Det offentlige kan nu nemt vælge miljømærkede varer

Offentlige indkøbere får fremover langt nemmere ved at vælge miljømærkerede varer, når de køber alt fra rengøringsmidler til møbler og papir. Et forslag til en ny udbudslov giver dem nu muligheden.

20.03.2015

CSR.dk

Hvert eneste år bruger den offentlige sektor knap 300 mia. kroner på indkøb af bleer, maling, tekstiler, byggeprodukter og andre varer og ydelser. Men i dag kan det være meget besværligt for indkøberne i kommunerne, regionerne og i staten at stille krav om, at varerne skal være miljømærkede.

Læs også: Nyt værktøj skal fremme ansvarligt indkøb

Det vil der nu blive lavet om på med et nyt lovforslag til en ny udbudslov. Det vil gøre det nemmere at stille krav om miljømærker, når det offentlige køber en række produkter.

”Jeg håber, at rigtig mange offentlige indkøbere vil gøre brug af de nye muligheder i udbudsloven. De kan være med til at sætte skub i efterspørgslen efter miljømærkede varer og samtidig bidrage til en grøn omstilling af den offentlige sektor. Miljømærkede varer indeholder mindre skadelig kemi og skaber mindre affald til fordel for både miljøet og borgere”, siger miljøminister Kirsten Brosbøl.

De store mængder varer, den offentlige sektor indkøber hvert år, gør, at det spiller en væsentlig rolle, hvad kommunernes, regionerne og staten køber ind. Dermed kan det offentlige være med til at understøtte markedet for grønne produkter.

Forslaget til en ny udbudslov kan medvirke til, at der bliver stillet mere ensartede grønne krav til leverandørerne, samtidig med at belastningen på miljøet fra det offentlige forbrug mindskes.

”Regeringen ønsker at anvende den offentlige efterspørgsel til at understøtte en grøn omstilling. Det er derfor vigtigt, at der er mulighed for, at det offentlige nemt kan stille miljøkrav i deres indkøb.  Det er også rigtig godt for virksomhederne, der gerne vil udvikle grønne produkter, at de bliver mødt med ensartede miljøkrav. På den måde kan de udvikle løsninger, der favner bredt og rammer et stort og voksende marked”, siger Kirsten Brosbøl.

Læs også: Nu skal al statens træ være bæredygtigt

Produkter som rengøringsmidler, vaskepulver og plejeprodukter ved de fleste, at man kan få med miljømærker på. Men faktisk findes Svanemærket på produkter og serviceydelser inden for 46 forskellige produktgrupper i Danmark.

Og der findes i dag samlet set mere end 10.000 forskelige produkter og serviceydelser, der er miljømærkede enten med Svanen eller EU-mærket Blomsten – lige fra vaskepulver, husholdningspapir, bleer, legetøj, maling, tekstiler, byggeprodukter, TV og batterier til serviceydelser som for eksempel rengøring, trykkerier og hoteller.

- JKK 

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.05.2026SIRIUS advokater I/S

Sponseret

Kære Bestyrelse – Kender I jeres digitale værdikæde?

13.05.2026CSR.dk

Amsterdam forbyder kød- og benzinreklamer – er det fremtiden?

CSR.dk

JYSK har brug for mere bæredygtighed fra leverandører fra Asien

CSR.dk

Grønnere shipping kræver motiverende regulering

Dansk Industri

Sponseret

Nyt forløb for kommunikatører: Klimakommunikation

CSR.dk

Uventet generationsforskel for rejser og bæredygtighed

Schneider Electric

Sponseret

EVENT: Kom med til AVEVA World 2026

CSR.dk

Nye markedsføringsregler fra september: Er din virksomhed klar?

CSR.dk

Styrelse gav Greenpeace medhold i stilhed: Danish Crown slipper for bøde

Daka Denmark A/S

Sponseret

ILUC og energiafgrøder: Danmark skal vælge klimakloge løsninger

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
PwC Danmark
Webinar
Sustainability Strategy in the Boardroom

Sign up and gain insights into how boards and executive leadership teams work with sustainability strategy and reporting, featuring perspectives from Professor Andreas Rasche (CBS) and board members Mads Nipper and Jeanette Løgstrup, alongside PwC experts.

Dato

08.06.2026

Tid

15:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Systematiseret risikoledelse efter DS/ISO 31000

Et væsentligt krav i ISO ledelsessystemstandarderne er, at man som certificeret virksomhed skal etablere en systematisk tilgang til at arbejde med risici i ledelsessystemet – også kaldet Risk Thinking.

Dato

10.06.2026

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

10.06.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Sådan forstår, opnår og forbedrer du din EcoVadis-vurdering

EcoVadis er i dag en af de mest anvendte platforme til vurdering af virksomheders bæredygtighedsindsats og anvendes bredt på tværs af brancher verden over.

Dato

10.06.2026

Tid

10:00

Etisk Handel Danmark
Kursus
Briefing: Navigating biodiversity in global supply chains

Navigating biodiversity in global supply chains – but how?

Dato

10.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

11.06.2026

Sted

Online