Enhedslisten, SF og Alternativet foreslår lovgivning om virksomhedsansvar

Et nyt lovforslag fra Enhedslisten, SF og Alternativet er blevet debatteret i Folketingssalen. Forslaget handler om, at virksomhederne skal leve op til FN’s retningslinjer for menneskerettigheder og erhverv, men det vil blive dyrt for danske virksomheder, lød meldingen fra erhvervsministeren.

Et nyt lovforeslag fra partier i rød blok blev tirsdag behandlet i Folketinget. Det handler om, at virksomhederne i højere grad skal stå til ansvar for deres forretningsførelse. Arkivfoto..

21.03.2019

CSR.dk

Eva Flyvholm fra Enhedslisten, Lisbeth Bech Poulsen fra SF og Rasmus Nordqvist fra Alternativet er kommet med et lovændringsforslag, der kan medføre en markant ændring af virksomheders ansvar for deres produktion over hele verden, skriver danwatch.dk.

Læs også: Vaniljens supply chain er stadig ikke ren

Helt konkret, så vil partierne fra rød blok have de danske virksomheder til at leve op til FN’s Guiding Principles for forretningsførelse og menneskerettigheder (UNGP).

“Der er behov for, at virksomheder tager et større ansvar for deres produktion i verden”, lød det fra Eva Flyvholm (EL).

Forslaget går ud på, at virksomheder i særligt risikable sektorer, som for eksempel tekstilbranchen, shippingsektoren og minedrift, skal kunne straffes, hvis deres produktion ikke lever op til de internationale menneskerettighedskonventioner.

Forslag deler vandende i Folketingssalen
Lovforslaget blev taget op i Folketinget tirsdag den 21. marts 2019, hvor debatten delte vandende.

Den slags tiltag vil koste danske virksomheder dyrt, udmeldte Erhvervsminister Rasmus Jarlov (K) og sagde videre at regeringen ikke kan støtte forslaget, så længe det ikke står klart, hvad det vil betyde for virksomhederne i praksis.

Erhvervsministeren refererede samtidig til, at der allerede er lovgivning på området i from af årsregnskabsloven, hvor virksomheder skal forholde sig til deres samfundsansvar.

Men de tre politikere bag forslaget mener, at der er stort behov for lovgivning på området. Det handler om, at virksomhederne i dag selv kan vælge hvad de vil fremhæve i deres årlige CSR-beretning, lyder meldingen fra Rasmus Nordqvist.

“Vi ser desværre, at frivillighed ikke er nok. Derfor skal der lovgivning til, hvilket er efterlyst af NGO’er, virksomheder og fagbevægelsen”, siger Rasmus Nordqvist (A) til Danwatch.

Hverken Liberal Alliance, Dansk Folkeparti eller Venstre gav dog udtryk for, at der mangler mere lovgivning på området

“Danske virksomheder tager allerede hensyn til miljø og arbejdstagerrettigheder. Det har de et incitament til, fordi den slags corporate social responsibility er god branding”, udtalte Hans Christian Skibby fra Dansk Folkeparti fra talerstolen i Folketinget.

Morten Bødskov fra Socialdemokratiet gav til kende, at han er villig til at se nærmere på området, men slog fast, at det er vigtigt at tage virksomhederne med på råd.

Radikale Venstres Martin Lidegaard var den mest imødekommende men vil endnu ikke støtte forslaget, da Lidegaard ønskede at få mere viden om, hvilke omkostninger det ville pålægge danske virksomheder.

Læs også: Chep Europe fastholder sin topplacering som socialt ansvarlig virksomhed

Lovforslaget vil nu blive behandlet i Erhvervs-, vækst- og eksportudvalget.

- SDN

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

18.11.2025CSR.dk

Danmark står uden for ny grøn koalition for skat på privatfly

18.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab førte til 40 tons mindre plastspild om året hos CK Produktion

18.11.2025Valified

Sponseret

Bestyrelsens blinde vinkel: ESG er ikke så komplekst, som mange tror

17.11.2025CSR.dk

Danske virksomheder vil koble klima med sikkerhed og uafhængighed på COP30

14.11.2025CSR.dk

Grøn strøm fra den rådne banan: Der skal være mere inddragelse

14.11.2025CSR.dk

Ørsted fuldender sin grønne omstilling: 98 procent lavere CO2-udledning

13.11.2025CSR.dk

Forskere: Klimatiltag i landbruget kan forværre dyrevelfærd og true biodiversiteten

12.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service forankrer ESG-tiltag i driften for at styrke kundernes rapportering

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

19.11.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

19.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
ESG-kommunikation: Fra strategi til stærke fortællinger

Du lærer at se og forstå det kommunikative potentiale i ESG og samfundsansvar. Dine undervisere Mette Gert Boldt og Line Schmeltz sørger for, at du efter kurset kan arbejde mere strategisk og kreativt med ESG-fortællinger i din organisation.

Dato

19.11.2025

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Kom godt i gang med ESG og arbejdet med bæredygtighed i praksis - Århus

Dette arrangement har til formål at hjælpe små og mellemstore virksomheder, der gerne vil i gang med at lave en ESG-opgørelse eller allerede har taget de første skridt mod bæredygtighed, men har behov for konkrete værktøjer, viden og sparring for at komme videre i praksis.

Dato

19.11.2025

Tid

12:00

Sted

Rytoften 3, 8210 Aarhus, Danmark

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27002:2022 Foundation - Certificeret af PECB

Vores ISO/IEC 27002 Foundation giver dig det nødvendige overblik over de nye sikkerhedsforanstaltninger til beskyttelse af informationer. Kurset afvikles som fysisk klasseundervisning og giver adgang til at tage online-eksamen og opnå den tilhørende ISO/IEC 27002 Foundation certificering hos PECB.

Dato

20.11.2025

Sted

København Ø