Det handler grundlæggende om transparens

Mange virksomheder kommunikerer ikke om deres CSR-indsats, for når man stikker hovedet frem, kan man få en på næsen. For Sticks’n’Sushi er det modsat. Hør deres CEO fortælle om åbenhed og mild kommunikation på CSR LINK’s kommunikationskonference d. 28/3

Transparens giver robusthed, siger Sticks'n'Sushi's CEO Kim Rahbek Hansen, og derfor er CSR forankret i hele organisationen.

14.03.2017

CSR.dk

I Kims øjne er der lidt for meget hype om ”bæredygtighed”. Ikke at han på nogen måde er modstander af en mere bæredygtig udvikling, tværtimod, der er bare nogen, der gør en for stor sag ud af det, synes han. Selv foretrækker han en mere ydmyg tilgang, eller ”mildere”, som han kalder det. For folk skal jo have lov at spise i fred.

Læs også: Program CSR LINK’s kommunikationskonference

Som CEO for Sticks’n’Sushi har Kim Rahbek Hansen sat sig selv i spidsen for virksomhedens CSR. Den første restaurant, som siden har vokset sig ud over Danmarks grænser, var han selv med til at åbne i 1994 i Nansensgade i København. I dag tæller restaurant-gruppen 1.100 ansatte i 18 restauranter i Danmark, England og Tyskland. Men vokseværket har været uden at gå på kompromis med råvarerne, kvaliteten og forholdet til samfundet. En målrettet indsats inden for klima førte således til, at virksomheden vandt Strategiprisen i Klimacup 2010. Et resultat, han naturligvis nævner med stolthed.

Men den flotte pris er ikke kommet af sig selv, understreger Kim Rahbek Hansen, for den – og de andre bæredygtighedsresultater, virksomheden har opnået - skyldes en bevidst implementering af CSR i alle organisationens led og over for leverandørerne.

Læs også: Sticks’n’Sushi

”Når vi er lykkedes så godt med vores CSR-strategi, skyldes det, at vi har forankret indsatsen ikke bare hos ledelsen, men internt i hele organisationen. Alle i Sticks’n’Sushi ved, hvorfor vi gør, som vi gør, og hvordan det skal gøres.”

Transparens giver robusthed
Grundlæggende handler det om transparens, forklarer Kim Rahbek Hansen, for det giver en robusthed, i og med at hver enkelt medarbejder har en solid indsigt i Sticks’n’Sushis CSR-aktiviteter. Det har vist sig at være en stor styrke, når virksomheden skulle stå sin prøve, siger han og henviser til erfaringer fra åbningen af den første restaurant i England:

”Der var stærke NGO-bevægelser, som ville vide, hvor vi fik vores tun og laks fra og ville rulle hele balladen op, men medarbejderne var trænede i at svare på spørgsmålene: hvor vi får råvarerne fra, og hvad vi gør med spildet. Så i stedet for at have NGO’erne som modspillere, blev de vores medspillere.”

Læs også: Sticks’n’Sushi og ansvarlighed

Det er en devise for Kim Rahbek Hansen, at ingen er perfekte, og at man altid kan blive bedre, og han er overbevist om, at den erkendelse har gjort, at Sticks’n’Sushi altid har performet godt på CSR og har kunnet markere sig ved at vinde priser som Strategiprisen: det har aldrig været forsøgt at skjule noget, heller ikke når det ikke lykkes så godt, som det var tilsigtet.

Stærke cases og CSR-kommunikation og dilemmaer
Mød Kim Rahbek Hansen på konferencen d. 28/3, og hør om transparens i kommunikationen, om bæredygtighed som en evig rejse, og om at gå hele vejen på økologi, også selv om det koster.

Konferencen, der afholdes med Aarhus Universitet som medarrangør i universitetets lokaler i Emdrup, København, byder desuden på emner som ”Barrierer, dilemmaer og muligheder i CSR kommunikation - et legitimeringsperspektiv”, ”Bæredygtig kommunikation - en umulig mission” og ”CSR-kommunikation og eksterne relationer” og ”CSR-kommunikation og integration i forretningen” og meget mere.

Læs mere om konferencen her: http://www.csr-link.dk/?page_id=1908
 
På konferencen kan du møde - og høre indlæg ved:
 
Jon Kiellberg, direktør og stifter, Re-Mind
Hanne Bach, direktør for Nationalt Center for Miljø og Energi
Anne Ellerup Nielsen, Professor MSO, AU
Timme Bisgaard Munk, direktør, Kforum
Kasper Westphal Pedersen, Director Corporate Communications, Rambøll
Anders Monrad Rendtorff, Associate Partner RelationsPeople, formand GAME og talsmand K1
Flemming Møldrup, Creative advisor & Keynote speaker, Märk
Stine Hove Marsling, Corporate Communication, Branding & CSR, Danske Spil
Dorte Eckhoff, Head of Corporate Responsibility, Danske Bank
Kim Rahbek Hansen, CEO, Sticks’n’Sushi
Heidi Rottbøll Andersen, Founding Partner, Living Institute
Vibeke Hartkorn, Kommunikationsrådgiver, Vibeke Hartkorn Kommunikation
Kristoffer Hvidsteen, Sustainability Lead, Accenture
Sandja Brügmann, Founder og CEO, Refresh Agency
 
Tilmelding her: http://www.csr-link.dk/?page_id=800

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

13.03.2026CSR.dk

Mødesteder kikser kommunikation af egne grønne tiltag

12.03.2026CSR.dk

Salling Group betaler 10 millioner kroner i bøde for vildledende markedsføring af Nettos ØGO-mærke

Annonce

CSR.dk

Sydfynsk energiselskab høster frugterne af kortere arbejdsuge

CSR.dk

Ny LEGO-fabrik skal køre på 100 procent grøn energi

CSR.dk

Kommunikation er at tage ansvar og forandre - målbart

CSR.dk

Alt forandrer sig. Gør ESG-kommunikation også?

Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: Hvad betyder Omnibus for din virksomhed?

Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: The Perfect Storm

Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: De frivillige standarder

CSR.dk

Nyt oplevelsescenter ved Roskilde skal sætte fokus på klodens kriser

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Adfærdsdesign og ledelsessystemer

Fremtidens ledelsessystemer er baseret på filosofien: ”Hvis ikke det virker, så findes det ikke”; og adfærdsdesign og nudging er værktøjer, der bringer dit ledelsessystem ind i fremtiden og skaber værdi for dem, der skal bruge det.

Dato

26.03.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Miljøledelse: Brush-Up på standarden ISO 14001:2026

Få en gennemgang af ISO 14001 miljøledelsesstandarden med fokus på opdateringen i 2026 – kurset er perfekt for dig der har forhåndskendskab til standarden og har arbejdet med miljøledelse i praksis og som gerne vil have denne viden genopfrisket.

Dato

26.03.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar March 27, 2026: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

27.03.2026

Tid

14:00

Sted

Zoom

JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom