Der bliver købt grønt til kontorerne

De danske virksomheder tænker i stigende grad på klimaet, når de køber ting og sager til arbejdspladsen. Det mærker leverandøren Lyreco, der selv har været igennem en grøn omstilling og nu sigter efter 100 procent bæredygtigt salg. Det er vejen til fremtidig succes, lyder det fra topchef Michael Baun.

Der er flere ben i Lyrecos bæredygtighedsstrategi. Illustration: Lyreco.

20.06.2018

Anders Kampmann, CSR.dk

Som landets største leverandør af produkter og løsninger til arbejdspladsen har Roskildevirksomheden Lyreco et særdeles godt indblik i, hvordan markedet udvikler sig, ikke mindst når det kommer til den overordnede strategi for de mange forskellige ting og sager, man sælger via sit site.

Læs også: Lyreco får svanemærket kantine

”Vi sigter efter 100 procent bæredygtige produkter, og inden for en ramme på 10 år tror vi på, at det er realistisk”, siger Michael Baun Christensen. Foto: Lyreco.

Det har været en længere proces at nå så langt, forklarer administrerende direktør for Lyreco Scandinavia, Michael Baun Christensen, men der er også flere gevinster at hente.

”Vi vil gerne vise, at det grønne alternativ er attraktivt og positivt på flere fronter. Dels er det et branding statement omkring, at vi tager miljøet seriøst, og derudover vil vi også bevise, at det kan gøres til en god forretning. Det gør vi ved at tilbyde noget mere end ’bare’ nogle gode produkter; der følger også nogle værdier med, som tidligere handlede meget om leveringshastighed, men nu er klimahensynet også blevet et vigtigt parameter”, siger han.

Sælgere og leverandører skal lære det grønne at kende
På de indre linjer har det taget tid at få gang i omstillingen, både når det gælder virksomhedens egne salgsprocedurer, og i forhold til de mange leverandører, der er nødt til at være med på strategien, idet Lyreco ikke selv har nogen produktion.

”Vi har brugt og bruger fortsat en del ressourcer på at lære vores sælgere at sælge grønt, hvilket basalt set handler om, at de skal sælge den samlede værdi af et produkt, og ikke bare prisen. Det kræver tid og modning at skabe holdningsændringer og få en kunde til at vælge den grønne løsning”, understreger Michael Baun Christensen, og fortsætter:

”For vores leverandørers vedkommende, så er det også en tidskrævende proces, som kræver et tæt samarbejde. Vi opfordrer dem til at se på alternative materialer, eksempelvis miljømærket træ, men det grønne valg er ofte lidt dyrere, og den ekstra omkostning kan være en sten i skoen i nogle situationer”.

Konkurrencefordele i bæredygtighed
Derfor har man, med Michael Baun Christensens ord, været ”lidt barsk over for nogle leverandører” og prøvet på at presse dem på volumen og spille dem ud mod hinanden. På grund af sin størrelse, kan Lyreco tillade at stille krav om ikke kun kvalitet og pris, men også bæredygtighed i sine egne handler, og det har man tænkt sig at udnytte for at nå en ambitiøs, langsigtet målsætning.

Dels er det et branding statement omkring, at vi tager miljøet seriøst, og derudover vil vi også bevise, at det kan gøres til en god forretning.

Michael Baun Christensen

”Vi sigter efter 100 procent bæredygtige produkter, med den lille fodnote, at der er nogle enkelte varer og komponenter, som aldrig kan blive grønne. Men inden for en ramme på 10 år tror vi på, at det er realistisk. Allerede nu er vi på 43 procent i Sverige, og inden for fem år bør vi være over 50 procent på alle vores markeder, og så tror jeg at vi rammer et tipping point, hvor det grønne bliver det normale”, siger Michael Baun Christensen.

Læs også: Grønne indkøb starter i ledelsen

Den målsætning er selvsagt også understøttet af en forretningsmodel, der skal konsolidere Lyrecos position på markedet. Michael Baun Christensen peger således på, at den grønne udvikling kommer til at gå stærkere end de fleste tror, og at der på sigt vil være konkurrencefordele i den ansvarlige tilgang til produktion og indkøb.

For som han siger: ”Dem der går all-in her, er morgendagens vindere”.

Se mere om Lyrecos arbejde med ansvarlighed og bæredygtighed i nedenstående video.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

29.12.2025CSR.dk

Juraen spænder ben for den fulde udnyttelse af energifællesskabers store potentiale

29.12.2025CSR.dk

Geopolitisk usikkerhed er for alvor rykket ind på direktionsgangene

25.12.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Er dobbelt væsentlighedsvurderingen stadig relevant?

23.12.2025CSR.dk

Ny undersøgelse: Kultursektoren efterlyser regulering for at lave grøn omstilling

23.12.2025CSR.dk

Saint-Gobain vil sende størstedelen af medarbejderne på klimakursus

22.12.2025CSR.dk

Trods udskudte krav: Virksomhed bruger ESG som strategisk løftestang for vækst

22.12.2025CSR.dk

EU lemper grønne krav til bilindustrien: ”En bjørnetjeneste”

19.12.2025CSR.dk

Bæredygtighed i 2026: Hvad sker der nu?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Karriere i NGOer & Fonde I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi denne gang skarpt på karrieremuligheder i NGOer og fonde.

Dato

18.12.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

18.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online på Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

06.01.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

06.01.2026

Tid

12:30

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J