DTU spinout udvikler grønt skibsbrændstof med bl.a, Mærsk

Hvis drømmen om plantebaseret brændsel til tung transport skal gå i opfyldelse, skal der bygges helt nye produktionsanlæg. Det går opfinder-startuppen Kvasir nu i gang med. Med pengehjæp fra tunge aktører.

Foto: Maersk

18.06.2026

CSR.dk

Danske Kvasir Technologies er kommet et skridt tættere på kommercialiseringen af sin teknologi til grønt skibsbrændstof. Selskabet har lige skaffet sig 75 nye millioner kroner fra aktører som Eifo, A.P. Møller-Mærsks investeringsselskab, Maersk Growth, og ventureselskabet The Footprint Firms nye fond, Footprint Fund. En opgave, der ikke har været helt så let, som tidligere: 

“Det, at noget er grønt, har ikke den samme magnetiske tiltrækningskraft, som det havde for nogle år siden,” siger Kvasir-medstifter og driftsdirektør Anders Bak Kristoffersen i Børsen. Han grundlage selskabet i 2018 sammen med Joachim Bachmann Nielsen, som et spinout fra forskning på DTU. 

Pengene fra runden skal blandt andet finansiere den fortsatte validering af brændstoffet samt forberedelserne til et planlagt produktionsanlæg i Aabenraa. 

Nyt anlæg til produktion i skala

Anlægget, der ventes at koste 500 mio. kr. og få en årlig kapacitet på 40.000 ton, skal opføres i et nyt selskab, Kveen Biofuels, med danske European Energy som storinvestor.  Indtil da er Kvasir afhængig af sit mindre testanlæg i Fredericia.

Selskabets teknologi omdanner restprodukter som halm, nøddeskaller, kaffegrums og savsmuld til et flydende brændstof, der kan bruges direkte i skibes eksisterende motorer eller blandes med konventionelt brændstof. Det gør produktet relevant i lyset af EU's krav om, at rederier siden sidste år skal iblande mindst 2 procent bæredygtigt brændstof.

Kvasirs produkt forventes på længere sigt helt at kunne erstatte fossile brændsler til tung transport. Det  kræver dog langt større produktionskapacitet. 

Mærsk er en central samarbejdspartner i afprøvningen: Rederiet har i flere år arbejdet med omstilling til alternative brændstoffer, men står nu samtidig over for besparelser på området. 

/ehs

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

16.07.2026CSR.dk

Tre klima-finalister kæmper om to priser

15.07.2026CSR.dk

Bestøverkrise i Europa kan ramme flere erhverv hårdt

CSR.dk

Cabi vil geare SMV’er til fremtidens arbejdsmarked

CSR.dk

Greenwashingsag om flyselskabet KLM er afgjort i retten

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Forenede Service opnår Svanemærket på rengøringsservice og vinduespolering

CSR.dk

Uden inddragelse kan datacentre blive de næste jernmarker

CSR.dk

Elektrisk byggemodning halverede CO₂-udledningen

Forenede Service

Sponseret

Små valg gør en stor forskel – når de træffes hver eneste dag

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Fra kasserede lagner til svanemærket arbejdstøj

Forenede Service

Sponseret

Forenede Service opnår Svanemærket certificering af sin samlede rengørings- og vinduespoleringsløsning

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 5. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

05.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 10. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

10.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig forretningsforståelse

Få et 360 graders blik på bæredygtighedsverdenen. Opnå et stærkt fundament af viden, indsigter og værktøjer til at arbejde med den grønne omstilling i din virksomhed. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

12.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Workshop
Temadag: Skab rammer der fremmer mental sundhed og performance

Få forskningsbaseret viden, sprød inspiration og konkrete ideer til handling, som du kan gå hjem og bruge i egen organisation. Deltag på denne 1-dags temadag.

Dato

13.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Bureau Veritas
Seminar
ISO 22000 inspirationsseminar

Med udgangspunkt i praktiske cases giver vores ISO 22000 Inspirationsseminar dig en grundlæggende forståelse for fortolkning af ISO 22000 standardens kravelementer og opbygning samt fødevarestandardens integration med andre standarder.

Dato

17.08.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn