DSV indfører intern CO2-afgift

Der er nye toner fra toppen af DSV kort før transportvirksomhedens bæredygtighedsrapport udkommer. Selskabet vil nu være klimaneutral i 2050, og en intern CO2-afgift skal hjælpe virksomheden derhen.

Foto: DSV.

14.02.2023

CSR.dk

Klimaneutralitet i 2050. Målet er før blevet kaldt “en gratis omgang” af DSV’s topchef Jens Bjørn Andersen. Nu præsenterer han det selv som transportgigantens nye klimamål i et interview med Børsen. 

Det betyder også, at hele koncernen skal tage fat ved roden af både scope 1, 2 og 3-udledninger og investere massivt i grønne løsninger – også selvom det ikke i første omgang er positivt på den økonomiske bundlinje:

“Vi vil investere i forskellige tiltag, uden der måske er en meget stærk økonomisk case for det. Vi har 8-9 millioner kvadratmeter logistikcentre rundt i verden, og dem forventer vi at dække med solceller, og de lastbiler, vi har, der kun kører i lokalområder, regner vi med at omstille til ren el i løbet af 5-6 år,” nævner Jens Bjørn Andersen som eksempler.

Blandt løsningerne, der skal trække DSV i en grønnere retning, er en ny CO2-afgift, som transportvirksomheden vil pålægge sig selv.

Det indebærer, at selskabet betaler en afgift til sig selv, hver gang der udledes for eksempel 1 ton CO2 i atmosfæren, som konsekvens af DSV’s drift. Lignende initiativer ser man blandt andet hos bygningsudvikleren Nrep, Aarhus Kommune og Arla.

Forventningen hos DSV er, at afgiften vil hente cirka 200 millioner kroner om året, der kan bruges til direkte klimainvesteringer.

Investeringerne får hovedsageligt betydning for DSV‘s direkte udledninger, der kun fylder 2 procent i det samlede klimaregnskab, men er mere end tredoblet siden 2017. Særligt grundet opkøbet af Agility GIL i 2021.

- KCP

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.08.2026CSR.dk

Økologer vil have mere handling fra politisk hold

21.08.2026CSR.dk

Når ESG flytter ud i forretningen må ESG-folk følge med

CSR.dk

Hver fjerde dansker har overvejet at skifte job på grund af stress

CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell Hotels gennemfører rokade blandt hoteldirektører

CSR.dk

Den er god nok: Handling giver forvandling

CSR.dk

Klimasikring på turbo skal give tryghed til danskerne - og virksomhederne

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Virksomheder skal navigere i et EU med nye prioriteter

TANIA ELLIS - The Social Business Company

Sponseret

Sustainable Summer Festival: Digital festival giver fagfolk ny viden i sommertempo

CSR.dk

CBAM: Den nye CO2-regning rammer også danske virksomheder

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Webinar: Revision af standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001

Deltag og få en status på revisionen standarden for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001. Få indblik i ændringerne, de kommende krav, timeline og koblingen til de øvrige standarder inden for arbejdsmiljø.

Dato

27.08.2026

Tid

14:00

Sted

Online, webinar

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

31.08.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur i ISO 9001:2026

Med inspiration i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental in English (CQI and IRCA certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified EMS ISO 14001:2026 Lead Auditor Environmental Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Environmental Management Systems in accordance to the ISO 14001:2026 standard.

Dato

31.08.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

31.08.2026

Sted

København

DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

31.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup