Danske erhvervsgiganters udledninger eksploderer

Fem af Danmarks største virksomheder har oplevet en betydelig stigning i deres CO₂-udledninger det seneste år. Den største udfordring ligger i værdikæden, hvor emissionerne vokser trods ambitiøse klimamål.

14.02.2025

CSR.dk

Nogle af de største virksomheder i Danmark kæmper fortsat med at bremse de stigende CO2-udledninger.

Mærsk, Novo Nordisk, DSV, Ørsted og Vestas har tilsammen øget deres CO2-udledning med over 10 millioner ton i 2024. Det betyder, at de fem virksomheder nu står for et samlet aftryk på 117 millioner ton – næsten dobbelt så meget som Danmarks samlede husholdninger.

Virksomhederne har ellers nogle af de mest ambitiøse klimamål og arbejder målrettet med bæredygtighed, men deres indsats har hidtil primært været fokuseret på interne tiltag, kendt som scope 1- og scope 2-udledninger.

De stigende udledninger skyldes primært væksten i scope 3-emissioner, som dækker udledninger fra underleverandører og brugen af virksomhedernes produkter. Særligt Mærsk tegner sig for en stor del af stigningen med næsten 6 millioner ekstra ton CO2 i 2024.

Må stille større krav til værdikæden

Trods udfordringerne fastholder virksomhederne deres klimamål om CO2-neutralitet. Men Bjarke Møller, administrerende direktør i Rådet for Grøn Omstilling, peger på, at vejen dertil kræver mere end interne tiltag.

"Disse virksomheder er så store, at de har en forpligtelse til at presse deres leverandører og samarbejdspartnere," siger han til Finans.

En dansk virksomhed, der ser ud til at have knækket koden, er bryggeriet Carlsberg. De har i løbet af de seneste to år formået at reducere udledninger fra værdikæden, og Simon Boas Hoffmeyer, bæredygtighedschef hos Carlsberg, har et bud på hvordan.

Han mener, at Carlsbergs tidlige og målrettede arbejde med at indsamle data og fastsætte mål via det anerkendte Science Based Targets-initiativ har været afgørende. Konkret handler det om at identificere hotspots, hvor de største emissionsreduktioner kan opnås for pengene - også inden for scope 3.

Carlsberg har for eksempel stillet krav om, at de landmænd, de samarbejder med, skal omlægge til regenerative dyrkningsmetoder for at forblive leverandører.

- lhs

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.04.2026CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

10.04.2026CEMAsys

Sponseret

CEMAsys is Now a CDP Gold Partner

CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

CSR.dk

Næste-generation tekstiler kan redefinere forsyningskæden

CSR.dk

Haltende elnet presser virksomheder til at bruge sort energi

CSR.dk

EU-lande presser på for særskat på energiselskabers superprofit

CSR.dk

Dansk Industri skærer i diversitetsløfte. Eksperter frygter dagsordenen udvandes

Valified

Sponseret

Peter Mogensen: Banker får nu mulighed for at opdage risici tidligere

CSR.dk

Danske erhvervsgiganter ruller diversitetskrav i bonusordninger tilbage

SustainImpact ApS

Sponseret

Her skal bankkunder bidrage positivt til verden

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

14.04.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

14.04.2026

Sted

Kosmopol, København K

Dansk Standard
Virksomhedsbesøg
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

14.04.2026

Sted

Nordhavn, København

Dansk Erhverv
Morgenmøde
Morgenmøde biodiversitet - Afhængigheder og muligheder

Biodiversitetskrisen er også en forretningsrisiko. Kom og få indblik i IPBES’ seneste rapport ”Business and Biodiversity assessment” og hør fra den danske IPBES-repræsentant, hvad det betyder for erhvervslivet. Du bliver også inspireret af tre virksomheder, der fortæller, hvordan de arbejder med biodiversitet i praksis.

Dato

14.04.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Erhverv, Børsgade 4, Tietgenhus, 1215 København

Etisk Handel Danmark
Webinar
Onboarding i ESG i værdikæder – Sådan griber du det an

Introduktion til bæredygtighedslovgivning og ansvarlig handel i globale værdikæder

Dato

14.04.2026

Tid

10:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Leverandørsamarbejde som løftestang for dit klimaregnskab

Mange virksomheder arbejder med klimaregnskab, men mangler indsigt i værdikædens udledninger og de tilhørende reduktionspotentialer. Leverandørsamarbejde er en central del af løsningen. I dette webinar sætter vi fokus på, hvordan samarbejdet med leverandører og anvendelsen af leverandørdata kan skabe større transparens i værdikæden og danne grundlag for at identificere og realisere reduktioner. Den 14. april vil Partner Kristian Danielsen sammen med Hans-Jørgen Fangel og Laila Møller Christensen fra 2-Connect dele erfaringer fra praksis og give indblik i, hvordan virksomheder arbejder med leverandørdata og samarbejder om at omsætte indsigt til konkrete reduktionstiltag. Du får konkrete perspektiver på, hvordan leverandørsamarbejde kan styrke datagrundlaget og understøtte arbejdet med reduktioner i klimaregnskabet.

Dato

14.04.2026

Tid

11:05

Sted

Teams