Endnu en Wefood-butik åbner i København

Wefood, supermarkedet der sælger overskudsmad, åbner endnu en butik i København. Den nye butik kommer til at ligge på Nørrebrogade.

Tidligere på året åbnede Wefood på Amagerbrogade. Til november åbner endnu en butik på Nørrebrogade. Foto: Folkekirkens Nødhjælp..

26.09.2016

CSR.dk

Folkekirkens Nødhjælp slår inden længe dørene op til endnu en såkaldt Wefood-butik, som således bliver den anden af sin slags i Danmark. Butikken åbner på Nørrebrogade nr. 58, oplyser nødhjælpsorganisationen på sin hjemmeside.

Konceptet bag Wefood er, at man som forbruger kan købe overskudsmad leveret af ”normale” butikker til en langt lavere pris end normalprisen. Overskuddet går derefter til verdens fattigste.

Læs også: Danmarks første overskudsmarked er åbnet

Årsagen til åbningen af endnu en butik er, at Wefood på Amagerbrogade, som åbnede i februar i år, er en stor succes.

”Det er fantastisk at mærke den opbakning, der er til Wefood. Både fra de frivillige, de handlende og fra vores mange leverandører. Alene de første tre måneder har Wefood modtaget mere end 25 tons overskudsvarer. Det er både til gavn for de mange kunder, for miljøet og ikke mindst for verdens fattigste”, siger Thomas Mølgaard Andersen, som er ansvarlig for Genbrug og Wefood i Folkekirkens Nødhjælp.

Opbakning til Wefood
Dansk Supermarked Group og særligt Føtex er blandt de største leverandører til Wefood. Hos Føtex er udvidelsen af konceptet et positivt tiltag, lyder meldingen.

”Vi oplever i Føtex, at både kunder og medarbejdere er meget optaget af at undgå madspild. Når kunderne køber overskudsvarer i Wefood, er de både med til at bekæmpe madspild og støtte mennesker i nød, som Folkekirkens Nødhjælp arbejder for rundt om i verden”, siger Thor Jørgensen, som er direktør i Føtex.

Læs også: Wefood åbner i Aarhus

Den nye Wefood åbner mandag den 7. november kl. 16.00. Det er desuden planen, at butikken også åbner i Aarhus i løbet af 2017.

- KLZ

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

CSR.dk

Uventet generationsforskel for rejser og bæredygtighed

CSR.dk

Verdens mest anvendte miljøstandard er blevet opdateret

CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

CSR.dk

EU lancerer verdens første frivillige standard for permanent kulstoffjernelse

CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

3H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

3H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

11.11.2025

Sted

Kongens Lyngby

JUC SERVICE ApS
Uddannelse
Certificering i Miljøret

Teoretisk og praktisk fundament for håndtering af miljøretlige sager.

Dato

27.04.2026

Tid

09:00

Sted

JUC, Vesterbrogade 4A, 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Circular Economy Starter Pack

Kickstart your company’s work on circular economy and unlock new opportunities

Dato

27.04.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Zoom

Comm2ig
Event
Mange taler om Cirkulær It. Men hvem leverer det faktisk?

På LOOP Forum viser vi, hvordan visioner bliver omsat til konkrete, målbare resultater. Du møder tre aktører med hver deres perspektiv: It-forhandleren, serviceleverandøren og den store virksomhedskunde.

Dato

28.04.2026

Tid

11:00

Sted

Lokomotivværkstedet, Kbh

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 29. april: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

29.04.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

30.04.2026

Sted

Odense