Danske erhvervsgiganters udledninger eksploderer

Fem af Danmarks største virksomheder har oplevet en betydelig stigning i deres CO₂-udledninger det seneste år. Den største udfordring ligger i værdikæden, hvor emissionerne vokser trods ambitiøse klimamål.

14.02.2025

CSR.dk

Nogle af de største virksomheder i Danmark kæmper fortsat med at bremse de stigende CO2-udledninger.

Mærsk, Novo Nordisk, DSV, Ørsted og Vestas har tilsammen øget deres CO2-udledning med over 10 millioner ton i 2024. Det betyder, at de fem virksomheder nu står for et samlet aftryk på 117 millioner ton – næsten dobbelt så meget som Danmarks samlede husholdninger.

Virksomhederne har ellers nogle af de mest ambitiøse klimamål og arbejder målrettet med bæredygtighed, men deres indsats har hidtil primært været fokuseret på interne tiltag, kendt som scope 1- og scope 2-udledninger.

De stigende udledninger skyldes primært væksten i scope 3-emissioner, som dækker udledninger fra underleverandører og brugen af virksomhedernes produkter. Særligt Mærsk tegner sig for en stor del af stigningen med næsten 6 millioner ekstra ton CO2 i 2024.

Må stille større krav til værdikæden

Trods udfordringerne fastholder virksomhederne deres klimamål om CO2-neutralitet. Men Bjarke Møller, administrerende direktør i Rådet for Grøn Omstilling, peger på, at vejen dertil kræver mere end interne tiltag.

"Disse virksomheder er så store, at de har en forpligtelse til at presse deres leverandører og samarbejdspartnere," siger han til Finans.

En dansk virksomhed, der ser ud til at have knækket koden, er bryggeriet Carlsberg. De har i løbet af de seneste to år formået at reducere udledninger fra værdikæden, og Simon Boas Hoffmeyer, bæredygtighedschef hos Carlsberg, har et bud på hvordan.

Han mener, at Carlsbergs tidlige og målrettede arbejde med at indsamle data og fastsætte mål via det anerkendte Science Based Targets-initiativ har været afgørende. Konkret handler det om at identificere hotspots, hvor de største emissionsreduktioner kan opnås for pengene - også inden for scope 3.

Carlsberg har for eksempel stillet krav om, at de landmænd, de samarbejder med, skal omlægge til regenerative dyrkningsmetoder for at forblive leverandører.

- lhs

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.06.2026Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur Andelskasse går forrest i ny B Corp-certificering

15.06.2026CSR.dk

Standarder for det digitale produktpas er klar

CSR.dk

Medarbejderne på Sunset Boulevards hovedkontor har nu haft fri i et år

CSR.dk

Standarder for det digitale produktpas er klar

CSR.dk

Dyrevelfærdsmærke udfases efter 34 år

UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Robert Habeck: "Jeg er træt af at undskylde for os og mig selv for at gøre det rigtige. For vi ved, hvad det rigtige er."

CSR.dk

Bæredygtighed og resiliens er samme logik og skal tænkes sådan

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Allan Lerberg Jørgensen, OECD: ”Globaliseringen er gået fra at være et vækstprojekt til et sikkerhedsprojekt”

CSR.dk

Norden vil sætte fart i omstilling med standarder

CSR.dk

Klimarådet: Sådan sikrer man opbakning til klimaindsatsen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

22.06.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

22.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

22.06.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 22. juni: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

22.06.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

23.06.2026

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Møde
Alliancemøde: Arbejdstagerrettigheder i energiprojekter

At this meeting, we will take a closer look at workers’ rights in the construction of green energy — and how you can work more systematically with due diligence, grievance mechanisms and remediation in this area.

Dato

23.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online