Enhedslisten, SF og Alternativet foreslår lovgivning om virksomhedsansvar

Et nyt lovforslag fra Enhedslisten, SF og Alternativet er blevet debatteret i Folketingssalen. Forslaget handler om, at virksomhederne skal leve op til FN’s retningslinjer for menneskerettigheder og erhverv, men det vil blive dyrt for danske virksomheder, lød meldingen fra erhvervsministeren.

Et nyt lovforeslag fra partier i rød blok blev tirsdag behandlet i Folketinget. Det handler om, at virksomhederne i højere grad skal stå til ansvar for deres forretningsførelse. Arkivfoto..

21.03.2019

CSR.dk

Eva Flyvholm fra Enhedslisten, Lisbeth Bech Poulsen fra SF og Rasmus Nordqvist fra Alternativet er kommet med et lovændringsforslag, der kan medføre en markant ændring af virksomheders ansvar for deres produktion over hele verden, skriver danwatch.dk.

Læs også: Vaniljens supply chain er stadig ikke ren

Helt konkret, så vil partierne fra rød blok have de danske virksomheder til at leve op til FN’s Guiding Principles for forretningsførelse og menneskerettigheder (UNGP).

“Der er behov for, at virksomheder tager et større ansvar for deres produktion i verden”, lød det fra Eva Flyvholm (EL).

Forslaget går ud på, at virksomheder i særligt risikable sektorer, som for eksempel tekstilbranchen, shippingsektoren og minedrift, skal kunne straffes, hvis deres produktion ikke lever op til de internationale menneskerettighedskonventioner.

Forslag deler vandende i Folketingssalen
Lovforslaget blev taget op i Folketinget tirsdag den 21. marts 2019, hvor debatten delte vandende.

Den slags tiltag vil koste danske virksomheder dyrt, udmeldte Erhvervsminister Rasmus Jarlov (K) og sagde videre at regeringen ikke kan støtte forslaget, så længe det ikke står klart, hvad det vil betyde for virksomhederne i praksis.

Erhvervsministeren refererede samtidig til, at der allerede er lovgivning på området i from af årsregnskabsloven, hvor virksomheder skal forholde sig til deres samfundsansvar.

Men de tre politikere bag forslaget mener, at der er stort behov for lovgivning på området. Det handler om, at virksomhederne i dag selv kan vælge hvad de vil fremhæve i deres årlige CSR-beretning, lyder meldingen fra Rasmus Nordqvist.

“Vi ser desværre, at frivillighed ikke er nok. Derfor skal der lovgivning til, hvilket er efterlyst af NGO’er, virksomheder og fagbevægelsen”, siger Rasmus Nordqvist (A) til Danwatch.

Hverken Liberal Alliance, Dansk Folkeparti eller Venstre gav dog udtryk for, at der mangler mere lovgivning på området

“Danske virksomheder tager allerede hensyn til miljø og arbejdstagerrettigheder. Det har de et incitament til, fordi den slags corporate social responsibility er god branding”, udtalte Hans Christian Skibby fra Dansk Folkeparti fra talerstolen i Folketinget.

Morten Bødskov fra Socialdemokratiet gav til kende, at han er villig til at se nærmere på området, men slog fast, at det er vigtigt at tage virksomhederne med på råd.

Radikale Venstres Martin Lidegaard var den mest imødekommende men vil endnu ikke støtte forslaget, da Lidegaard ønskede at få mere viden om, hvilke omkostninger det ville pålægge danske virksomheder.

Læs også: Chep Europe fastholder sin topplacering som socialt ansvarlig virksomhed

Lovforslaget vil nu blive behandlet i Erhvervs-, vækst- og eksportudvalget.

- SDN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

12.05.2026CSR.dk

SMV’er får hjælp til at udnytte AI til bæredygtige løsninger

08.05.2026CSR.dk

KLS PurePrint går foran på at forstå sin naturpåvirkning

CSR.dk

SMV’er får hjælp til at udnytte AI til bæredygtige løsninger

CSR.dk

Rema 1000 bliver første kæde i Danish Crowns nye klimaprogram

CBS Executive Fonden

Sponseret

Strategic Business Partnering

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Trends & Insights: Ethical AI & digital sustainability – how responsible is your data strategy?

CSR.dk

Alm. Brand Group vil nudge håndværkere til at vælge grønnere

CBS Executive Fonden

Sponseret

Pragmatic Innovation Management

CBS Executive Fonden

Sponseret

Leading Across Differences

CBS Executive Fonden

Sponseret

Forretningsdrevet ESG og Operationel Resiliens

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

18.05.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sæt dit ledelsessystem i drift

Med dette to-dages kursus bliver du klar til at udvikle, implementere og drive et effektivt ledelsessystem i din virksomhed.

Dato

18.05.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

18.05.2026

Tid

08:30

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Generalforsamling 2026

Deltag i dette års generalforsamling for medlemmerne af UN Global Compact Netværk Danmark.

Dato

18.05.2026

Tid

09:30

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

Cabi
Webinar
Er arbejdspladsen gearet til hele mennesker – også når livet rammer?

Flere arbejdspladser oplever, at medarbejderes private udfordringer påvirker deres trivsel og arbejdsevne. Det kan være som pårørende til en syg, forælder til et barn i mistrivsel, en skilsmisse eller en sen diagnose med ADHD eller autisme. Men er arbejdspladsen bygget til at rumme det hele menneske – også når livet rammer? Det får du viden om og inspiration til på dette gratis webinar.

Dato

18.05.2026

Tid

10:15

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Annual Conference 2026

At the UN Global Compact Network Denmark Annual Conference on 18 May at Danske Bank, business leaders, experts, and decision-makers will come together for a day focused on how companies can strengthen their resilience, responsibility, and competitiveness in a new global reality.

Dato

18.05.2026

Tid

12:00

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V