem CDP, World Resources Institute (WRI), Verdensnaturfonden (WWF) og FN's Global Compact.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

04.11.2026CSR.dk

Mange nye millioner til mere plante-rig fødevaresektor

04.11.2026CSR.dk

Investorer: Klimaforandringer vil udhule aktivernes værdi

CSR.dk

Skandalesager kan hænge ved et brand i årevis

CSR.dk

Virksomheder kan nu søge 230 millioner kroner til cirkulære løsninger

MäRK

Sponseret

Selvom ESG-samtalen er forstummet, er B Corp stadig relevant

CSR.dk

Mere natur betaler sig: Beskyttet natur kan give Danmark milliardgevinst

CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Cars from Cars, Buildings from Buildings, Shoes from Shoes

ESG Implementation Partner

Sponseret

Det handler om at regne økonomien i ESG ud

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle