Enhedslisten, SF og Alternativet foreslår lovgivning om virksomhedsansvar

Et nyt lovforslag fra Enhedslisten, SF og Alternativet er blevet debatteret i Folketingssalen. Forslaget handler om, at virksomhederne skal leve op til FN’s retningslinjer for menneskerettigheder og erhverv, men det vil blive dyrt for danske virksomheder, lød meldingen fra erhvervsministeren.

Et nyt lovforeslag fra partier i rød blok blev tirsdag behandlet i Folketinget. Det handler om, at virksomhederne i højere grad skal stå til ansvar for deres forretningsførelse. Arkivfoto..

21.03.2019

CSR.dk

Eva Flyvholm fra Enhedslisten, Lisbeth Bech Poulsen fra SF og Rasmus Nordqvist fra Alternativet er kommet med et lovændringsforslag, der kan medføre en markant ændring af virksomheders ansvar for deres produktion over hele verden, skriver danwatch.dk.

Læs også: Vaniljens supply chain er stadig ikke ren

Helt konkret, så vil partierne fra rød blok have de danske virksomheder til at leve op til FN’s Guiding Principles for forretningsførelse og menneskerettigheder (UNGP).

“Der er behov for, at virksomheder tager et større ansvar for deres produktion i verden”, lød det fra Eva Flyvholm (EL).

Forslaget går ud på, at virksomheder i særligt risikable sektorer, som for eksempel tekstilbranchen, shippingsektoren og minedrift, skal kunne straffes, hvis deres produktion ikke lever op til de internationale menneskerettighedskonventioner.

Forslag deler vandende i Folketingssalen
Lovforslaget blev taget op i Folketinget tirsdag den 21. marts 2019, hvor debatten delte vandende.

Den slags tiltag vil koste danske virksomheder dyrt, udmeldte Erhvervsminister Rasmus Jarlov (K) og sagde videre at regeringen ikke kan støtte forslaget, så længe det ikke står klart, hvad det vil betyde for virksomhederne i praksis.

Erhvervsministeren refererede samtidig til, at der allerede er lovgivning på området i from af årsregnskabsloven, hvor virksomheder skal forholde sig til deres samfundsansvar.

Men de tre politikere bag forslaget mener, at der er stort behov for lovgivning på området. Det handler om, at virksomhederne i dag selv kan vælge hvad de vil fremhæve i deres årlige CSR-beretning, lyder meldingen fra Rasmus Nordqvist.

“Vi ser desværre, at frivillighed ikke er nok. Derfor skal der lovgivning til, hvilket er efterlyst af NGO’er, virksomheder og fagbevægelsen”, siger Rasmus Nordqvist (A) til Danwatch.

Hverken Liberal Alliance, Dansk Folkeparti eller Venstre gav dog udtryk for, at der mangler mere lovgivning på området

“Danske virksomheder tager allerede hensyn til miljø og arbejdstagerrettigheder. Det har de et incitament til, fordi den slags corporate social responsibility er god branding”, udtalte Hans Christian Skibby fra Dansk Folkeparti fra talerstolen i Folketinget.

Morten Bødskov fra Socialdemokratiet gav til kende, at han er villig til at se nærmere på området, men slog fast, at det er vigtigt at tage virksomhederne med på råd.

Radikale Venstres Martin Lidegaard var den mest imødekommende men vil endnu ikke støtte forslaget, da Lidegaard ønskede at få mere viden om, hvilke omkostninger det ville pålægge danske virksomheder.

Læs også: Chep Europe fastholder sin topplacering som socialt ansvarlig virksomhed

Lovforslaget vil nu blive behandlet i Erhvervs-, vækst- og eksportudvalget.

- SDN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

30.01.2026TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Nyt år – nye strategier? Husk også scenarierne!

29.01.2026CSR.dk

Grundfos: Erhvervslivet skal tage ansvar for at sikre fremtidens vand

28.01.2026CSR.dk

Ny emballagehvidbog skal hjælpe virksomheder gennem ny regulering

27.01.2026CSR.dk

Ny rapport: Transport står for op til 80 procent af kulturlivets CO2-udledning

23.01.2026CSR.dk

Forskere advarer: Fire ud af fem nybyggerier bør droppes af hensyn til klimaet

23.01.2026CSR.dk

Pandora rykker helt i top på global bæredygtighedsliste

23.01.2026CSR.dk

Nu har 10.000 virksomheder et science-based klimamål

21.01.2026CSR.dk

Klimaet er gået i banken – og det er dyrt ikke at være forberedt

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - januar 2026

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Business & Human Rights Accelerator

The Business & Human Rights Accelerator is a six-month programme activating companies participating in the UN Global Compact across industries and regions. The objective is to help businesses swiftly move from commitment to action on human rights and labour rights through establishing an ongoing human rights due diligence process in line with the UN Guiding Principles on Business and Human Rights.

Dato

29.01.2026

Sted

A combination of webinars and in-person sessions

Bureau Veritas
Seminar
ISO 27001 Inspirationsseminar (Online)

ISO 27001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for ISO 27001 standarden og Annex A samt, hvilke trin, der er nødvendige for vellykket, praktisk og bæredygtig informationssikkerhedsledelse i henhold til ISO 27001 standarden.

Dato

02.02.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001 Inspirationsseminar (Online)

ISO 27001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for ISO 27001 standarden og Annex A samt, hvilke trin, der er nødvendige for vellykket, praktisk og bæredygtig informationssikkerhedsledelse i henhold til ISO 27001 standarden.

Dato

02.02.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

02.02.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

03.02.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn