DSV indfører intern CO2-afgift

Der er nye toner fra toppen af DSV kort før transportvirksomhedens bæredygtighedsrapport udkommer. Selskabet vil nu være klimaneutral i 2050, og en intern CO2-afgift skal hjælpe virksomheden derhen.

Foto: DSV.

14.02.2023

CSR.dk

Klimaneutralitet i 2050. Målet er før blevet kaldt “en gratis omgang” af DSV’s topchef Jens Bjørn Andersen. Nu præsenterer han det selv som transportgigantens nye klimamål i et interview med Børsen. 

Det betyder også, at hele koncernen skal tage fat ved roden af både scope 1, 2 og 3-udledninger og investere massivt i grønne løsninger – også selvom det ikke i første omgang er positivt på den økonomiske bundlinje:

“Vi vil investere i forskellige tiltag, uden der måske er en meget stærk økonomisk case for det. Vi har 8-9 millioner kvadratmeter logistikcentre rundt i verden, og dem forventer vi at dække med solceller, og de lastbiler, vi har, der kun kører i lokalområder, regner vi med at omstille til ren el i løbet af 5-6 år,” nævner Jens Bjørn Andersen som eksempler.

Blandt løsningerne, der skal trække DSV i en grønnere retning, er en ny CO2-afgift, som transportvirksomheden vil pålægge sig selv.

Det indebærer, at selskabet betaler en afgift til sig selv, hver gang der udledes for eksempel 1 ton CO2 i atmosfæren, som konsekvens af DSV’s drift. Lignende initiativer ser man blandt andet hos bygningsudvikleren Nrep, Aarhus Kommune og Arla.

Forventningen hos DSV er, at afgiften vil hente cirka 200 millioner kroner om året, der kan bruges til direkte klimainvesteringer.

Investeringerne får hovedsageligt betydning for DSV‘s direkte udledninger, der kun fylder 2 procent i det samlede klimaregnskab, men er mere end tredoblet siden 2017. Særligt grundet opkøbet af Agility GIL i 2021.

- KCP

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

24.04.2025CSR.dk

Ny måling: Klimakrisen rasler ned på danskernes bekymringsliste

23.04.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Sanda Ojiambo: Ansvarlig forretning er nøglen til fremtidens vækst

23.04.2025CSR.dk

Tilbagetog? Bilproducenter går efter alternativer til elbilen

23.04.2025CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

22.04.2025Lemvigh-Müller

Sponseret

Lemvigh-Müller er valgt som en af InstallatørGruppens foretrukne grossister

22.04.2025CSR.dk

Sol og vind står stærkest: Dansk superfond justerer kursen i det grønne investeringslandskab

22.04.2025Klimaklar

Sponseret

Mød os på LOOP Forum - og book 20 min gratis sparring med Klimaklar-rådgiver

18.04.2025CSR.dk

Mangfoldighed under pres: Danske erhvervsgiganter står fast

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle