DI's opskrift på at lykkes med bæredygtighed

Efter to års intensivt arbejde kan DI præsentere en model og nogle virkelig gode råd til virksomheder, hvis de gerne vil lykkes med at arbejde med verdensmål og bæredygtighed.

21.08.2020

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Det er nok ikke hele historien, men den er ikke desto mindre god. Den, som Thomas Bustrup, direktør i DI, fortalte om, hvad der også var med til at sætte skub i etableringen af DI’s projekt Fra Filantropi til Forretning.

Det var nemlig Kronprinsesse Mary, som pustede til flammen. Efter en af DI’s første konferencer om Verdensmål og forretning, hvor kronprinsessen havde talt, spurgte hun nemlig på vej ud, om de ikke snart skulle lave noget, der kom tættere på virkeligheden og var mere konkret?

Naturligvis var det en idé, som allerede var under udvikling andre steder i DI’s store hus. Og i dag, d. 21. august 2020 fremlægger DI så de samlede resultater af det to-årige projekt, hvor 21 virksomheder har arbejdet med at få verdensmål og bæredygtighed langt ind i deres forretning.

I tiden siden projektets begyndelse har det vist sig, at det arbejde er meget relevant for rigtig mange af DI’s medlemsvirksomheder.

”Udover alle de medlemshenvendelser vi får om Corona-relaterede forhold i denne tid, er henvendelser om bæredygtighed øverst på listen over emner, medlemmerne gerne vil vide mere om. Det er et supervigtigt signal om, at bæredygtighed stadig i høj grad er på dagsordenen,” sagde Thomas Bustrup til konferencen.

Den endelige model
Målet for projektet var, udover at sørge for at de 21 deltagende virksomheder fik solidt udbytte af deltagelsen, at udvikle en model og nogle best practices som kunne deles med alle virksomheder.

De blev præsenteret her til morgen. Modellen ses til venstre og fem overordnede læringer knyttet til denne er:

Visionen er vigtig for at sætte en retning – inspirationen er Kennedys måneambition. Det at sætte sådan et stort mål giver et klart fokus og flytter ressourcer.
  • Men man skal også have orden i penalhuset fra begyndelsen – undersøg virksomhedens negative og positive påvirkning på verdensmålene først. Det kan også give inspiration til at lave den moonshot-ambition, som nævnes oven for.
  • Fremtidens strategitænkning arbejder ikke med shareholder eller stakeholder value. Det handler om system value – hvordan virksomheden skaber værdi for det system den indgår i? Man kan få meget god inspiration af værktøjet FutureFit.
  • Man skal have topledelsen med tidligt – og der skal man finde en måde at svare på spørgsmål om det bliver dyrere og om kunderne vil betale for det.
  • Fokuser! Verdensmål er ikke et spil bingo og man skal ikke krydse flest muligt af. Projektets erfaring er, at hvis man skal kunne arbejde effektivt med strategi og verdensmål, så skal man arbejde med maksimalt tre verdensmål og fem delmål under hver.
  • Sådan vinder man med bæredygtighed
    Udover de konkrete erfaringer fra 21 virksomheders proces, så har projektet talt med mere end 500 virksomheder om hvordan man kan komme til at vinde på bæredygtighed. Ikke bare være med på vognen, men vinde.

    Den helt overordnede konklusion er, at virksomheder skal lade være med at lave en bæredygtighedsstrategi – de skal lave en strategi som er baseret på bæredygtighed.

    Under dette er der følgende gode råd:

    • Man skal være klar til at ændre sin forretningsmodel
    • Topledelsen skal være involveret og det skal være en del af det strategiske arbejde
    • Nøglen er tit at forstå, hvordan ens kunder arbejder med bæredygtighed, og hvordan man hjælpe dem med det
    • Man lykkes næppe uden at indgå i samarbejde uden for sin egen organisation
    • Man skal måle klogt på udvikling og fremskridt, så man kan dokumentere sin impact – og finde en god måde at rapportere om det på.

    Hvis man vil vide meget mere, så har DI lanceret alle resultater på en dedikeret portal og bl.a. læse om alle de 21 virksomheders udviklingshistorie.

    ista Danmark A/S

    Sponseret

    CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

    CSR.dk

    Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

    Denne artikel er del af et tema:

    I fokus: 15 mest læste i 2020

    Læs eller genlæs de 15 mest læste artikler på CSR.dk i 2020. Vi har samlet dem her. 

    Relateret indhold

    09.06.2025CSR.dk

    Eksperter advarer: Grøn fjernvarme er en illusion

    06.06.2025CSR.dk

    Danske virksomheder arbejder seriøst - og bøvler med - ESG

    06.06.2025CSR.dk

    Komfort over klima: Virksomheder ignorerer klimaaftryk fra rejser

    06.06.2025CSR.dk

    Nyt liv til gamle biler: Toyota åbner europæisk genbrugsfabrik

    05.06.2025CSR.dk

    Grøn magt i Danmark er i erhvervslivets hænder

    04.06.2025CSR.dk

    Organisationen bag klimamålenes guldstandard vil stramme kravene

    02.06.2025CSR.dk

    Naturen som juridisk person: En ny tilgang til miljøbeskyttelse

    02.06.2025CSR.dk

    Teknologivirksomhed planter nyt liv baghaven

    Hold dig opdateret med CSR.dk

    Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

    Se flere temaer

    Events

    Se alle
    SustainImpact ApS
    Kursus
    Business Cases 2.0 - Aarhus

    SustainImpact tilbyder Business Case 2.0 kursus gennem vores langvarige samarbejdspartner Faarup & Partners. Traditionelt har man besluttet om projekter ud fra et snævert fokus på økonomi og tid. Fremadrettet er der brug for i langt højere grad at indtænke værdi i et bredere perspektiv, så man sikrer, at de bedste løsninger bliver valgt. Vi kalder denne tilgang for Business Cases 2.0.

    Dato

    03.06.2025

    Tid

    09:00

    Sted

    Aarhus

    Bureau Veritas
    Webinar
    Webinar: Alt du skal vide om ISO 27001

    Lær om krav og fordele ved en ISO 27001 certificering. Er der krav til, at din virksomhed skal have en ISO 27001 certificering, eller er du blot nysgerrig på at vide mere om standarden? Deltag i vores webinar den 4. juni og få indsigt i, hvordan certificeringen kan hjælpe din virksomhed med informationssikkerhed og compliance. Falk Lange, som er Head of Information Security Management System hos TDC Erhverv, er med på webinaret og vil fortælle om deres erfaringer med ISO 27001 og NIS2.

    Dato

    04.06.2025

    Tid

    13:00

    Sted

    Online

    DNV Business Assurance Denmark
    Kursus
    Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

    ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

    Dato

    11.06.2025

    Sted

    Odense

    DTU
    Event
    Executive MBA Breakfast Club

    Discover how you can elevate your leadership career and bring significant value to your company with an Executive MBA from DTU.

    Dato

    11.06.2025

    Tid

    08:30

    Sted

    DTU bygning 421 Kollegiebakken 2800 Kgs. Lyngby

    Bureau Veritas
    Kursus
    Root Cause Analysis (RCA)

    Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

    Dato

    11.06.2025

    Tid

    08:30

    Sted

    Fredericia

    Aros Business Academy
    Kursus
    Fra CSRD til VSME – Skab overblik og struktur i din rapportering

    Tag på kursus i EU’s nye rapporteringsdirektiv om bæredygtighed! Og kom godt i gang med CSRD-arbejdet allerede nu.

    Dato

    11.06.2025

    Tid

    09:00

    Sted

    Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København