Elektrificering knækker transportens CO2-kurve

Antallet af ladestationer hjælper elektrificering af transporten på vej. Brancheorganisation tror på at udviklingen ikke længere er til at vende.

Foto: Drivkraft Danmark

28.05.2025

CSR.dk

Kurven er knækket. Selvom 2024 var et rekordår for kørte kilometer på de danske veje, så fortsætter CO2-udledningen fra vejtransporten nedad. Det viser den netop udgivne Branchestatistik 2025 fra Drivkraft Danmark, som er arbejdsgiver- og brancheorganisation for Danmarks brændstofleverandører og ladeoperatører. 

Mens man tilbage i 2010’erne så de første reduktioner af udledninger på grund af introduktionen af biobrændstoffer i transporten, skyldes det fortsatte fald de senere år især elektrificering.

”Det er fantastisk at se, at kurven nu endegyldigt er knækket. Vores medlemmer investerer fortsat milliarder i elektrificering, og derfor ved vi med sikkerhed, at CO2-udledningen fra transporten vil fortsætte nedad,” siger Jacob Stahl Otte, direktør i Drivkraft Danmark.

Samlet er CO2-udledningen fra transporten faldet med mere end 3 millioner ton, siden den toppede i 2007.

Privat ruller, tung transport tøver

Elektrificeringen af transporten er i fuld gang. I sidste halvdel af 2024 var over halvdelen af nyregistrerede biler i Danmark elbiler. Det er dog værd at huske, at som andel af den samlede bilpark ligger elbiler på omkring 12 procent. 

En afgørende faktor for at vælge elbil er muligheden for nemt at kunne lade, og i løbet af de seneste år har bl.a. Drivkraft Danmarks medlemmer har udbygget et landsdækkende net af lynladestationer med over 2000 ladepladser, der gør det nemt at lade – både i by og på land.

I den tunge transport er antallet af offentlige ladestationer fra alene Drivkraft Danmarks medlemmer steget fra én i 2023 til 18 i foråret 2025, og her er der endnu flere CO2-reduktioner at hente.

”Vi skal have endnu flere lastbiler til at køre på el, men mange vognmænd er stadig usikre – og med god grund - for det er en stor investering. Derfor lancerede Drivkraft Danmark for nyligt viden-portalen eltiltrucks.dk, som giver gode råd og viden til de mange vognmænd, der overvejer, om deres næste investering skal være en ellastbil,” siger Jacob Stahl Otte.

Drivkraft Danmarks medlemmer har som mål at etablere 100 åbne ladestationer til den tunge transport i 2030.

Hold fast nu - trods trusler

Men der er også trusler mod den grønne omstilling af transporten. Danmark står, ligesom resten af Europa, overfor store udfordringer med at sikre, at energien til transporten er både grøn, økonomisk overkommelig og kan leveres med høj forsyningssikkerhed.

”Vi må ikke gå på kompromis med den grønne omstilling, selv om vi ser stor geopolitisk usikkerhed. Vores medlemmer har altid kunnet navigeret i kriser, og det kan vi også denne gang, uden af gå på kompromis med klima og forsyningssikkerhed”, afslutter Jacob Stahl Otte.

/EHS

Der tales typisk meget om andelen af elbiler i nysalget, men langt den overvejende del af bilparken kører fortsat på fossile brændsler. Drivkraft Danmark har udarbejdet et overblik over udviklingen i Skandinavien.. Foto: Drivkraft Danmark

Vestforbrænding

Sponseret

Vi går i dybden med CO2

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

02.07.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Danskerne elsker genbrug – især om sommeren

02.07.2025Elis Danmark A/S

Sponseret

Danmarks første anlæg til anvendelse af regnvand i industriproduktion er sat i drift

01.07.2025MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Podcast til sommerferien

01.07.2025CSR.dk

Nordea justerer regler efter lån til oliegigant

01.07.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

Nu kan festivaler og andre events svanemærkes

27.06.2025Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

Bæredygtighedsindsats når nye højder: AKKC certificeret med Svanemærket

27.06.2025CSR.dk

Udskældte klimareduktioner skal tages i brug i stor stil

24.06.2025MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Gør social bæredygtighed til en styrkeposition – deltag i nyt gratis forløb

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Webinar
Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with a Master in Sustainable Leadership.

Dato

03.07.2025

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 8. august: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

04.08.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar August 5, 2025: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our Q&A webinar to learn more.

Dato

05.08.2025

Tid

14:00

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til at arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2025

Tid

08:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

18.08.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Uddannelse
Sustainable Business Change Manager – Praktisk Mini MBA med certificering (DK) start 18. aug. 2025

Tid til at forbedre ESG og sustainability-indsatsen I virksomheden – eller til at tage næste karriereskridt? Få nyeste viden og praktiske værktøjer til at opgradere din virksomheds ESG- og bæredygtighedsindsats, din egen faglighed og dit CV. Næste holdstart i aug 2025

Dato

18.08.2025

Tid

09:00

Sted

Kosmopol v. DEA, Fiolstræde 44, 1171 København K