Danske ministre: Rio+20 skal give resultater

Fire ministre præsenterede fredag EU’s holdninger og prioriteringer op til Rio+20, som finder sted fra den 16.-22. juni. Set udefra tyder meget på, at resultatet bliver beskedent.

03.06.2012

CSR.dk

Udenrigsminister Villy Søvndahl, klima-, energi og bygningsminister Martin Lidegaard, miljømister, Ida Auken og udviklingsminister Christian Friis Bach redegjorde fredag ved et fælles pressemøde for EU’s position i Rio-forhandlingerne. Som EU-formandskabsland skal Danmark nemlig repræsentere EU, og EU-landene er mod alle odds indstillede på, at man vil have et stærkt resultat, som leverer både mål og tidsrammer.

”På vej til Rio for 20 år siden lå der tre resolutioner klar, i Johannesburg lå der på forhånd et 80 siders implementeringsforslag, denne gang er der ingenting, bortset fra en masse ord, så det letteste er jo på forhånd at sige, at der ikke kommer noget ud af det,” sagde Ida Auken.

EU's 2030-mål

Fra EU’s side vil de konkrete mål for alle verdens lande i 2030 lyde på:

  • Rent drikkevand til alle
  • Et halveret energiforbrug
  • 50 procent vedvarende energi.

Hun understregede dog samtidig, at EU-landene har en stærk vilje til at rejse hjem fra  Rio med en stærk vision, hvor vægten kommer til at ligge på drikkevand, oceaner, energi, arealanvendelse og biodiversitet.

Ikke et nyt klimatopmøde
På baggrund af det kuldsejlede COP15 lagde Martin Lidegaard vægt på, at mødet i Rio ikke er et nyt klimatopmøde. ”De problemer vil vi ikke have med.” Alligevel mente han, at netop energi er det område, som ud fra enhver vinkel rummer det største potentiale. Alt for mange mennesker har ikke adgang til elektricitet, andre steder produceres den på olie med en virkningsgrad på 17 procent. Det er ikke alene et miljøproblem, det er en stor udgift, som vil stige sammen med oliepriserne

En erstatning for BNP
Christian Friis Bach understregede, at forhandlingerne ikke må blive de fattige lande mod de rige. Og han lagde desuden vægt på, at der er behov for at finde en ny metode til måling af vækst – en metode som i modsætning til BNP afspejler både økonomi, miljø og ressourcer. Og her ligger i alt tre oplæg.

Rio-dagsordenen handler i høj grad om afskaffelse af fattigdom, men det står ikke i modsætning til et fælles ønske om bæredygtig udvikling. ”Det er de fattige, det går ud over, når havet bliver tømt for fisk og drikkevandet slipper op, sagde Ida Auken.”

Netop værtslandet, Brasilien, kan hjælpe et resultat på vej ved at fungere som brobygger mellem rige og fattige lande i kraft af sin position som et udviklingsland, som gennem de senere år har gennemgået en rivende udvikling inden for både fattigdomsbekæmpelse og grøn økonomi, mente Villy Søvndal.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

11.12.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Illusionen om net-zero

11.12.2025CSR.dk

Aalborg Portland bygger 40.000 kvm CO2-fangst-anlæg med start i 2027

11.12.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

Private virksomheder vælger miljømærket rengøringsservice

10.12.2025CSR.dk

Otte frontløbere skal bygge med biobaserede løsninger og inspirere byggebranchen

09.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

LIFA skaber grønne vaner med Klimakampen

09.12.2025CSR.dk

EU Ecolabel slår rekord

08.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

"Vi er klar til mere grøn handling": Klimakampen skaber motivation på tværs af virksomheder

03.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Firmajulegaven har betydning for klimaet - Sådan gør du dem mere bæredygtige

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Online morgenmøder: Få mere værdi ud af dine aktiver med et ledelsessystem

Hvordan kan organisationer systematisk og bæredygtigt få mere værdi ud af sine aktiver og samtidig sikre, at det sker i overensstemmelse med de strategiske mål og krav fra interessenter? Svaret kan ligge i et velfungerende asset management-ledelsessystem som du kan høre mere om på to kommende morgenmøder.

Dato

10.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Fra strategi til handling - ESG Masterclass (2,5-dage) December 2025

Er din organisation klar til at tage de næste skridt mod større bæredygtighed? Med stigende krav fra kunder, medarbejdere og lovgivning bliver det stadig vigtigere at integrere bæredygtighed i hjertet af forretningen. På dette kursus lærer du, hvordan du kan skabe en konkret og målrettet bæredygtighedsstrategi, der omsætter ambitioner til handling.

Dato

15.12.2025

Tid

09:00

Sted

København

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Briefing on Regulatory Trends in the European Union and at the International Level

A joint initiative of the Global Compact Country Networks in Europe and the USA.

Dato

15.12.2025

Tid

14:00

Sted

Online via Zoom

Dansk Standard
Kursus
Intern audit af et miljø- og kvalitetsledelsessystem

Få redskaber til at planlægge og udføre intern audit af din organisations ledelsessystem indenfor kvalitet og/eller miljø! På kurset får du styrket din forståelse af audit som værktøj til evaluering og forbedring af ledelsessystemet samt trænet din grundlæggende værktøjskasse som auditor.

Dato

17.12.2025

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Karriere i NGOer & Fonde I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi denne gang skarpt på karrieremuligheder i NGOer og fonde.

Dato

18.12.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

18.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online på Teams