Det skader karrieren at få børn

Danske forældre fortæller, at beslutningen om at stifte familie har negative konsekvenser for deres arbejdsliv og karriere. Det viser ny analyse fra Institut for Menneskerettigheder.

30.06.2015

CSR.dk

Manglende lønforhandling, ændrede arbejdsopgaver og – i de værste tilfælde – afskedigelse kan være resultatet, når fortæller sin arbejdsgiver, at der er et barn på vej. Sådan lyder konklusionen i Institut for Menneskerettigheders nye kortlægning af danske forældre og kommende forældres oplevelse af diskrimination i forbindelse med graviditet og barselsorlov.

På baggrund af analysen kommer Institut for Menneskerettigheder med tre anbefalinger til, hvordan ligestilling og menneskerettighederne kan sikres og fremmes i forbindelse med graviditet og barsel:

  1. Beskæftigelsesministeriet bør i en vejledning præcisere, at det under jobsamtalen ikke er tilladt at stille spørgsmål om graviditet og barselsorlov. Endvidere skal reglerne for indkaldelse til lønforhandlinger under barselsorlov også præciseres.
  2. Regeringen bør fremme en mere ligelig fordeling af barselsorlov mellem kvinder og mænd.
  3. Arbejdsmarkedets parter bør sikre en mere effektiv beskyttelse mod diskrimination i forbindelse med graviditet og barselsorlov samt fremme en mere ligelig fordeling af barselsorloven.

Læs også: Hjælp at hente til de svære menneskerettigheder

Undersøgelsens resultater

  • Hver syvende er ved jobsamtaler blevet spurgt, om de er gravide eller har planer om at blive det – på trods af at det er ulovligt.
  • 10 % af de kvinder, der har været til jobsamtale, er sikre på eller har mistanke om, at de ikke fik jobbet på grund af graviditet.
  • 6 % af de mænd, der har været til jobsamtale, bliver spurgt, om de har planer om at dele barsel med deres ægtefælle/partner.
  • 18 % af kvinderne og 7 % af mændene oplever forringelser i deres arbejdsvilkår op til en barsel.
  • 11 % af kvinderne og 7 % af mændene har oplevet negative reaktioner fra deres leder i forbindelse med en graviditet.
  • 21 % af mændene har holdt mindre barsel, end de egentlig ville.
  • 19 % mener ikke, at de har fået nok information fra deres arbejdsplads under barslen.
  • 17 % af kvinderne er sikre på eller har mistanke om, at de ikke er blevet inviteret med til lønforhandlinger på grund af barslen.

Om undersøgelsen

Spørgeskemaundersøgelsen er foretaget af TNS Gallup i perioden 30. april til 17. maj 2015. I alt deltager 1.589 repræsentativt udvalgte kvinder og mænd i kortlægningen. Alle deltagere er blevet forældre i år 2008 eller senere, eller de venter barn.

18 % af kvinderne er sikre på eller har mistanke om, at de er gået glip af en lønstigning på grund af barslen.
  • 12 % af kvinderne har oplevet at komme tilbage til andre opgaver efter barslen. Det sker i størstedelen af tilfældene mod kvindernes vilje.
  • Hver syvende kvinde kommer ikke tilbage til samme arbejdsgiver efter barslen.
  • Især kvinder har oplevet forringede arbejdsvilkår efter en barsel, fx mindre ansvar (11 %), degradering (6 %) eller færre arbejdstimer (3 %).
  • Læs også: Ny handlingsplan om menneskerettigheder for dansk erhvervsliv

    amfori a.i.s.b.l.

    Sponseret

    ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

    CSR.dk

    Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

    Relateret indhold

    14.11.2025CSR.dk

    Grøn strøm fra den rådne banan: Der skal være mere inddragelse

    14.11.2025CSR.dk

    Ørsted fuldender sin grønne omstilling: 98 procent lavere CO2-udledning

    13.11.2025CSR.dk

    Forskere: Klimatiltag i landbruget kan forværre dyrevelfærd og true biodiversiteten

    12.11.2025Forenede Service

    Sponseret

    Forenede Service forankrer ESG-tiltag i driften for at styrke kundernes rapportering

    12.11.2025CSR.dk

    Danske pensionskasser tvivler på milliardmål for grøn omstilling: ”Ikke realistisk"

    12.11.2025Schneider Electric

    Sponseret

    Når rådgiver og leverandør spiller på samme hold – ikke hver sin banehalvdel

    12.11.2025SustainImpact ApS

    Sponseret

    Spar millioner og CO2 med målerdata

    11.11.2025CSR.dk

    Med 5 år at løbe på: Verden halter langt bagefter historiske klimamål

    Hold dig opdateret med CSR.dk

    Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

    Se flere temaer

    Events

    Se alle
    DNV Business Assurance Denmark
    Kursus
    APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

    Event Description

    Dato

    28.10.2025

    Tid

    08:30

    Sted

    Online

    Folkekirkens Nødhjælp
    Event
    'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

    I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

    Dato

    12.11.2025

    Sted

    Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

    Dansk Standard
    Kursus
    ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

    På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

    Dato

    17.11.2025

    Sted

    CodeNode, Nordhavn

    Bureau Veritas
    Kursus
    OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

    Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

    Dato

    17.11.2025

    Sted

    Vejle

    Bureau Veritas
    Kursus
    OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

    Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

    Dato

    17.11.2025

    Tid

    08:30

    Sted

    Vejle

    Etisk Handel Danmark
    Webinar
    Onboarding i ESG i værdikæder – Sådan griber du det an (2025)

    Webinar: Introduktion til bæredygtighedslovgivning og ansvarlig handel i globale værdikæder

    Dato

    18.11.2025

    Tid

    09:00

    Sted

    Online