Elgiganten tester transport med biogas fra svensk distributionscenter

Elgiganten og partnerne Volvo Lastbiler og Gasum har indgået en aftale om at dele af transporten fra distributionscenteret i svenske Jönköping i en testperiode skal ske på flydende biogas.

Elgiganten, Volvo Lastbiler og Gasum tester nu at køre dele af transporterne fra selskabets nordiske distributionscenter på flydende biogas. Foto: Elgiganten..

01.04.2019

CSR.dk

Det bliver resultatet af en ny aftale mellem Elgiganten og transportpartnerne Volvo Lastbiler og Gasum. Testperioden skal ses som en del af forberedelserne til Elgigantens nye transportaftaler, som fra og med foråret 2020 vil stille krav om, at dele af lastbilparken skal køre på fossilfrie brændstoffer.

”God logistik handler for os ikke alene om at få varerne fra A til B, men også om at de kommer frem på en både socialt og miljømæssig ansvarlig måde. Derfor ønsker vi også, at det sker med så lille negativ påvirkning som muligt på vores fælles miljø”, siger Elgigantens administrende direktør, Peder Stedal, og fortsætter:

"Det er noget vi har haft fokus på siden 2015, da vi lancerede konceptet ”Logistik med hjertet”. Testen med biogasdrevne lastbiler er vigtig for, at vi kan tage næste skridt og sænke udslippene fra langvejstransporter og bidrage til at nå EU-målene i 2030", siger han.

Gasum vil bygge flydende biogas-net
Når der i foråret 2020 indledes forhandlinger om nye transportaftaler i de nordiske lande, kan Gasums satsning på at bygge et nordisk net på 50 stationer med flydende biogas frem mod 2020 sikre, at fossilfri brændsel ved hjælp af netop biogas kan blive et af kravene.

”Når toneangivende selskaber som Elgiganten går i brechen for bæredygtig transport, så skal vi være der med infrastrukturen, som behøves for at kunne tilbyde et renere energialternativ”, siger Mikael Antonsson, Country Manager Traffic i Gasum.

Biogas reducerer CO2- og partikeludslip og bidrager til en cirkulær økonomi. Sammenlignet med tilsvarende dieselbiler udleder Volvos biogaslastbil 95 procent mindre CO2, ca. 40 procent mindre NOx og 95 procent færre partikler. Biogas udvindes af organisk affald, og i produktionsprocessen skabes desuden økologisk biogødning som et biprodukt.

Læs også: EU-enighed om CO2-mål for lastbiler

Volvo Lastbilers gasbiler drives af 100 procent flydende biogas. Mellem 70-100 transporter kører i dag dagligt fra Elgigantens hovedlager i Jönköping til mere end 250 destinationer i Norden. Håbet med den nye test er at reducere udledninger, uden at det kommer til at have negativ indvirkning på leverancen.

- JMA

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

12.05.2025CSR.dk

Digitalisering som løftestang for bæredygtighed og ESG

09.05.2025CSR.dk

Nu skal ecodesign og produktdata på SMV’ernes dagsorden

09.05.2025CSR.dk

Madspild stiger i Danmark trods EU-mål om reduktion

08.05.2025CSR.dk

Mål uden midler: Københavns Kommunes nye klimamål

08.05.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service Danmark offentliggør årsrapport for 2024

08.05.2025CSR.dk

Esbjerg tager skridt mod grøn milepæl: CO2-terminal skal gøre Danmark til CCS-knudepunkt

08.05.2025Schneider Electric

Sponseret

Drop PLC-korset: Din tidligere fordel er blevet en belastning

07.05.2025CSR.dk

Global grøn opbremsning: Accura mærker konsekvenserne

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 30415:2021 - Human resource management — Diversity and Inclusion awareness course for managers

An eight-hour course in two sessions giving a basic overview of diversity and inclusion as covered in ISO 30415:2021

Dato

13.05.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til at arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

13.05.2025

Tid

08:00

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2015 Lead auditor Refresher

Opdater din viden om ISO 9001:2015

Dato

13.05.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

DTU
Event
Executive MBA Breakfast Club

Discover how you can elevate your leadership career and bring significant value to your company with an Executive MBA from DTU.

Dato

13.05.2025

Tid

08:30

Sted

DTU bygning 421 Kollegiebakken 2800 Kgs. Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

14.05.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

14.05.2025

Sted

København