En plan for grønne brændstoffer mangler for flere shippingselskaber

Ny undersøgelse viser, at en tredjedel af 29 shippingselskaber mangler at lægger planer for, hvordan de vil inkorporere grønne brændstoffer ind i forretningen.

28.04.2023

CSR.dk

Det ser ud til, at den maritime industri går i vidt forskelligt tempo, når det kommer til at øge brugen af grønne brændstoffer.

Det skriver Finans, efter at en ny spørgeundersøgelse blandt 29 virksomheder i branchen viser, at 12 af dem – omkring 46 procent – allerede har afprøvet flere slags klimavenlige brændstoffer og har lagt en plan for en øgning af brugen, mens 35 procent – ni af selskaberne – endnu ikke har foretaget sig noget.

Læs også: Singapore og Rotterdam vil etablere grøn shippingkorridor

Blandt de resterende to tredjedele af respondenterne, lyder der forskellige forventninger til deres miks af brændstoffer i 2030 og 2050.

I 2030 forventer de blandt andet, at 66 procent af forbruget af brændstoffer vil være af den traditionelle slags, mens 20 procent vil bestå af henholdsvis biodiesel eller flydende naturgas, LNG. Resten – 14 procent – vil være af andre brændstofprodukter.

20 år efter 2030 – i 2050 – forudser selskaberne, at tanken vil bestå af et væld af forskellige brændstoftyper. Det er blandt andet grøn ammoniak, biodiesel, blå ammoniak, LNG, e-metanol, biometanok, biometan og e-metan.

- HCL

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

16.02.2026CSR.dk

Turistafgifter spreder sig på tværs af Europa for at bekæmpe overturisme

13.02.2026CSR.dk

Vestas dropper klimaneutralitet i 2030 og halverer ambitionen

12.02.2026CSR.dk

Stigende CO2-udledninger hos Mærsk og Novo sår tvivl om 2030-mål

11.02.2026CSR.dk

Schweiz overhaler Danmark som verdensmester i økologi

09.02.2026CSR.dk

Mærsk dropper ESG-bonusser til ledere

09.02.2026CSR.dk

Økologiske varer bliver våben i supermarkedernes kamp om kunder

06.02.2026CSR.dk

Ny rapport: Klare prioriteringer giver plads til flere hensyn i arealomlægningen af Danmark

06.02.2026CSR.dk

Næstved vil gøre grønne valg synlige i butikker og spisesteder

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle