En plan for grønne brændstoffer mangler for flere shippingselskaber

Ny undersøgelse viser, at en tredjedel af 29 shippingselskaber mangler at lægger planer for, hvordan de vil inkorporere grønne brændstoffer ind i forretningen.

28.04.2023

CSR.dk

Det ser ud til, at den maritime industri går i vidt forskelligt tempo, når det kommer til at øge brugen af grønne brændstoffer.

Det skriver Finans, efter at en ny spørgeundersøgelse blandt 29 virksomheder i branchen viser, at 12 af dem – omkring 46 procent – allerede har afprøvet flere slags klimavenlige brændstoffer og har lagt en plan for en øgning af brugen, mens 35 procent – ni af selskaberne – endnu ikke har foretaget sig noget.

Læs også: Singapore og Rotterdam vil etablere grøn shippingkorridor

Blandt de resterende to tredjedele af respondenterne, lyder der forskellige forventninger til deres miks af brændstoffer i 2030 og 2050.

I 2030 forventer de blandt andet, at 66 procent af forbruget af brændstoffer vil være af den traditionelle slags, mens 20 procent vil bestå af henholdsvis biodiesel eller flydende naturgas, LNG. Resten – 14 procent – vil være af andre brændstofprodukter.

20 år efter 2030 – i 2050 – forudser selskaberne, at tanken vil bestå af et væld af forskellige brændstoftyper. Det er blandt andet grøn ammoniak, biodiesel, blå ammoniak, LNG, e-metanol, biometanok, biometan og e-metan.

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

20.10.2026CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

14.10.2026CSR.dk

Fra holdning til handling: Ny metode kan hjælpe med at mobilisere kunder og medlemmer

CSR.dk

Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43

CSR.dk

Kan CSDDD ændre på, at tekstilarbejdere stadig ikke får en løn, de kan leve af?

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

Klimaskovfonden

Sponseret

Compass Group Danmark bidrager til ny skov som en del af deres transportpolitik

Schneider Electric

Sponseret

Der er brug for ny dynamik og mere effektivitet i samarbejdet om de store byggeprojekter

Give Steel A/S

Sponseret

Torben Larsen nomineret til Årets Leder 2026

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

Dansk Standard

Sponseret

Ny global standard gør madspild til en forretningsmulighed

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

DTU
Efteruddannelse
Leanværktøjer

Dette kursus, som også er et diplommodul, er målrettet dig, der har brug for en værktøjskasse i arbejdet med implementering af Lean i både private og offentlige virksomheder

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

PwC Danmark
Webinar
Supply chain resilience: Navigating sustainability requirements

How can companies strengthen supply chain resilience, navigate regulatory requirements, and address sustainability-related risks?

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Online

DTU
Efteruddannelse
Agile projekter - online undervisning

Vil du lære at lede agile projekter professionelt og effektivt? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få indsigt i agile værktøjer og kompetencer i agil projektledelse.

Dato

22.10.2026

Tid

17:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 23. oktober: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

23.10.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom