Elgiganten tester transport med biogas fra svensk distributionscenter

Elgiganten og partnerne Volvo Lastbiler og Gasum har indgået en aftale om at dele af transporten fra distributionscenteret i svenske Jönköping i en testperiode skal ske på flydende biogas.

Elgiganten, Volvo Lastbiler og Gasum tester nu at køre dele af transporterne fra selskabets nordiske distributionscenter på flydende biogas. Foto: Elgiganten..

01.04.2019

CSR.dk

Det bliver resultatet af en ny aftale mellem Elgiganten og transportpartnerne Volvo Lastbiler og Gasum. Testperioden skal ses som en del af forberedelserne til Elgigantens nye transportaftaler, som fra og med foråret 2020 vil stille krav om, at dele af lastbilparken skal køre på fossilfrie brændstoffer.

”God logistik handler for os ikke alene om at få varerne fra A til B, men også om at de kommer frem på en både socialt og miljømæssig ansvarlig måde. Derfor ønsker vi også, at det sker med så lille negativ påvirkning som muligt på vores fælles miljø”, siger Elgigantens administrende direktør, Peder Stedal, og fortsætter:

"Det er noget vi har haft fokus på siden 2015, da vi lancerede konceptet ”Logistik med hjertet”. Testen med biogasdrevne lastbiler er vigtig for, at vi kan tage næste skridt og sænke udslippene fra langvejstransporter og bidrage til at nå EU-målene i 2030", siger han.

Gasum vil bygge flydende biogas-net
Når der i foråret 2020 indledes forhandlinger om nye transportaftaler i de nordiske lande, kan Gasums satsning på at bygge et nordisk net på 50 stationer med flydende biogas frem mod 2020 sikre, at fossilfri brændsel ved hjælp af netop biogas kan blive et af kravene.

”Når toneangivende selskaber som Elgiganten går i brechen for bæredygtig transport, så skal vi være der med infrastrukturen, som behøves for at kunne tilbyde et renere energialternativ”, siger Mikael Antonsson, Country Manager Traffic i Gasum.

Biogas reducerer CO2- og partikeludslip og bidrager til en cirkulær økonomi. Sammenlignet med tilsvarende dieselbiler udleder Volvos biogaslastbil 95 procent mindre CO2, ca. 40 procent mindre NOx og 95 procent færre partikler. Biogas udvindes af organisk affald, og i produktionsprocessen skabes desuden økologisk biogødning som et biprodukt.

Læs også: EU-enighed om CO2-mål for lastbiler

Volvo Lastbilers gasbiler drives af 100 procent flydende biogas. Mellem 70-100 transporter kører i dag dagligt fra Elgigantens hovedlager i Jönköping til mere end 250 destinationer i Norden. Håbet med den nye test er at reducere udledninger, uden at det kommer til at have negativ indvirkning på leverancen.

- JMA

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

13.04.2026CSR.dk

SBTi-godkendte klimamål bredte sig i 2025

11.04.2026TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sådan kan AI hjælpe med at løse ESG-opgaver

CSR.dk

Innovativt barselstiltag i købmandsbranchen giver hæder til CEO

CSR.dk

Ny forskning: Psykologisk tryghed giver ikke resultater i isolation

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til dig, der vil have succes som kvalitetsleder

CSR.dk

Haltende elnet presser virksomheder til at bruge sort energi

CSR.dk

EU-lande presser på for særskat på energiselskabers superprofit

CSR.dk

Dansk Industri skærer i diversitetsløfte. Eksperter frygter dagsordenen udvandes

Valified

Sponseret

Peter Mogensen: Banker får nu mulighed for at opdage risici tidligere

CSR.dk

Danske erhvervsgiganter ruller diversitetskrav i bonusordninger tilbage

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Effektiv ESG med AI - 2,5 dages masterclass I Forår 2026

Få styr på, hvordan AI kan effektivisere og styrke dit ESG-arbejde. Det betyder, at du kan levere hurtigere, skarpere og mere værdiskabende resultater – uden at gå på kompromis med kvalitet eller ansvarlighed.

Dato

21.04.2026

Tid

09:00

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

Dakofa
Seminar
EU's nye bioøkonomistrategi og de danske muligheder

EU har netop lanceret den nye bioøkonomistrategi "Strategic Framework for a Competitive and Sustainable Bioeconomy", der sætter kursen mod en grønnere, mere konkurrencedygtig og selvforsynende økonomi ved at fremme bæredygtig brug af biologiske ressourcer og bio-baserede løsninger.

Dato

21.04.2026

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 i praksis Videreudvikling og systemoptimering

For tidligere deltagere på Lead Auditor-kurser og andre erfarne kvalitetsfolk

Dato

22.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015.

Dato

22.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 Intern Auditor

På ISO 14001 Intern Auditor træner du forskellige auditeringsteknikker og -værktøjer, og hvordan du udfører intern audit af din virksomheds miljøledelsessystem i henhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

22.04.2026

Sted

Vejle