Entreprenør inviterer til et indblik i plastuniverset

I forbindelse med Global Entrepreneurship Week åbner Aage Vestergaard Larsen fabriksdørene op og inviterer til en introduktion i genanvendelse af plast.

Genanvendelsesvirksomheden Aage Vestergaard Larsen i Mariager inviterer til iværksætterdag med fokus på genanvendelse af plast. Foto: Aage Vestergaard Larsen...

15.10.2021

CSR.dk

Uge 45 står i iværksætternes tegn med 170 lande verden over, der holder Global Entrepreneurship Week. Og i år er der fokus på den grønne omstilling og bæredygtighed.

For at bakke op om såvel den internationale iværksætteruge, som den grønne omstilling, indbyder plastentreprenøren Aage Vestergaard Larsen, onsdag den 10. november 2021 derfor alle iværksættere med interesse for genanvendelse af plast til en introduktion i brugen af genanvendt af plast og en fabriksrundtur.

Læs også: Genanvendelse må ikke blive eneste løsning på plastikproblematikken

Deltagerne vil også få mulighed for blandt andet at sparre med Mariagerfjord Erhvervsråd omkring de økonomiske muligheder, der er i forbindelse med en eventuel opstart af egen virksomhed.

”Vi får ofte henvendelser fra nystartede og kommende iværksættere med interesse for den grønne omstilling. Fælles for alle henvendelserne er et ønske om mere viden om genanvendelse af plast og om at se en plastgenanvendelsesvirksomhed i drift. De ønsker vil vi gerne imødekomme og Global Entrepreneurship Week er en god anledning til at åbne fabrikken og bakke op om den globale iværksætteruge”, lyder det fra virksomheden i en pressemeddelelse.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.04.2026CSR.dk

Styrelse gav Greenpeace medhold i stilhed: Danish Crown slipper for bøde

08.04.2026Daka Denmark A/S

Sponseret

ILUC og energiafgrøder: Danmark skal vælge klimakloge løsninger

CSR.dk

SBTi-godkendte klimamål bredte sig i 2025

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

CSR.dk

Salling Group betaler 10 millioner kroner i bøde for vildledende markedsføring af Nettos ØGO-mærke

CSR.dk

Fjerde år i træk: Änglamark opfattes som det mest bæredygtige brand

Schneider Electric

Sponseret

Industrien kører med digitale tvillinger – bare ikke i Danmark

CSR.dk

Kommunikation er at tage ansvar og forandre - målbart

CSR.dk

Alt forandrer sig. Gør ESG-kommunikation også?

Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: Hvad betyder Omnibus for din virksomhed?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

20.04.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
AQAP-2110/-2210 Internal Auditor

The AQAP-2110 standard is a superstructure to ISO 9001 - the general Quality System Management standard. AQAP-2110 is “NATO quality assurance requirements for design, development and production”, and the purpose of the standard is: “Requirements, which, if applied appropriately, provide confidence in the Supplier’s capability to deliver products that conform to Acquirer contract requirements.”

Dato

20.04.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

20.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

20.04.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

21.04.2026

Sted

Fredericia