DSV-topchef: Grønt transportudspil fra regeringen er positivt

Regeringen offentliggør sammen med SF og Enhedslisten en erhvervsrettet indsats for grøn transport i danske virksomheder. Det er umiddelbart et fornuftigt tiltag, lyder det fra DSV’s topchef.

”Vi bliver mødt med høje krav om miljørigtige løsninger og nogle steder, især i Norden, kan du blive siet fra, hvis du ikke har det på plads”, siger DSV-CEO Jens Bjørn Andersen til børsen.dk. Foto: DSV. .

17.02.2015

CSR.dk

Regeringen, SF og Enhedslisten er nået til enighed om en erhvervsrettet indsats for grøn transport og mobilitet i danske virksomheder. Partierne vil invitere mere end 20 af landets største virksomheder til at samarbejde om flere grønne løsninger, skriver børsen.dk.

Læs også: Regeringen, SF og EL enige om klimapuljefordeling

Ifølge Jens Bjørn Andersen, administrerende direktør hos DSV, en af landets største transportvirksomheder, er initiativet umiddelbart positivt – særligt grundet kundernes forhøjede fokus på området.

”Der er ingen tvivl om, at grøn transport og miljø har fået et markant højere fokus blandt vores kunder gennem de seneste tre-fire år. Derfor lyder det umiddelbart som et fornuftigt tiltag”, siger Jens Bjørn Andersen til børsen.dk.

Grønne transportløsninger
De grønne løsninger, som landets virksomheder skal til at samarbejde om, vil blandt andet være delebiler til de ansatte, elfirmabiler og samkørselsordninger.

Tiltag som disse er ifølge Jens Bjørn Andersen værd at bakke op om.

”Vi har ikke noget ønske om at fortælle vores medarbejdere, hvordan de skal komme til og fra arbejdet. Men hvis der kommer nogle konkrete tiltag som for eksempel et samkørselsnetværk, så ville det bestemt være noget, vi kunne bakke op om”, siger han til børsen.dk.

Læs også: Tre trin til mere grøn transport

Fremadrettet er det fra regeringens side også hensigten, at transportvirksomhedernes CO2-udslip skal nedsættes. Det er et område, som DSV i en længere periode har haft fokus på.

”Vi bliver mødt med høje krav om miljørigtige løsninger og nogle steder, især i Norden, kan du blive siet fra, hvis du ikke har det på plads. Ligegyldigt hvor godt og billigt dit produkt så er. Eksempelvis har vi lige afsluttet en meget stor ordre til en svensk dagligvarekoncern, hvor vi skal dokumentere, at vores lastbiler bruger andre brændstoffer end diesel", siger Jens Bjørn Andersen til børsen.dk.

I første omgang er det grønne transportinitiativ tænkt som en test, hvor der årligt afsættes to millioner kroner fra 2015 til 2017.

-KLZ

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.08.2026CSR.dk

Økologer vil have mere handling fra politisk hold

21.08.2026CSR.dk

Når ESG flytter ud i forretningen må ESG-folk følge med

CSR.dk

Hver fjerde dansker har overvejet at skifte job på grund af stress

CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell Hotels gennemfører rokade blandt hoteldirektører

CSR.dk

Den er god nok: Handling giver forvandling

CSR.dk

Klimasikring på turbo skal give tryghed til danskerne - og virksomhederne

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Virksomheder skal navigere i et EU med nye prioriteter

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sustainable Summer Festival: Digital festival giver fagfolk ny viden i sommertempo

CSR.dk

CBAM: Den nye CO2-regning rammer også danske virksomheder

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Webinar: Revision af standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001

Deltag og få en status på revisionen standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001. Få indblik i ændringerne, de kommende krav, timeline og koblingen til de øvrige standarder inden for arbejdsmiljø.

Dato

27.08.2026

Tid

14:00

Sted

Online, webinar

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

31.08.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur i ISO 9001:2026

Med inspiration i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental in English (CQI and IRCA certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Environmental Management Systems in accordance to the ISO 14001:2026 standard.

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

31.08.2026

Sted

København

DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

31.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup