DSV-topchef: Grønt transportudspil fra regeringen er positivt

Regeringen offentliggør sammen med SF og Enhedslisten en erhvervsrettet indsats for grøn transport i danske virksomheder. Det er umiddelbart et fornuftigt tiltag, lyder det fra DSV’s topchef.

”Vi bliver mødt med høje krav om miljørigtige løsninger og nogle steder, især i Norden, kan du blive siet fra, hvis du ikke har det på plads”, siger DSV-CEO Jens Bjørn Andersen til børsen.dk. Foto: DSV. .

17.02.2015

CSR.dk

Regeringen, SF og Enhedslisten er nået til enighed om en erhvervsrettet indsats for grøn transport og mobilitet i danske virksomheder. Partierne vil invitere mere end 20 af landets største virksomheder til at samarbejde om flere grønne løsninger, skriver børsen.dk.

Læs også: Regeringen, SF og EL enige om klimapuljefordeling

Ifølge Jens Bjørn Andersen, administrerende direktør hos DSV, en af landets største transportvirksomheder, er initiativet umiddelbart positivt – særligt grundet kundernes forhøjede fokus på området.

”Der er ingen tvivl om, at grøn transport og miljø har fået et markant højere fokus blandt vores kunder gennem de seneste tre-fire år. Derfor lyder det umiddelbart som et fornuftigt tiltag”, siger Jens Bjørn Andersen til børsen.dk.

Grønne transportløsninger
De grønne løsninger, som landets virksomheder skal til at samarbejde om, vil blandt andet være delebiler til de ansatte, elfirmabiler og samkørselsordninger.

Tiltag som disse er ifølge Jens Bjørn Andersen værd at bakke op om.

”Vi har ikke noget ønske om at fortælle vores medarbejdere, hvordan de skal komme til og fra arbejdet. Men hvis der kommer nogle konkrete tiltag som for eksempel et samkørselsnetværk, så ville det bestemt være noget, vi kunne bakke op om”, siger han til børsen.dk.

Læs også: Tre trin til mere grøn transport

Fremadrettet er det fra regeringens side også hensigten, at transportvirksomhedernes CO2-udslip skal nedsættes. Det er et område, som DSV i en længere periode har haft fokus på.

”Vi bliver mødt med høje krav om miljørigtige løsninger og nogle steder, især i Norden, kan du blive siet fra, hvis du ikke har det på plads. Ligegyldigt hvor godt og billigt dit produkt så er. Eksempelvis har vi lige afsluttet en meget stor ordre til en svensk dagligvarekoncern, hvor vi skal dokumentere, at vores lastbiler bruger andre brændstoffer end diesel", siger Jens Bjørn Andersen til børsen.dk.

I første omgang er det grønne transportinitiativ tænkt som en test, hvor der årligt afsættes to millioner kroner fra 2015 til 2017.

-KLZ

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

11.12.2025CSR.dk

Nyt værktøj skal være med til at halvere CO2-udledningen i Københavns Kommunes nybyggeri

11.12.2025CSR.dk

Ny opgørelse: Meget langsom fremgang for kvinder i toppen af dansk erhvervsliv

10.12.2025CSR.dk

Fra mayonnaise til hudcreme: Forskere opdager vandmændenes store potentiale

10.12.2025CSR.dk

Innovationsprojekt skal skære 15 procent af procesindustriens CO2-udledning inden 2030

08.12.2025CSR.dk

Usikre rammer står i vejen for CO2-fangst: Seks ud af ti selskaber trækker sig fra milliardpulje

05.12.2025CSR.dk

Millioner til cirkulære løsninger i SMV’er skal skabe bæredygtig vækst

05.12.2025CSR.dk

IEA: De næste år bliver afgørende for verdens energifremtid

04.12.2025Dansk Standard

Sponseret

ISO 14001:2026 på vej: Nye dokumentationskrav og integrering af klima og biodiversitet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Online morgenmøder: Få mere værdi ud af dine aktiver med et ledelsessystem

Hvordan kan organisationer systematisk og bæredygtigt få mere værdi ud af sine aktiver og samtidig sikre, at det sker i overensstemmelse med de strategiske mål og krav fra interessenter? Svaret kan ligge i et velfungerende asset management-ledelsessystem som du kan høre mere om på to kommende morgenmøder.

Dato

10.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

SustainImpact ApS
Webinar
Drop-in webinar om National ESG undersøgelse - få hjælp

Har du et spørgsmål du har brug for at få afklaret om privatlivspolitik eller hvordan dine data bliver brugt, eller hvilke typer af svar undersøgelsen kan give så dropper du bare ind i det åbne webinar på fredag.

Dato

12.12.2025

Tid

11:30

Sted

Virtuelt Teams Møde

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 12. december: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

12.12.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Fra strategi til handling - ESG Masterclass (2,5-dage) December 2025

Er din organisation klar til at tage de næste skridt mod større bæredygtighed? Med stigende krav fra kunder, medarbejdere og lovgivning bliver det stadig vigtigere at integrere bæredygtighed i hjertet af forretningen. På dette kursus lærer du, hvordan du kan skabe en konkret og målrettet bæredygtighedsstrategi, der omsætter ambitioner til handling.

Dato

15.12.2025

Tid

09:00

Sted

København

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Briefing on Regulatory Trends in the European Union and at the International Level

A joint initiative of the Global Compact Country Networks in Europe and the USA.

Dato

15.12.2025

Tid

14:00

Sted

Online via Zoom

Dansk Standard
Kursus
Intern audit af et miljø- og kvalitetsledelsessystem

Få redskaber til at planlægge og udføre intern audit af din organisations ledelsessystem indenfor kvalitet og/eller miljø! På kurset får du styrket din forståelse af audit som værktøj til evaluering og forbedring af ledelsessystemet samt trænet din grundlæggende værktøjskasse som auditor.

Dato

17.12.2025

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense